Skocz do zawartości

samolot do nauki


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Buduj ,buduj ,  pomagaliśmy już wielu początkującym ale większość się wykruszyła nie dokończywszy modelu ( nie mówiąc o tym że nie słuchali rad ani się nie "poświęcili " na przejrzenie forum  w celu nabycia choćby  znikomej wiedzy )

 

W naszej korespondencji na PW dałem Tobie sporo linków w które warto, ba! trzeba!  się zagłębić .

 

Staraj się robić bez pośpiechu i starannie wycinaj  ,poćwicz na jakimś skrawku pianki  by wyczuć jak się prowadzi nożyk -nic tak nie szpeci modelu jak postrzępione tępym nożem brzegi pianki .

 

Ważna jest też kolejność klejenia , na początek wytnij

-ze sklejki wręgę pod silnik (to chyba będzie najtrudniejszy dla ciebie element ) i zrób w niej otwory na silnik i śrubki  ,

-zrób "klocek"  ,

-wytnij tylko  boki kadłuba .

Zwracaj uwagę na moje krótkie ale ważne uwagi w planach .

 

Wstawisz  jakieś dobre zdjęcie ,najlepiej jedno z gotowymi elementami - to wtedy pojedziemy dalej .

 

Podziękuj Mirkowi  bo to on wykopał sympatyczne plany  , ja akurat miałem "wolne" w pracy  więc mogłem poświęcić Ci trochę czasu  i lekko zmodyfikować rysunki modelu  pod twój napęd  .

I udowodnij że nie był to czas stracony :)

 

Dla zachęty-jak go zrobisz i ulotnisz co udowodnisz filmikiem  dam Ci  silnik bezszczotkę do jakiegoś kolejnego większego już modelu ,wala mi się tego w szufladzie już dużo ...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

to tak również dziękuje Panu Mirkowi za podesłanie planów co w sumie mnie nakłoniło na model który teraz będę budował, co do stron to czytam na raty w wolniejszych chwilach teraz akurat poczytałem całą depronową Biblię  u motylastego i chyba jutro wykonam sobie piankowe kółeczka, zobaczymy jak mi to wyjdzie :D  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-19524-149166853511_thumb.jpg pierwsze co to odrysowałem szablon "klocka" na depronie

post-19524-14916686022_thumb.jpg następnie wyciąłem szablon pierwsze moje cięcia nie byly idealne lecz przy 3 już mi to jakoś idzie

 

Wysłane z mojego LG-K420 przy użyciu Tapatalka

post-19524-149166931608_thumb.jpg teraz klejenie nwm czy mało czy dużo kleju po prawcie mnie jak coś

 

Wysłane z mojego LG-K420 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to skończyły się grzeczności ,jedziemy linijką po łapkach :)

 

A mówiłem posklejaj plany!! - ten "klocek" składał się z dwóch części szablonów , teraz będziesz musiał  dorobić dalszą cześć oddzielnie  mimo że mogłeś to wyciąć razem (zaznaczyłem to strzałką na planie).

 

Pisałem też że ma być : dokładnie!  nie wiem na ile przekłamuje obiektyw aparatu ale na samym przodzie klocka widzę jakiś inny kąt - tam miała być przyklejona wręga silnika który względem osi kadłuba miał być delikatnie POCHYLONY W DÓŁ  a teraz wygląda jak by miał być pochylony wręcz do góry  - jeśli jest jak na planach to popraw mnie, ale widzę to inaczej.

 

Wyszczerbienia brzegów pianki   to jeszcze trzeba poćwiczyć bo parę "dziabągów" tu widzę

 

Klejenie  może być, tylko napisz czym w końcu kleisz  bo każdy klej ma inne właściwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówią koledzy, staraj się robić bardzo dokładnie, ja właśnie przed chwilą rozbiłem parę razy swojego małego depronowego Śmieszka, był robiony na szybko, w sumie dobrze że mało poszło na niego materiału bo całość waży jakieś 15g. Widzę że jesteś na tym samym etapie co ja czyli początki więc spróbuj zrobić to z dokładnością, potem mogę wstawić film z kamery pokładowej jak to się skończyło, w sumie fajnie to wygląda, model waży naprawdę parę gram i kamera na sobie :D , wiem że to nie wina ciężaru bo leciał prosto do góry ale tego że robiłem w pośpiechu, krzywo i byle jak, następny model będę robił z jak największą dokładnością, w końcu to modelarstwo :) :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z klockiem tragedii nie będzie - tylko będziesz musiał dorobić jego resztę  . dobrze skoro zachowujesz idealnie jego linie -to ulatwi przyklejenie prawidłowo wręgi silnika .

Reszta klocka to będzie dalsza część wnęki  na pakiet  i podstawa dla serw .

 

co do cięcia - jeśli ci nie wychodzą czyste cięcia to na razie staraj się nie ciąć depronu "za jednym razem"  tylko przeciągnij delikatniej nożem po linii cięcia ale na raty-  kilka razy  .

Jeśli się jakiś kawałek elementu się  ne odciął  całkiem -poprawiaj cięcie aż wszystkie cięcia będą na wylot,  bo inaczej będziesz wyrywał /wyłamywał części co również doprowadzi do pokaleczenia ich brzegów .

Dojdziesz do wprawy i będziesz wiedział pod jakim kątem trzymać ostrze by najlepiej cięło to będziesz "ciachał" za jednym przeciągnięciem nożyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławku, jestem pod wrażeniem po obejrzeniu Twojej kolekcji. Jesteś wierny jednemu tematowi. Ja modelarstwem krótko zajmowałem się w młodzieńczych latach a potem po 35 latach uprawniania "dużego lotnictwa" na stare lata z tęsknoty za awiacją powróciłem do modelarstwa. Zbudowałem samodzielnie Spitfajera z zestawu DeA, ale go sprzedałem bez oblotu (spalinka). Następnie skleiłem z depronu 6 mm deskowatą Citabrię, a ostatnio z depronu 3 mm taką niby "halówkę"  własnej konstrukcji, którą z powodzeniem oblatuję na polu ( Bzyg 2- jest w innym temacie). Raczej latam motoszybowcami..Aktualnie dysponuję tylko sześcioma modelami i to mi wystarczy. :)post-5513-0-80584000-1491679845.jpg

 

 

To jest ta Citabria, która po kilkunastu lotach przeniosła się niestety do "krainy wiecznych lotów" :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz miał gotowy "klocek"  i jego drugą część  i wycięte boki kadłuba na razie ich nie sklejaj tylko zrób wręgę silnika .

 

post-1427-0-14903700-1491680663.jpg

 

Tak będziesz sklejał i widzisz jaki kąt ma napęd -lekko w dół by zniwelować efekt zadzierania modelu do góry .

Na żółto zaznaczyłem pomysł na wzmocnienie listewkami przodu kadłuba i oparcia dla górnej krawędzi wręgi .

 

Jeśli masz wene wycinania i niechcesz piłować wręgi po nocach wytnij usterzenie (pamiętaj że poziomy masz wyciąć jako całość a nie dwie połówki  co mógł by mylnie sugerować początkującemu szablon .

odcięcie sterów ,zawiasy zostawimy sobie na potem.

Możesz wyciąć skrzydła ale tu już jako oddzielne połówki   jak i stopnie KFM  ale pamietaj że skrzydło się zwęża więc stopnie też ku końcówkom skrzydła będą się zwężać ...

 

Tadeusz ,tu niema co być w szoku .niema tam nic czego by nie było w  lepszych  wersjach  na naszym forum .

A Twoja Citabria ładna -dowód że płaskie nie musi być brzydkie...:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klocek gotowy teraz wytnę sobie powolutku boki :D


Kadłub też juz wycięty i musze powiedzieć że pięknie mi wyszedł :D (2 "zadziory" ale malutkie ) zaraz fotki dorzucę


wręgę już dawno wyciętą mam, a jeszcze mam pytanko odmośnie montazu silnika ponieważ on ma tą przekładnie tak że jak jest silnik to smigło nie jest na wale silnika tylko na wale przekładni a przekładnia idzie kilka mm w dół i pytanie czy tą przekładnie skierować w dół (bardziej logiczne) czy do góry ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się trochę do relacji, również ją śledzę i mam takie pytanie, podobny model tego typu tylko z śmigłem pchającym powinien mieć silnik skierowany ośką do góry? Też coś poskładać muszę tylko łamanie przodu i odpinanie się śmigła jest męczące, gorzej jak wyląduje w trawie i niełatwo znaleźć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie szlifowałeś teraz klocek -to trzeba zrobić po przyklejeniu burt ,ale wiadomo że wszystkiego od razu się nie nauczysz .

 

Teraz masz kolejne zadanie- przyłóż do klocka serwo (tam gdzie zaznaczyłem to na planie , odrysuj je  i wytnij z jednego boku klocka  i drugiego wnęki na serwa (jedno będzie do kierunku ,drugie do wysokości).

Wytnij je tak by serwo wchodziło na lekki wcisk  a po wstawieniu było równo z bokiem klocka (nie może przeszkadzać w przyklejaniu później  burt )

 

Jeśli chcesz wzmocnienie zaznaczone na żółto zrób z przodu podobną operacje z "dopasowanymi wnękami" ale te  odrysuj od listewek które zastosujesz , np 3x6 lub 3x3..

 

Jeśli wręga jest gotowa i napęd pasuje   przyklej ją do klocka jak zaznaczyłem to na czerwono na rysunku wyżej ALE wpierw złóż to wszystko razem  " na sucho"  tak jak byś sklejał by sprawdzić czy wręga gdzieś nie wystaje z kadłuba bo potem będzie trudno ja poprawić  no i czy klocek jest tej samej szerokości .

 

Teraz dopiero będziesz mógł wkleić wręgę w klocek, wkleić listewki podpierające wręgę (jeśli chcesz) i przykleić burty  .

Oczywiście przy przyklejaniu burt sprawdź czy nie wkleiły się krzywo -sprawdzisz to składając końcówkę ogona  do siebie czy zeszły się równo .

 

Jarku

co do pchaczy to zależy od wysokości osi śmigła względem SC  czy też po prostu względem skrzydła ,Bety,Pioneery jak widzisz mają napęd wysoko więc oś jest skierowana do góry (mniej więcej linia osi krzyżuje się ze środkiem ciężkości .

 

Dawid

Stateczniki na razie jako całość ,chyba ze je już odciąłeś z szablonu...-byle statecznik poziomy był wycięty jako cały bo szablonu masz połówkę  (statecznik nie stery)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj fotkę problemu , na wymiarach napędu jakie mi dostarczyłeś opisałeś że oś śmigła jest 8mm nad osią silnika więc przekładnia mała i niemal nie wystaje z obrysu silnika .ale skoro  "wychodzi" z wręgi to pokaż foto napędu i wręgi.

 

PS nie zapominaj że silnik możesz zamontować później  bo uchwyty masz symetryczne (jakaś nie typowa przekładnia  ) więc przygotowane otwory powinny pasować do obu kombinacji-reduktorem w dół lub w górę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.