Skocz do zawartości

Bezlusterkowiec z podglądem na żywo


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od dłuższego czasu przekopuję internet w poszukiwaniu bezlusterkowca lub czegoś podobnego, w czym dałoby się wymieniac optykę, a jednocześnie byłoby to lekkie, nagrywało video i miało wyjście AV (natywnie lub przez adapter) żeby dało się przetransmitować obraz z tego urządzenia na ziemię. Wnioskuję że skoro ludzie to jakoś robią, to musza istnieć takie urządzenia, problem w tym że nie jestem w stanie niczego znaleźć. Bardzo bym prosił o rady. Może być używane, chcę ciąć po kosztach.

We własnym zakresie udało mi sie dojść do wniosku że kamera typu SJ5000 oraz SJ4000 posiada obiektyw na gwint M14, a więc standardowy gwint do obiektywów w większych kamerkach do FPV. Da się także kupić adapter na M42 lub C-Mount, dzięki czemu w teorii powinno dać się podpiąć popularniejsze i tanie (np radzieckie) obiektywy. Piszę w teorii ponieważ po pierwsze spowoduje to olbrzymi crop (np. obiektyw 52mm da ekwiwalent tele 200mm co odbije się drastycznie na jakości + powodzenia z lataniem z tak wąskim polem widzenia) a po drugie może przestać ostrzyć.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nie do końca rozumiem sformułowanie problemu. Dobra jakość wideo to dopiero w ostatnich latach pojawiła się w bezlusterkowcach, mam Sony Nexa 5 z 2011 chyba i on jeszcze pod tym względem jest słaby, choć jako aparat świetny. Trzeba tu robić konwersję z HDMI do AV, podczas gdy w action camach masz to od razu.

 

Kombinując z kiepskimi obiektywami i adapterami osiągniesz gorszą jakość niż np z Gopro Black, powiedzmy że wersję 3 kupisz już naprawdę w niezłej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektywy w gopro, mobiusach itp mozna zmieniać.

W jaki sposób? Jakie to jest mocowanie? M12? Są jakieś przejściówki na inne systemy? Prosiłbym o linki - nie udało mi się niczego sensownego znaleźć... Mi zależy też na podglądzie na żywo a nie tylko na filmowaniu, a nie każdy aparat ma podglą przez przejściówkę z usb na av - ciężko również znaleźć takie informacje w instrukcji bo producenci się tym nie chwalą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz tanio, lekko a gopro przeszkadza Ci tylko szeroki kąt to sam już sobie odpowiedziałeś.

SJ4000+ wersja 2k, masz wszystko co chcesz a kąt widzenia można w nim ustawić w menu. Co prawda wycinasz z 2k rozdzielczość fullhd ale masz w gratisie do węższego pola widzenia stabilizację obrazu.

Wszystko to sprawdzone bo kamery tej używam od pół roku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pisz w google gopro lens.

 

Np. Nikon 1j5, body 231g z obrazu raczej bedziesz zadowolony :)

Dziękuję za pomoc. Wszystko by było super gdyby nie to że 400zł za jakieś pudełko które mi robi przejściówkę z M12 na C-Mount to lekkie przegięcie moim zdaniem. Chyba się udam po prostu do ślusarza lol

Jeśli chcesz tanio, lekko a gopro przeszkadza Ci tylko szeroki kąt to sam już sobie odpowiedziałeś.

SJ4000+ wersja 2k, masz wszystko co chcesz a kąt widzenia można w nim ustawić w menu. Co prawda wycinasz z 2k rozdzielczość fullhd ale masz w gratisie do węższego pola widzenia stabilizację obrazu.

Wszystko to sprawdzone bo kamery tej używam od pół roku.

Brzmi to chyba najrozsądniej z tego co dotychczas widziałem. Duże jest opóźnienie między rzeczywistym obrazem a obrazem odbieranym przez fpv?

Ustaliłem że zarówno SJ4000,5000,Yi,GoPro3,4 mają obiektyw na gwincie 12mm który jest standardem w większych kamerkach fpv. Wystarczy zrobić na tokarce adapter z tego na m42 zważając na to, żeby punkt ogniskowania znalazł się we właściwym miejscu - moim zdaniem 400zł za taki adapter to konkretne przegięcie. Pierwszy lepszy ślusarz to zrobi za 50zł max - to są giwnty metryczne a M42 pozwoli zarówno na skorzystanie z ruskich szkieł, jak i wpięcie profesjonalnych adapterów na inne systemy. Widzę że nawet na aliexpresie mają:

https://pl.aliexpress.com/item/M12-to-CS-or-C-Mount-Lens-Converter-Adapter-Ring-M12-C-CS/32771819338.html?spm=2114.56010308.4.66.NEXQt1

...i za 1/10 ceny mam to samo, a nie jakieś durne backbone za 400zł - zarabiają na leniwych ludziach...

 

Mało tego - teraz udało mi się znaleźć że na to M12 są nawet porządne obiektywy!

https://pl.aliexpress.com/item/5-0Megpixel-Varifocal-6-22mm-CCTV-Camera-Lens-For-Security-Cameras-F1-6-M12-Mount/32461910224.html

Wracając jeszcze na chwilę do tego backbone - przecież wpięcie pod GoPro czy SJCam bez dodatkowej żadnej soczewki szkła z lustrzanki da prawie 6 krotny crop. Wynika to ze znacznie mniejszego rozmiaru matrycy. Przy lustrzankowym obiektywie o typowo portretowej ogniskowej 50mm, na GoPro będzie taki efekt jak przy mocnym telefoto 300mm, co w rezultacie da nie tyklo silnie powiększony, ale także rozmyty obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Brzmi to chyba najrozsądniej z tego co dotychczas widziałem. Duże jest opóźnienie między rzeczywistym obrazem a obrazem odbieranym przez fpv?

 

To pytanie jest trochę dziwne. Do czego chcesz używać takiej kombinacji? Do lotu FPV? Czy do cykania zdjęć z powietrza. Do latania FPV używa się zupełnie innego sprzętu, więc nie tędy droga. Tzn można - ale hmm... tak się latało 2 lata temu, co w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie oznacza wiek antyczny.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pytanie jest trochę dziwne. Do czego chcesz używać takiej kombinacji? Do lotu FPV? Czy do cykania zdjęć z powietrza. Do latania FPV używa się zupełnie innego sprzętu, więc nie tędy droga. Tzn można - ale hmm... tak się latało 2 lata temu, co w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie oznacza wiek antyczny.

A jak teraz się to robi? Oddzielnie analogowa kamerka do podglądu na żywo i porządna kamera do nagrywania video bez podglądu? Zdjęć raczej robić nie chcę tylko film nagrywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej właśnie tak. Tzn zależy jeszcze jakim sprzętem latającym chcesz latać (typowy phantom i jego pochodne, albo konstrukcje DIY o rozmiarze powyżej 450mm czy jakimś szybszym sprzętem - poniżej 300mm, lub skrzydłem) i czy z gimbalem czy bez.

 

Jak chcesz latać agresywnie (szybko/nisko) - to komplet analog + HD do filmów, które oglądasz sobie offline. Analog jest potrzebny aby nie było opóźnienia.

 

Systemy do przesyłu obrazu HD są - ale baaaardzo drogie. Prawie wszystkie filmy FPV na youtubie są z kamerek HD. 

 

Jak chcesz latać wysoko ponad przeszkodami i nagrywać panoramy i inne ujęcia z powietrza - i do tego na gimbalu to możesz latać też i na samej kamerze HD. Są nawet specjalne adaptery do podłączenia bezpośrednio do action cama, aby sygnał wychodził też na nadajnik FPV. Wtedy opóźnienie nie ma żadnego znaczenia. Ale zapomnij o agresywnym i szybkim lataniu. Na początku phantomowej zabawy bardzo dużo quadow zostało rozbitych, bo latając na gimbalu nie ma informacji zwrotnej w jakiej orientacji jest quad i czasami autopilot się gubił pod wpływem zbyt nerwowych ruchów drążkami ze strony pilota.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za rady. Nie zamierzam latać BVLOS bo to nielegalne, a poza tym pracowałem wcześniej w firmie produkującej pojazdy bezzałogowe i wiem że nawet te "baaaaardzo drogie" systemy, a także LRS i autopiloty potrafią zawieść w najmniej oczekiwanej sytuacji. Dla mnie loty BVLOS bez ubezpieczenia i naprawdę porządnego sprzętu to czyste szaleństwo. Konstruuję quadrocopter na ramie S500, powinien mieć koło 4kg udźwigu a z kamerą gopro i gimbalem jakieś 1,5kg masy własnej. Pójdę chyba na początek w ostatnie wymienione przez Ciebie rozwiązanie, a jeśli stwierdzę że opóźnienia są zbyt uciążliwe, to pójdę w dodatkowe analogowe FPV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Systemy do przesyłu obrazu HD są - ale baaaardzo drogie.

 

No chyba że zrobić to samemu:

 

http://diydrones.com/forum/topics/3-km-hd-fpv-system-using-commodity-hardware?id=705844%3ATopic%3A1988351&page=14

 

kupiłem sprzęt i muszę w końcu się za to zabrać. Chociaż... jeżeli nie zdążyłem przez zimę to chyba na następną poczeka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba że zrobić to samemu:

 

http://diydrones.com/forum/topics/3-km-hd-fpv-system-using-commodity-hardware?id=705844%3ATopic%3A1988351&page=14

 

kupiłem sprzęt i muszę w końcu się za to zabrać. Chociaż... jeżeli nie zdążyłem przez zimę to chyba na następną poczeka...

Powodzenia. Zrobienie czegoś takiego jest naprawdę znacznie trudniejsze niż mogłoby się zdawać jeśli ma to pracować na legalnej mocy nadawania (jeśli nie ma to wręcz idiotycznie proste, chyba że ma również działać ze znikomym opóźnieniem). Dla przykładu, Raspberry Pi ma sprzętowe rozszerzenie OMX pod gstreamera ale nawet wówczas opóźnienia wynoszą kilkaset milisekund. Moim zdaniem jedyny sensowny sposób żeby zejść z opóźnieniami do takiego poziomu jak analog to dedykowany układ z FPGA który robiłby za sprzętowy enkoder. Nawet przy takim rozwiązaniu trzeba się jednak zastanowić jak enkodować. Sam kodek x264 przy domyślnych ustawieniach ma własny narzut na kilka klatek wstecz, żeby móc lepiej kompresować obraz - bez tego rośnie z kolei rozmiar pojedynczej transmitowanej klatki. Z kolei w takiej sytuacji, przepustowość malejąca wraz z odległością od stacji bazowej staje się większym problemem. O streamie RAW który nie miałby żadnych opóźnień można zapomnieć - to by wymagało przepustowości rzędu gigabitów na sekundę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Powodzenia. Zrobienie czegoś takiego jest naprawdę znacznie trudniejsze niż mogłoby się zdawać 

 

Na początek chciałbym zrobić to dokładnie tak jak opisują w tym projekcie. Opóźnienia mi nie przeszkadzają bo nie latam w wyścigach, poniżej sekundy to świetny wynik. A testować to będę w miejscu tak odludnym że nie sądzę by komukolwiek mogło to przeszkodzić jeśli chodzi o moc. 

 

Szkoda że nie można (?) wyciągnąć cyfrowego streamu z kamerki, która i tak koduje na swój użytek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek chciałbym zrobić to dokładnie tak jak opisują w tym projekcie. Opóźnienia mi nie przeszkadzają bo nie latam w wyścigach, poniżej sekundy to świetny wynik. A testować to będę w miejscu tak odludnym że nie sądzę by komukolwiek mogło to przeszkodzić jeśli chodzi o moc. 

 

Szkoda że nie można (?) wyciągnąć cyfrowego streamu z kamerki, która i tak koduje na swój użytek.

Można. Są np kamery samsunga a nawet kamery internetowe które puszczają stream po rtsp - te droższe mają często podany w instrukcji, te tańsze to cóż - trzeba samemu pohackować i nie ma gwarancji że się uda. Wtedy nie musisz mieć żadnego dodatkowego urządzenia - wystarczy router na dronie :D Pamiętam że w firmie udało nam się tak zrobić z mantą, ale lagowała mocno. W rPi możesz podpiąć tą domyślną kamerkę albo kamerkę internetową po USB i wystawić stream na gstreamera z dodatkiem OMX i wtedy opóźnienie samego enkodowania wynosi jakieś 300ms do 720p - na nowym rPi jest może mniejsze. Dodaj do tego góra kilkadziesiąt ms po WiFi, ale dużego zasięgu bym się nie spodziewał. W praktyce zeby coś takiego działało dobrze, to trzeba mocno pohakować protokół i zrobić tak, zeby wszystko szło po najniższej warstwie - w zasadzie w "eter". Wówczas da się wyciągnąć znacznie niższe opóźnienia, olać korekcję błędów i teoretycznie uzyskać większy zasięg o ile nie przeszkadzają ci ćwierkania i kwadraty rodem z katastroficznych filmów o kosmosie w których pokazują jak dramatycznie zrywa transmisję :D Praktyczna realizacja wymaga jeszcze trackera antenowego i niemałej finezji. Wiem że tam gdzie pracowałem od ponad roku siedzi nad tym parę osób i nie mają jeszcze w pełni działającego produktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transmisja HD bez opóźnień jest niemożliwa do zrealizowania w naszych budżetach. Jak masz 5000 EUR, to możesz zrobić link HD z opóźnieniem circa 500msec. Jak chcesz HD z opóźnieniem 200msec, to musisz wydać 50kEUR. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Jeżeli opróżnienia Ci nie przeszkadzają to rpi jest dla ciebie dobrym rozwiązaniem. Możesz to także zrobić przy wykorzystaniu LTE tak ja i ja się w to bawię.

Koszt jaki będziesz musisz ponieść to :
- RPI > 200PLN
- PI cam > 100PLN lub inna UVC USB która potrafi generować odpowiedni pipeline
- karta sim dla nadajnika gstreamer + pakiet danych - min. 30 PLN / miesiąc
- karta sim dla odbiornika PC/lub urządzenie mobile - 30 PLN / miesiąc
- modem LTE - 110PLN
- BEC dla zasilania PI z LIPO - 30 PLN
- Soft do konfiguracji gstremera na PI - free
- PC / telefon z lte do dekodowania pipeline wysłanego z PI.

 
Efekt będzie taki :

Rozdzielczość HD czy też SD nie ma znaczenia, liczy się tylko bitrate steamingu ( wielkość przekazywanego strumienia ). W tym przypadku zasięg jest limitowany jedynie zasięgiem lte/3g + koptera.
Szybkość streamingu uzależniona pokrycia LTE + rodzaju urządzenia dekodującego. W przypadku PC + natywnego klienta gstreamer latencja jest znacznie niższa :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.