Skocz do zawartości

Zdjęcie

RWD-14 Czapla - projekt CAD

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 MASK

MASK
  • Modelarz
  • 1224 postów
  • SkądBiłgoraj, Nowy Jork
  • Imię:Marcin

Napisano 09 December 2016 - 01:16

Dane:

skala: 1:7,

rozpiętość: 1700mm,

długość: 1286mm,

masa: zobaczymy :)

napęd: silnik spalinowy 4t o pojemnosci .60-.70

Na razie jest bryła kadłuba:

czapla.jpg

Od razu mam pytanie do bardziej zorientowanych kolegów w temacie: jaka jest geometria składania skrzydeł? To co udało mi się wyczytać z Planów Modelarskich wydaje mi się niespójne :(

Ma ktoś może jakieś zdjęcia lub rysunki silnika G-1620B Mors II?

• 0

#2 stan_m

stan_m
  • Modelarz
  • 547 postów
  • SkądSokółka, Dęblin, Warszawa
  • Imię:Stanisław

Napisano 09 December 2016 - 08:58

Polecam:

Instrukcja Obsługi Samolotu Czapla

http://www.muzeumlot...ja/katalog/1103

Również polecam analizę zdjęć wraków Czapli z IIWW, których w sieci jest mnóstwo, widać z nich wiele szczegółów jak np. składanie płatów.

Załączone miniatury

• Czapla składanie.jpg

• 0

#3 Gośćhorn3t_*

Gośćhorn3t_*
  • Guests

Napisano 09 December 2016 - 12:35

Ambitny plan ciekawy model jak znajdę czas poszperam coś w swoim archiwum :)

• 0

#4 romigraf

romigraf
  • Modelarz
  • 48 postów
  • SkądMount Prospect, IL, USA
  • Imię:Roman

Napisano 11 December 2016 - 00:13

Witam Kolegę,

Istny wysyp Erwudziaków, jak grzybów po deszczu :)

Czapelka maszyna zgrabna i zapewne będzie doskonale latała. Szkopuł jednak w tym, że z materiałami raczej skąpo – przychodzi zdać sie jedynie na pamiątkowe fotki niemieckich “turystów”. Niestety Czapla miała pecha popaść w okres wojennej histerii i utajniania wszystkiego przed wszystkimi, stąd mamy nieco materiałów z okresu niemowlęcego, a potem już tylko obrazki pośmiertne.

Załączam Koledze kilka fragmentów z obszaru zainteresowania. Mam nadzieję, że pomoże to nieco rozjaśnic niejasności.

Pozdrawiam,

Roman

PS. Gdyby zechciał Kolega podążyć za sugestią kol. Stanisława (osobiście mocno zalecam) i sciągnąwszy materiały “zdygitalizowane” w krakowskim MLP był nimi słusznie rozczarowany, to będę mógł pomóc dobrymi skanami z oryginalnej instrukcji Czapli.

Załączone miniatury

• RWD-14 skrzydlo 1.jpg
  • RWD-14 skrzydlo 2.jpg
  • RWD-14 skrzydlo 3.jpg
  • RWD-14 skrzydlo 4.jpg

• 0

#5 MASK

MASK
  • Modelarz
  • 1224 postów

Napisano 11 December 2016 - 07:58

Lejecie Panowie miód na serce moje!

Polecam:

Instrukcja Obsługi Samolotu Czapla

http://www.muzeumlot...ja/katalog/1103

Również polecam analizę zdjęć wraków Czapli z IIWW, których w sieci jest mnóstwo, widać z nich wiele szczegółów jak np. składanie płatów.

Stanisław, dzięki za link! Nawet nie przypuszczałem, że MLP ma taką ciekawą bazę skanów :)

Witam Kolegę,

Istny wysyp Erwudziaków, jak grzybów po deszczu :)

Czapelka maszyna zgrabna i zapewne będzie doskonale latała. Szkopuł jednak w tym, że z materiałami raczej skąpo – przychodzi zdać sie jedynie na pamiątkowe fotki niemieckich “turystów”. Niestety Czapla miała pecha popaść w okres wojennej histerii i utajniania wszystkiego przed wszystkimi, stąd mamy nieco materiałów z okresu niemowlęcego, a potem już tylko obrazki pośmiertne.

Załączam Koledze kilka fragmentów z obszaru zainteresowania. Mam nadzieję, że pomoże to nieco rozjaśnic niejasności.

Pozdrawiam,

Roman

PS. Gdyby zechciał Kolega podążyć za sugestią kol. Stanisława (osobiście mocno zalecam) i sciągnąwszy materiały “zdygitalizowane” w krakowskim MLP był nimi słusznie rozczarowany, to będę mógł pomóc dobrymi skanami z oryginalnej instrukcji Czapli.

Wielkie dzięki Roman! W sieci rzeczywiście jest sporo zdjęć "turystów z aparatami" ale przekopać się przez sterty śmieci i dotrzeć do fotek w tej jakości graniczy z cudem (ja nie trafiłem) :)

Ambitny plan ciekawy model jak znajdę czas poszperam coś w swoim archiwum :)

Krzysiek, szperaj!

• 0

#6 Gośćhorn3t_*

Gośćhorn3t_*
  • Guests

Napisano 11 December 2016 - 08:39

Pamiętam, że miałem plany modelarskie ale to muszę przekopać w szafie, dużo zdjęć można zaleź w necie jak pisze Roman robione przez "turystów"

Załączone miniatury

• ff0869fe519067ac.jpg
  • post-9230-0-25104500-1405791854.jpg
  • 3594RWD-14 Czapla_1.jpg

• 0

#7 MASK

MASK
  • Modelarz
  • 1224 postów

Napisano 11 December 2016 - 18:09

Dzięki Krzysiek za fotki! Plany modelarskie już mam :)

To co mnie zastanawia, to umiejscowienie osi obrotu skrzydła. Ze zdjęć wynika, że znajduje się ona w miejscu oznaczonym niebieskim krzyżykiem, a zarys złożonego skrzydła (linia przerywana) określa ją w miejscu czerwonego krzyżyka. No i bądź tu mądry :/

os obrotu.jpg

• 0

#8 paweln7

paweln7
  • Modelarz
  • 243 postów
  • SkądMiedziana Góra
  • Imię:Paweł

Napisano 11 December 2016 - 18:36

Witam

Logicznie myśląc to zawias powinien być do czegoś (mocnego )zamocowany  , to jest do dźwigarów  .

więc niebieska oś obrotu wg. mnie jest poprawna a czerwona  io prawdopodobnie błąd rysownika

• 0

#9 stan_m

stan_m
  • Modelarz
  • 547 postów
  • SkądSokółka, Dęblin, Warszawa
  • Imię:Stanisław

Napisano 11 December 2016 - 19:57

Dzięki Krzysiek za fotki! Plany modelarskie już mam :)

To co mnie zastanawia, to umiejscowienie osi obrotu skrzydła. Ze zdjęć wynika, że znajduje się ona w miejscu oznaczonym niebieskim krzyżykiem, a zarys złożonego skrzydła (linia przerywana) określa ją w miejscu czerwonego krzyżyka. No i bądź tu mądry :/

attachicon.gifos obrotu.jpg

Rysunek jest wykonany właściwie bowiem przy złożonych płatach Czapli odchylona jest część spływu baldachimu (widoczna na foto) więc złożone  płaty "wchodzą"  w obrys skrzydła ale nie kolidują z baldachimem

Załączone miniatury

• Czapla - składanie płatów baldachim.jpg

• 0

#10 Lech Mirkiewicz

Lech Mirkiewicz
  • Modelarz
  • 567 postów
  • SkądBiłgoraj
  • Imię:Lech

Napisano 11 December 2016 - 22:10

Na wszystkich zdjęciach widać,że oś obrotu skrzydła jest w miejscu zaznaczonym przez Marcina na niebiesko. Rysunek jest błędny bo sugeruje jakby płat został odpięty od baldachimu i przesunięty do przodu i do środka kadłuba, Krawędź spływu baldachimu jest szersza od samego baldachimu więc płat ma wycięcie na spływie i to wycięcie przy złożonym skrzydle nie powinno stykać się z baldachimem przy podniesionej części spływu. Tu można to zobaczyć pod innym kątem i z bliska.

http://www.ebay.com/...d-/291710979555

• 0

#11 MASK

MASK
  • Modelarz
  • 1224 postów

Napisano 12 December 2016 - 02:27

Dzięki Panowie za podpowiedzi. Oś obrotu poprowadziłem przez miejsce pokazane niebieskim krzyżykiem i dolny punkt mocowania zastrzału. Wszystko się ładnie składa i wygląda bardzo podobnie do tego co na zdjęciach. Zarys złożonego skrzydła na rysunku powyżej jest pewnie zwykłą pomyłką :)

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

• 0

#12 MASK

MASK
  • Modelarz
  • 1224 postów

Napisano 17 December 2016 - 07:40

Usterzenie już jest, wręgi i inne potrzebne przekroje już zdjęte z bryły kadłuba. Poprawiłem też geometrię osłony silnika i podnoszonej części centropłata  :)

Przy okazji chcę podziękować Romanowi (romigraf) za wskazówki dot. bryły samolotu i podesłane mi skany :)

2.jpg

1.jpg

• 1

#13 Viper

Viper
  • Modelarz
  • 1111 postów
  • SkądW-wa

Napisano 17 December 2016 - 10:30

Znowu zapowiada się piękny model i zestaw

Śledzę z uwagą :)

• 0

#14 MASK

MASK
  • Modelarz
  • 1224 postów

Napisano 21 December 2016 - 05:26

Dzięki Marcin. Na zestawy nie dam się już namówić :)

Praca nad jelitaliami:

2.jpg

1.jpg

• 0

#15 JacekK

JacekK
  • Modelarz
  • 695 postów
  • SkądŁódź
  • Imię:Jacek

Napisano 21 December 2016 - 18:42

Marcin, no nie możesz nam tego zrobić!!! Jak ktoś się wziął za ten piękny polski samolot, to ma być tylko jeden??? No nieeeee :)

Tak się nie godzi :(

• 0

#16 Viper

Viper
  • Modelarz
  • 1111 postów
  • SkądW-wa

Napisano 21 December 2016 - 20:20

Dzięki Marcin. Na zestawy nie dam się już namówić :)

Dobra, dobra ;)

Pożyjemy zobaczymy, na razie projektuj dalej, a potem otrzymasz (cytując klasyczny film i książkę :) ) liczne propozycje nie do odrzucenia :) :)

• 0

#17 MASK

MASK
  • Modelarz
  • 1224 postów

Napisano 28 December 2016 - 06:23

Drobnymi kroczkami do przodu:

3.jpg

1.jpg

2.jpg

• 0

#18 MASK

MASK
  • Modelarz
  • 1224 postów

Napisano 30 December 2016 - 14:04

Ostatnie już chyba uaktualnienie w starym roku. Przy okazji życzę wszystkim wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

3.jpg

2.jpg

1.jpg

• 0

#19 MASK

MASK
  • Modelarz
  • 1224 postów

Napisano 05 January 2017 - 06:52

No i kadłub prawie skończony :)

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Następny w kolejce będzie chyba silnik pod drukarkę 3D. Niestety jest spory problem z materiałami na ten temat. Zobaczymy ci się da wyczytać z tego co jest :)

• 0

#20 dukeroger

dukeroger
  • Modelarz
  • 1400 postów
  • Skąd3city
  • Imię:Piotr

Napisano 05 January 2017 - 09:41

jedna uwaga, zreszta podobna mam do P.11; garb za kabina tworzy niepotrzebny karb w konstrukcji jezeli nie ma ciaglosci poszycia, w P.11 jest poszycie pod linia garbu ponizej i za linia garbu powyzej. To tworzy nozyce gdzie sily tnace nie maja jak sie przeniesc z dwoch sztywnych elementow. Sugerowal bym 3cm wypuszczenie poszycia tak zeby zachodzilo na dolna czesc. 

Nie wiem jak tutaj planujesz poszycie ale jezeli tak jak na renderze to obawial bym sie o skretna sztywnosc kadluba, mozna to zalatwic wykrzyzowaniami albo pociagnieciem poszycia do tylu. Nie musi bac na calym kadlubie ale tak zeby formowalo jakis profil U

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych