Skocz do zawartości

Zasilacz komputerowy do (tego i owego)


Wenar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 44
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Skoro chcesz stosować drut o długości ponad 1 metr to 12 V będzie za mało. Chyba że zastosujesz drut o lepszej przewodności niż kanthal, np. strunę gitarową. Ale wtedy potrzebujesz większej wydajności prądowej. Szukaj transformatorów o mocy 80 W lub większej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem jak można komplikować sobie proste rzeczy. To co najprostsze i tanie jest przeważnie najlepsze. Tak jak np. to co w poście Władka "dziobak".

Transformator , regulator, ramka , drut oporowy i tniemy. :)

I nie musisz się przyznawać do tego że nie umiesz mierzyć tym miernikiem bo to żenujące jest. Trochę od siebie mógłbyś dać jeśli to ma być  (jest?) twoje hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż mógłbym zrobic po swojemu bez pytania kogokolwiek o zdanie, ale czy nie miał bys wyrzutow sumienia gdyby sie okazalo ze mnie np prąd poparzyl?

 

uważam ze forum jest do tego aby wymieniać sie wiedza. A nie każdy jest alfa i omega to i pyta sie o byle co. I ja nie wstydzę sie tego ze czegos nie rozumiem i o to pytam.

 

ale mnie wartości pradowe sa tylko liczbami z pewnymi oznaczeniami. Pod tym względem jestem bardziej humanista.

 

sciemniacz o jakiej wartości? 100,1500 czy 300w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kostki montażowe i zaciski różnego rodzaju mam :) Chciałem lutować przewody i od razu pakować je w termokurczki. Kostek nawet nie brałem pod uwagę, ale to może być sposób aby podłączyć wszystko przed zlutowaniem i sprawdzić działanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawid - nie gniewaj się ,ale w linku z podanym transformatorem ,były podane jego wartości

Moc 200VA   Napięcie pierwotne 230V AC   Napięcie wtórne 1 11.5V   Prąd uzwojenia wtórnego 1

16A

  A Ty w odpowiedzi podajesz : 12 V 5 A 30 W ,to jak to się ma do poprzednich wartości. To samo tyczy się konstrukcji z podanego linku naszego kolegi z forum- 300W lub 200W ,a 30 W ,to chyba kolosalna różnica, o Amperach nie wspomnę. W tym rozwiązaniu nawet miernika nie potrzebujesz ,więc odpada znajomość pomiaru. Sprawdzone rozwiązanie i proste. Waldemar ma rację -po co sobie komplikować życie, jak rozwiązania są na wyciągnięcie ręki, a zwłaszcza, że jak sam piszesz -nie jesteś specjalistą od prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej chodziło mi o to ze nic mi nie mówią niektóre wartości np 5 A to inaczej 1150vA? mogę się jedynie domyślać niektórych rzeczy, a niektóre opisy w internecie są dla mnie zbyt skomplikowane..

 

nie chce komplikować życia, nawet zasada działania nie jest mi do szczęścia potrzebna, wystarczy mi wiedzieć co z czym połączyć (schemat połączenia mam- udostępnił go np Motylasty)  tylko te wartości są dla mnie takie ze jak widzę 12v 5a to wiem co i jak ale juz gdy dostaje linka do transformatora 120/4 2x24V/2,2A 2x12V/0,5A/42V to człowiek głupieje. im prościej tym lepiej.

niestety..

 

nawet zapytałem czy takie (jak dodałem zdjęcie) będzie dobry. nie chce odwracać kota ogonem, ale im więcej skomplikowanych nazw podajecie i bardziej skomplikowanego nazewnictwa tym człowiek bardziej głupieje. po prostu jasno jak do małego dziecka, które nie ma wiedzy żadnej na ten temat..

 

chce proste tanie urządzenie do cięcia styro, długość druta będzie ok 1100mm pytałem czy 12v 5a będzie dobre, to usłyszałem ze z tym drutem, który mam 24v lepsze, chwile później 48v i ja mam coś wiedzieć :( człowiek głupieje...

przepraszam was panowie ale sami mi zamęt wprowadziliście.. 

 

a więc zapytam drogich kolegów, czy:

transformator
- 12v jak zdjęcie dodane przeze mnie powyżej

- 24v

 https://www.olx.pl/oferta/transformator-24v-CID99-IDh7jFH.html#a47616d3a6
 http://allegro.pl/transformator-sieciowy-230v-24v-0-5a-12w-i6723986209.html

 

ściemniacz - 300w 

  https://www.olx.pl/oferta/sciemniacz-do-300-w-CID628-IDcYMj1.html#8fe08b8942

  https://www.olx.pl/oferta/sciemniacz-obrotowo-wciskowy-CID628-IDcLbdH.html#8fe08b8942

  https://www.olx.pl/oferta/regulator-obrotow-mocy-prostownika-napiecia-sciemniacz-2000w-230v-pwm-CID628-IDi5p7T.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem Ci, że transformator potrzebujesz na 48 V o mocy nie mniejszej niż 80 - 100 W plus ściemniacz. Owszem, dla tego drutu 48 V może być za dużo, ale po to jest ściemniacz, żeby ten nadmiar "przykręcić". Gdy zastosujesz cieńszy drut, to 48 V może już nie okazać się za dużo. Wtedy podkręcisz ściemniacz, i znów drut będzie miał właściwą temperaturę. Prościej się nie da.

 

EDIT

 

Usunąłem wszystkie posty nie na temat.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu zaszła potrzeba zrobienia walizki do podgrzewu akumulatorów napędowych i w związku z tym potrzebowałem powycinać elementy izolacji termicznej ze styropianu i EPP. Zmusiło to mnie do wykonania niewielkiej wyżynarki termicznej. Ponieważ większą część podzespołów miałem w  swoich rupieciach to drut (kanthal) zasiliłem prądem stałym. Do regulacji zastosowałem regulator prądu do HHO (regulacja PWM) dostępny do dzisiaj na znanym serwisie aukcyjnym. Transformator 100W z Castoramy dowinięty do 16V.

Załączam kilka zdjęć, być może kolega Wenar coś podpatrzy. Na tylnej listwie aluminiowej umieściłem zaciski laboratoryjne umożliwiające zasilanie z akumulatora.

post-5732-0-80101700-1487609865_thumb.jpg

post-5732-0-61312200-1487609874_thumb.jpg

post-5732-0-54372900-1487609881_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Myślałem ,że to prąd -A rozgrzewa drut ,a nie napięcie -V. Całe życie człowiek się musi uczyć :) Tak działają spawarki -stałe napięcie -V, ale rożny prąd -A ,im większy tym grubszą elektrodą można spawać"

 

Te wielkości są ze sobą powiązane prawem Ohma. Rezystancja jednego metra drutu kanthalowego o średnicy 0,3 mm (tak podał Dawid) wynosi ok 19 omów. Planowana długość wynosi 1,1 m czyli wypadkowa rezystancja to blisko 21 omów. Aby przez ten drut popłynął prąd rzędu 2 A, to trzeba przyłożyć do niego napięcie 21 * 2 = 42 [V] Nie dysponując takim napięciem nie uzyskasz przepływu takiego prądu.

 

EDIT

 

Drut rozgrzewa moc (podawana w watach), nie same ampery czy same wolty. Moc to ich iloczyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.