Skocz do zawartości

Beta 1400 problem z "przerywaniem"


Matijus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ok zrobię tak. W między czasie dziś odpisał mi gościu (kupiłem go w sklepie Rc Trax w Koszalinie ale z "prywatnego zbioru") od którego kupiłem tą betę. Pisałem do niego jakiś czas temu że coś jest nie tak z regulatorem. Dziś odpisał że wyśle mi nowy regulator, tak więc zachował się bardzo pozytywnie. Testy też porobię na pewno. Zobaczę jak będzie z tym nowym regulatorem.  Chociaż będę wiedzieć na czym stoję. Jeśli okaże się że to wina nadajnika/odbiornika regulator wiadomo mu odeślę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś apkę z innym odbiornikiem. Będziesz wiedział, czy to nadajnik czy odbiornik. Wydaje mi się, że może być coś z odbiornikiem, bo na 35MHz są obwody strojone i mógł:

- złapać trochę wilgoci,

- po krecie powstało mikropęknięcie ścieżki, lutu do cewki obwodu strojonego.

Czasem na 35MHz regle sieją i wtedy kabelek od regla można kilka razy przewlec przez koralik ferrytowy 1cm średnicy. Można także dolutować od strony ścieżek tantala 1uF/6V na zasilaniu 5V.

Ten ostatni potrafi bardzo pomóc, ale podpisuję się również pod poprzednim postem, aby sprawdzić odbiornik bez regla, za 3 paluszkach nawet R6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś apkę z innym odbiornikiem. Będziesz wiedział, czy to nadajnik czy odbiornik. Wydaje mi się, że może być coś z odbiornikiem, bo na 35MHz są obwody strojone i mógł:

- złapać trochę wilgoci,

- po krecie powstało mikropęknięcie ścieżki, lutu do cewki obwodu strojonego.

Czasem na 35MHz regle sieją i wtedy kabelek od regla można kilka razy przewlec przez koralik ferrytowy 1cm średnicy. Można także dolutować od strony ścieżek tantala 1uF/6V na zasilaniu 5V.

Ten ostatni potrafi bardzo pomóc, ale podpisuję się również pod poprzednim postem, aby sprawdzić odbiornik bez regla, za 3 paluszkach nawet R6.

Ok jestem za głupi trochę na to, gubię się przy tym czytając to. Musiał bym ew. do kogoś to zanieść kto ogarnia elektrykę w takim stopniu i mu to przeczytać. Ogólnie nie mam drugiego odbiornika niestety. Druga sprawa wyżej dałem właśnie zdjęcie mojego odbiornika w środku z tą brązowym nalotem nie wiem czy tak ma być. Ogólnie to w poniedziałek też przyjedzie do mnie drugi regulator wtedy zobaczę jaka będzie reakcja. 

PS. ten koralik to takie coś ? I po prostu normalnie przewlec kabelek od regla na niego ?

post-10523-0-82340400-1487350382_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel przewlekamy tyle ile go starczy przez koralik, aby można było podłączyć z luzem do odbiornika. Wszelkie "szpilki" powinien trochę "przegładzić".

Zawsze możesz kupić pędzel fi 1cm i to https://www.google.pl/search?q=preparat+czyszczenie+pcb&client=opera&hs=RX9&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwim4L_W1JfSAhUB_SwKHTXxCpsQsAQIGw&biw=960&bih=565#tbm=isch&q=cleanser+druk

nalać trochę to słoika i wypędzlować pcb od strony ścieżek. Trzymasz płytkę rogiem do słoika w którym jest 1/3 cleansera, zamaczasz w nim i pędzlujesz aż będzie się wszystko błyszczeć. Możesz także od strrony elementów jak jest bardzo zabrudzone. Czasem tworzą się mostki od kurzu, ale przy montażu smd (np. tqfp). Nie zalej od elementów obwodów cewek, bo jak naleci tam tego, to będzie parować dzień, dwa.

Jak wyschnie użyj tego https://www.google.pl/search?q=preparat+czyszczenie+pcb&client=opera&hs=RX9&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwim4L_W1JfSAhUB_SwKHTXxCpsQsAQIGw&biw=960&bih=565#tbm=isch&q=plastik+spary+pcb, ale najpierw zaklej dobrze elementy stykowe i dipswitche taśmą malarską. Pryskaj tylko na samo pcb, bo jak naleci do gniazd to może być problem. Całość o strony ścieżek po wyschnięciu powinna się błyszczeć jak psu.... nos. To jest dobry i elastyczny lakier właśnie do pcb i powinni tym wszystko psikać co ma latać. Nie powiem że można taki odbiornik do szklanki wody i będzie działał, ale dużo wytrzyma, np. jak jest mżawka. Ważne aby lakier dotarł wszędzie tam, gdzie nie powinna być wilgoć. Usunąć go potem możesz cleanserem. Lakieru takiego używa się tam gdzie pcb ma pracować w bardzo ciężkich warunkach. Bywało że woda się po tym lała i nic zupełnie nic elektronice nie było. Jak będę składał swojego coptera, to dokładnie tym zrobię - będzie można w deszczu latać.

Ja bym jeszcze tantala 10uF/6,3V (https://www.google.pl/search?q=preparat+czyszczenie+pcb&client=opera&hs=RX9&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwim4L_W1JfSAhUB_SwKHTXxCpsQsAQIGw&biw=960&bih=565#tbm=isch&q=tantalowy+smd) do zasilania od strony ścieżek dolutował, tam gdzie zapinasz regla. Nie zaszkodzi jak się zmieści. Może być także prawy górny róg pcb, ale uwaga, bo tantal ma bieguny (+ i -). Daj zdjęcie od strony elementów, może jeszcze kondensatory od zasilania wyschły, jak to stary odbiornik. Zdarza się tak i wtedy dostaje głupawki elektronika.

 

Swoją drogą to jak bym przeszedł na jakąś Coronę, albo lepiej Orange 433MHz lub 866MHz. To ostatnie pasmo dobrze lata i jest mało zaśmiecone, a regle mogą mu ... wiesz. :-) Odbiornik masz wtedy z bani, a moduł montujesz do nadajnika i masz małego bata. Psioczą trochę na Coronę, ale to chyba najtańszy link i problem zniknie, jeśli to była kwestia linku. Dobrze by było abyś apkę na oscyloskopie cyfrowym sprawdził, czy dobrze ppm generuje, ale na 100% będziesz wiedział, jak wymienisz link.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wygląda, jakby było czymś impregnowane od spodu. Na pewno nie zaszkodzi jak wymyjesz i zaimpregnujesz na nowo, ale od góry też by się przydało. Czasem bywają mikropęknięcia przy dojściu ścieżki na przelotkach. Weź lupę i sprawdź od spodu próbując delikatnie ruszyć metalowymi osłonami obwodów wcz czy czasem nie rusza się jakaś noga obwodu, bo był kret.

Sprawdź miernikiem przejście dotykając do tej samej ścieżki w inne miejsce i do czoła lutowanego wyprowadzenia. Możesz kupić sobie specjalne szpikulce to miernika za kilka złotych. Czasem nie widać że cyna nie ma przejścia. Ja bym może na oscyloskop podłączył i sprawdził kształt ppm oraz cały tor wcz i profilaktycznie jak masz czym ten kondensator na środku na nowszy, bo może być wyschnięty, a najlepiej tantalowy, bo nie wyschnie,

kondensator-polaryzacja-b.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok tak więc już wiem co mam robić. Posprawdzam wszystko co było wspomniane dodam też ten koralik i wtedy zobaczę czy coś się zmieniło. W poniedziałek przyjdzie ten regulator i też wtedy wyjaśni czy to faktycznie regulator czy nie. Tak czy inaczej dziękuje za odpowiedz i za pomoc oraz na pewno się odezwę czy coś przyniosło rezultat :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ale nie wydaje mi się że to regulator. Bez regla można na bateriach sprawdzić i pewnie będzie podobnie. Fakt że 35MHz to niska częstotliwość i łatwiej ją zakłócić niż np. 433MHz, ale raczej to praca na granicy sygnału odbiornika powoduje, że serwa dostały drgawek od położonego na trawie nadajnika. Jeżeli model miał kreta i był kupiony z odbiornikiem, a nadajnik pracował wcześniej dobrze to raczej odbiornik może mieć problem. Czekam na info co dalej, ciekawy jestem jak w końcu sprawa się rozwiąże, ale swoją drogę zmiana pasma ma wiele zalet i coraz mniej osób lata już na 35MHz ze względu właśnie na zakłócenia choćby od układów zapłonowych aut. Wyższe częstotliwości zwyczajnie trudniej zakłócić, a np. na orange 1W 433MHz ludzie latają nawet na 5-10km.

 

PS. Jak będziesz obficie pryskał lakierem, to najpierw zaklej górę karkasów obwodów L (krzyżyki do pokręcania), bo potem możesz nie mieć możliwości jak będzie trzeba to podstroić.

Zaklej także gniazdo od kwarcu i szpilki aby ich lakier nie zaizolował. Sprawdź także piny od kwarcu bo to też może być zimny lut (drgania, duża masa). Może bym wcześniej topnikiem w płynie całość polał i wątpliwe luty poprawił "dotknięciem" grotu 250st C., aby tylko przetopić cynę. Potem dopiero wymył górę i dół, wysuszył, zakleił i zaimpregnował lakierem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś latałem ok godziny i ani razu się nie "zakrztusił" tak więc raczej problem wyeliminowany. Teraz bardziej dla mojego douczenia jak sprawdzić tak serwa ? Biorąc pod uwagę że na ziemi jest ok a wymiana serwa po serwie trochę pracochłonne zwłaszcza że są wklejone. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje gratulacje z okazji dojścia do prawdy. Jeśli coś zakłóca to trzeba to eliminować przez odłączanie po kolei elementów podłączonych do odbiornika.

Nie jest konieczny demontarz, wystarczy odłączać wtyczki z odbiornika. Raz przytrafiło mi się coś takiego że serwa w lotkach trzepotały jak motylek. Zwaliłem to na nowo zakupione serwa Corona. Po podłączeniu innych serw problem nie zginą. Po podłączeniu pakietu 5V do odbiornika z pominięciem BEC-a problem znikną. Okazało się że winny był BEC impulsowy, który wnosił zakłócenia. Pomogły pierścionki ferrytowe na kabelkach.

Ale od tego czasu nie stosuję już zasilaczy impulsowych, tylko liniowe. Tak że znalezienie i zlokalizowanie problemu polega z reguły na podmienianiu podzespołów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bece w reglach zwykle biegają na 100-200kHz, a apki na 35MHz. Poza tym odbiornik ma wejściowe obwody strojone, które tną inne pasma, a puszczają 35MHz. Zatem może bec w reglu nie dawał odpowiedniej mocy, albo faktycznie dostawał jakiś głupawych oscylacji i przytykał wejście w.cz. odbiornika. Sprawdź napięcie jakie daje regl z bec-a, ale podłącz najpierw do wyjścia bec-a rezystor 6om/10W (mogą być dwa równolegle 12om/5W, bo łatwiej takie dostaniesz). Przy 6 omach teoretycznie powinieneś mieć około 0,83A prądu z bec-a, a napięcie stabilne na 5V. Nie wiem jakiego masz regla i czy daje więcej niż 1A prądu, dlatego sugeruję takie wartości. Może zwyczajnie bec nie wyrabia. Możesz dać dwa opory równolegle 10om/5W, powinno być wtedy z regla około 1A i 5V. Sprawdzając pod obciążeniem będziesz miał pewność że regl się wyrabia prądowo, bo może to było przyczyną. Jeżeli napięcie i prąd są ok, to faktycznie bec impulsowy regla jest do poprawy, ale to już raczej zobaczysz na oscyloskopie, albo lepiej na analizatorze widma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej nie wiem jaki był rygiel nie idzie go odczytać był to oryginalny z bety (kiedyś szukałem  jakie ma parametry nic nie znalazłem) teraz mam Redoxa 20A 5v/2A. Na starym reglu poprawiłem wszystkie luty oraz dałem koralik ferrytowy, nic nie dało a że pogoda też nie rozpieszczała nie robiłem więcej testów i przyszedł nowy regulator :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.