Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sopwith Triplane

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 safari28

safari28
  • Modelarz
  • 286 postów
  • SkądJasło-Łaski
  • Imię:Wojtek

Napisano 10 January 2017 - 14:48

Witam jako że w dziale nic ostatnio wiele się nie dzieje postanowiłem założyć relację. Modelik będzie wzorowany na planach J.T.Wattersa pod co2. Ja mam zamiar zmodyfikować go do pełnego rc i przynajmniej spróbować odrobinę zmakietować co za czym idzie ingerencja i niewielkie zmiany w w konstrukcji.

Sopwith-Triplane-N6290-Dixie-Side-Profile-View.png

DSCF2835.JPG

Założenia

rozpiętość 22""

Waga ?

konstrukcja w całości balsa

odbiornik AR6400LBL

sarva zintegrowane kierunek i wysokość + 1x 1,7g lotki

silnik 10g

zasilanie 250 -350 mAh

model prawdopodobnie kryty japonk

Na obecną chwile zabrałem się za kadłub tak to mniej więcej wygląda

DSCF2836.JPG

DSCF2838.JPG

co z tego wyjdzie czas pokarze w każdym bądź  razie liczy się dobra zabawa i zabicie zimowej nudy :D

• 0

#2 Bartek Piękoś

Bartek Piękoś
  • Modelarz
  • 3645 postów
  • SkądRadom
  • Imię:Bartek

Napisano 10 January 2017 - 14:58

Bardzo się cieszę na Twoja nową relację.

Mam nadzieję, że zdrowie dopisuje i będziesz nas tu znowu czarował :)

Wielkościowo model jest chyba jeszcze większym wyzwaniem niż Szczeniak, co?

• 0

#3 ssuchy

ssuchy
  • Modelarz
  • 90 postów
  • SkądLublin
  • Imię:Jerzy

Napisano 10 January 2017 - 17:24

Oj faktycznie posucha, posucha - wygląda na to, że mało kto lubi budować mikrusy poniżej 100g.  :rolleyes: Wielu już tu próbowało i niestety poległo (z wielu przyczyn), przekraczając magiczne 100g lub nie kończąc tematu. No i fajnie, że w końcu ktoś się ponownie odważył przystąpić do tej niełatwej walki. Będę śledził temat z zainteresowaniem, bo po powrocie do hobby modelarskiego mikrusy są mi bardzo bliskie. ;) Na razie wygląda dobrze, kadłub porządnie wyażurowany - powinien być lekki!

Jeśli będziesz wprowadzał zmiany, jak piszesz, to warto czasami looknąć również (dla porównania rozwiązań) na inne plany tego mikrusa:

Arno Diemer 13in Sopwith Triplane

Phil Smith 18in Sopwith Triplane

Gordon Whitehead 27in Sopwith Triplane

Bill Galloway 20in Sopwith Triplane

JR Latham 16in Sopwith Triplane

PS O co chodzi z tym "Szczeniakiem"? Może jakiś link do tego tematu.

• 0

#4 safari28

safari28
  • Modelarz
  • 286 postów
  • SkądJasło-Łaski

Napisano 11 January 2017 - 16:19

Witam Bartek dzięki za troskę ;)  faktycznie ten mikrus to będzie nie lada wyzwanie zwłaszcza że bardzo ciężko taki model dobrze wywarzyć, będę musiał bardzo rozważnie rozmieścić elektronikę i zbijać z wagi gdzie tylko się da. Jerzy dzięki za linki na pewno wezmę pod uwagę, z tym szczeniakiem to o to biega

http://pfmrc.eu/inde...sopwith-pup-18/

wracając do tartaku dzisiaj pod skalpel poszły stateczniki obydwa ważą niecałe 2g

DSCF2841.JPG

• 0

#5 ssuchy

ssuchy
  • Modelarz
  • 90 postów
  • SkądLublin

Napisano 11 January 2017 - 19:12

Noo, przy tej skali to sobie nie pomakietujesz, jak w temacie z linka i w metalu się nie pobawisz jak poprzednio (może poza nielicznymi elementami z alu.), jeśli oczywiście chcesz mieć model latający, a nie do postawienia na półkę.

PS Podziwiam umiejętności manualne i z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg.

• 0

#6 safari28

safari28
  • Modelarz
  • 286 postów
  • SkądJasło-Łaski

Napisano 12 January 2017 - 18:33

Noo, przy tej skali to sobie nie pomakietujesz, jak w temacie z linka i w metalu się nie pobawisz jak poprzednio (może poza nielicznymi elementami z alu.), jeśli oczywiście chcesz mieć model latający, a nie do postawienia na półkę.

PS Podziwiam umiejętności manualne i z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg.

Witam szału nie zrobię takiego jak przy pupie ale się postaram największym problemem ku temu jest niestety waga :(

Jak na dzisiaj to stolarki ciąg dalszy tera będzie troszkę przerwy bo brakło materiału jak dojdzie biorę się za skrzydła 

DSCF2846.JPG

DSCF2850.JPG

DSCF2851.JPG

ps

• 0

#7 ssuchy

ssuchy
  • Modelarz
  • 90 postów
  • SkądLublin

Napisano 12 January 2017 - 21:53

Z ciekawości zapytam o technikę. Czym tniesz (jaki nożyk) i czym kleisz balse? Z tego co sobie przypominam, to wydaje mi się, że po sklejeniu kadłuba z tak delikatnych elementów balsowych zaleca się mocowanie na stabilnym stelażu, przytwierdzonym na sztywno do deski montażowej, co by nam się kadłub nie wyboczył/zwichrował w czasie wysychania po sklejeniu, no i po późniejszym oklejeniu. :rolleyes:

Przykład takiego "koziołka" stabilizującego kadłub zaznaczyłem na poniższym planie na czerwono:

polikarpov-stelaz.jpg

Podziwiam, że porwałeś się na trudny model, który na dodatek będziesz chciał trochę zamakietować - trzy płaty o tak płaskim profilu i nie zwichrować tego co by to mogło dobrze latać (już pomijam trudności z utrzymaniem stosownej wagi modelu do latania w tej skali) chyba faktycznie łatwe nie będzie? Utrzymanie symetrii wszystkich elementów płatowca i małej masy będzie ważne, aby ten model nie podzielił losu "Szczeniaka". :rolleyes:

PS Wojtek widzę, że taka "zabawa" to twój żywioł.  Zobacz: TUTAJ umieściłem na dropboxie paczki zip ciekawych planów maluchów. Ostatnio wyszukałem w necie i dodałem dzisiaj do kolekcji 60 planów Emmanuela Fillona, francuskiego modelarza. Są to orzeszki z napędem gumowym do przerobienia na elektryki RC - wszystko tradycyjna stolarka balsowa. Sporo starych samolotów francuskich (nawet tych mniej znanych), może coś ci jeszcze wpadnie w oko, tak na przyszłość!

PS A tak przy okazji, ciekawe kto od kogo ściągał (pewnie ci co mieli lepszych szpiegów)? ;):

Fokker Dr.1

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych