Skocz do zawartości

Link 2.4 GHz obsługujący telemetrię LTM


oko
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dużo ostatnio się dzieje w świecie telemetrii. Pojawił się nowy lekki protokół LTM:

 

https://quadmeup.com/ltm-light-telemetry-protocol/

 

Uproszczony względem np FrSky czy Mavlinka, ale za to wymagający mniejszej przepustowości. Zamierzam dodać go do mojego systemu telemetrii opartego na arduino mini i ekraniku OLED.

 

 

Bez problemu mogę użyć systemów 433 MHz, bo każdy z nich (mam Eleresa i OrangeLRS) oferuje "data passthrough", czyli port szeregowy bez żadnego protokołu. Ale jak jest z systemami 2.4 GHz, które na forum mają tylu zwolenników? (w przeciwieństwie do 433)

 

Mam oczywiście "stary" FrSky, ale on ma bardzo małą przepustowość także dla natywnego protokołu. Tu to potwierdzają:

 

http://openrcforums.com/forum/viewtopic.php?t=7080

 

"Now I understand, the air link is pretty slow.

It is too slow that I would say that is almost obsolete for nowadays.

I think that the purpose of this module is mainly to provide 2 analog inputs, additionally it has some spare bandwidth and provide serial link for any other data... "

 

Chciałbym by to działało z aparaturą T9X Pro (niekoniecznie musi pasować obudowa, chodzi o obsługę PPM). Znajduję różne systemy zintegrowane z aparaturami, kosztujące 3000-5000 złotych. Mnie interesuje jedno zero mniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

(...)

Bez problemu mogę użyć systemów 433 MHz, bo każdy z nich (mam Eleresa i OrangeLRS) oferuje "data passthrough", czyli port szeregowy bez żadnego protokołu. Ale jak jest z systemami 2.4 GHz, które na forum mają tylu zwolenników? (w przeciwieństwie do 433)

(...)

Tak bardzo z ciekawości zapytam, czy znany Ci jest dokument o nazwie "Aneks nr 8 Zakresy częstotliwości lub częstotliwości i parametry techniczne dla urządzeń do sterowania modelami" zamieszczone wraz z dokumentem "ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU 1) z dnia 3 lipca 2007 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego" ?

 

Domyślam się także, że wątek forumowy także czytałeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego zmierzasz? Nie lepiej wprost napisać, o co chodzi? O ile pamiętam to konkluzja była taka że 2.4 GHz jest "mniej nielegalne" i stąd ten wątek, właśnie dlatego chciałbym tego systemu używać. Nie rezygnując z wydajnej telemetrii, jednokierunkowa mi wystarczy. Ale na przykład na rc-fpv bardzo dużo piszą o 433 MHz, więc bym nie przesadzał ze zbrodniczością tej opcji.

 

Jeszcze inne rozwiązanie to przelutowanie OrangeLRS na moduły 868 MHz (jeśli dobrze zrozumiałem, z ich legalnością jest dobrze?), tu jest opis jak wylutować moduł:

 

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?2033649-OrangeRX-OpenLRS-433Mhz-hack-1-upgrade-100-mW-to-1W-Step-by-step-instructions

 

wkrótce zaczynam próby, mam kilka popsutych nadajników i od nich zacznę. Mam jednak nadzieję że 2.4 GHz też ma tu coś do zaoferowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby nie było nowoczesnej telemetrii w systemie 2.4 GHz, do zastosowania w 9XR? 

 

Zamówiłem komponenty do przeróbki OpenLRS na 868 MHz. I umiem już wylutowywać moduły, przećwiczyłem na popsutych płytkach. Można drut nawojowy przepuścić pod modułem, bardzo to ułatwia sprawę. Ale... kilka razy były tu pytania o link na 868 MHz. Skoro jest zainteresowanie, to może dałoby radę wyprodukować polskiego Eleresa z modułami na tę częstotliwość? 

 

Czy takie anteny są w ogóle cokolwiek warte? (poza tym że nie spali się nadajnik)

 

http://www.ebay.com/itm/868mhz-WHIP-ANTENNA-868-mhz-antenna-Ham-Radio-long-range-transceiver-RF-Solution-/262595176897?hash=item3d23e469c1:g:X6QAAOSwx2dYDxVd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kiedyś pobieżnie czytałem o multi-systemowym nadajniku 2.4 GHz

 

http://www.banggood.com/2_4G-CC2500-A7105-Flysky-Frsky-Devo-DSM2-Multiprotocol-TX-Module-With-Antenna-p-1048377.html

 

a teraz sobie o nim przypomniałem, przecież to jest właśnie to, czego trzeba. Ma 4 systemy telemetrii, FrskyD jest dla mnie za wolny, Hubsan to chyba tylko do gotowych sprzętów tej marki, ale FrSkyX i DSM koniecznie trzeba sprawdzić! Czy ktoś używa i może określić czy FrSky w wersji X jest zauważalnie szybszy niż D? Używa większej szybkości portu szeregowego (57600 zamiast 9600) ale to samo w sobie o niczym nie świadczy. Piszą jednak że link jest szybszy jeśli chodzi o telemetrię. Sprawdzę jak jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Do czego zmierzasz? Nie lepiej wprost napisać, o co chodzi? O ile pamiętam to konkluzja była taka że 2.4 GHz jest "mniej nielegalne" i stąd ten wątek, właśnie dlatego chciałbym tego systemu używać. Nie rezygnując z wydajnej telemetrii, jednokierunkowa mi wystarczy. Ale na przykład na rc-fpv bardzo dużo piszą o 433 MHz, więc bym nie przesadzał ze zbrodniczością tej opcji.

 

Jeszcze inne rozwiązanie to przelutowanie OrangeLRS na moduły 868 MHz (jeśli dobrze zrozumiałem, z ich legalnością jest dobrze?), tu jest opis jak wylutować moduł:

 

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?2033649-OrangeRX-OpenLRS-433Mhz-hack-1-upgrade-100-mW-to-1W-Step-by-step-instructions

 

wkrótce zaczynam próby, mam kilka popsutych nadajników i od nich zacznę. Mam jednak nadzieję że 2.4 GHz też ma tu coś do zaoferowania.

 

Jedna i druga jest dawno uwolniona, tylko nie pamiętam maksymalnych mocy na antenie, ale nikt tego prawie nie sprawdza, bo to wolne częstotliwości. Podobnie jest na CB, ale to inna bajka. Teoretycznie 433 jest nieporównanie mniej tłumiony przez przeszkody terenowe i jest to chyba najlepsza częstotliwość do bardzo dalekiego latania. Ma więcej zakłóceń niż 866, bo wszystkie piloty radiowe na tym działają, ale jest tak wysoko, że nie zakłócają tego domowe sprzęty i auta (jak np. 35MHz). Jeżeli latasz w zasięgu wzroku, to polecam 866MHz, bo mało jest zakłóceń i nie ma dalej takiego tłumienia jak 2,4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.