Skocz do zawartości

OSD pierwsze podrygi i kontunuacja


remzibi

Rekomendowane odpowiedzi

Jako ze plyteczki zamowione do nadajnika i trzeba czekac , zrobila sie mala przerwa , ale przyszly sample z max-a do OSD .

Usiadlem do datasheeta i przepisalem najpierw rejestry :) .

Potem z szuflady jaklas plytka pare kabelkow i pomachac lutownica i zrobilem pajaczka .

Za troche udalo mi sie wyswietlic jakies tam znaki z pamieci :

s6300596cr5.th.jpg

 

a dzisiaj juz wyswietlilem swiadomie to co chcialem :

s6300598tn9.th.jpg

 

SPI popedzam z M16 , na szybkensa nagryzmolone w baskomie . Mozna przyjemnie napisac funkcje podobne do LCD jak reset_osd cls_osd locate_osd co w zasadzie juz po czesci na szybko zrobilem ale i tak sporo do dopisania lacznie z definiowaniem znakow czy pseudo-grafiki .

Jedyny klopot to ze mam klopot z czytaniem rejestrow - to spiin bascomowe zawsze zwraca 0 , ale za to spiout wpisuje rejestry OK .

Te kreski poziome to udalo mi sie niechcacy wpisac na poczatku w jakiejs petli smieci do pamieci symbolu spacji :) - i po cls_osd takie cos wylazi jak tez przy spacji ale mam nadzieje zdefiniowac spacje od nowa na czysto :) .

Jesli ktos oprocz mnie jest zainteresowany pisaniem lub dopisaniem czegos na to OSD maxa 7456 to spoko zaraz tu wrzuce moje wypociny baskomowe , kod jest "brudny" ale to naprawde na szybko szlo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Mozliwe , ze usmazylem koncowke do Dout odczytu maxa - na poczatku przez pomylke wlozylem pod 5V . Faktem jest tez ze na poczatku jeszcze cos mi czytal z rejestrow - ale to mogly byc przeklamania na za dlugich kabelkach - ze byly za dlugie zauwazylem jak robil bledy wyswietlajac w kolko ten sam znak - i przez te bledy tez zasmiecilem pamiec znaku spacji :) . Po skroceniu - zapis znakow i rejestrow bez bledow - ale odczyt zawsze 0 :-( .

SPI oczywiscie hardwarowe , predkosc max z zegarem 10MHz na M16 , na softwarowym SPI zero kontaktu z koscia . Tan ten odczyt zatrzaskiwany jest na opadajacych zboczach zegara a zapis na narastajacych - moze tu jest problem ?

Mysle , ze za jakis czas podmienie kosc na inna i sprawdze czy czyta z innej na tej konfiguracji wolnej od zaklocen .

 

No i po obiadku w zasadzie skonczylem print_osd(x,y,text) , przekazywanie tylko przez zmienna (bo- byref) , czyli zmienne ida po STR(x) .

I filmik , wyswietla sekundy z timera i wejscie ADC 0 na ktorym jest potencjometr ktorym pokrecam . Na zywo widac lepiej niz na filmie , moze sprobuje nagrac USB videograberem ?

 

Przy okazji okazalo sie , ze M16 podczas wyswietlania i liczenia (obsluguje tez LDC do debugowania) robi 25-27 konwersji wszystkich 8 ADC na sekunde - nie jest zle :) .

 

To jeszcze zostalo todo :) - leza na polce jakies flaki samochodowego modulu GPS - wiec jutro zadeklaruje coma i zrobimy pare odczytow z kanalu com i wrzucimy rezultaty na ekran :-) .

Potem zostanie wszystko zoptymalizowac , zwlaszcza napisac algorytmy obliczjace home - kierunek i odleglosc , wznoszenie moze - jakies sugestie propozycje ? i zminiaturyzowac . Plytki zrobic i wyprobowac w boju - kurde to kupa roboty - ale jak na dwa wakacyjne dni to i tak chyba niezle sie udalo jak do tej pory .

Apropos GPSa , widzialem fajne malutkie 5Hz w maritexie po 59zeta :) - czyli tez nie najgorzej .

Korci mnie tez wyprobowac to z zestawem 2,4 ale poki co czekam na plytki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i GPS z poleczki dziala , wszystko smiga na porcie hardwarowym UART-a .

Teraz potrzebuje wywlec potrzebne informacje - lat , long , time , speed , alt i najwazniejsze compas - czyli kierunek do polnocy - to sie chyba ring nazywa czy jakos tak ?.

Ktos podpowie ? czy musze podlubac w necie ? :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiaj mam taki stan mniej wiecej jak na filmiku , kombinowalem na tle monitora cos jak lot z linia horyzontu , za napiecie bateri robi potencjometr do krecenia :) , dane wcale nie formatowane , cigle mysle jak to chytrze rozwiazac :

http://www.youtube.com/watch?v=QPUiSnHYpUc

 

Co do kodowania to sprobuje przepisac procedurki jako makra i zobaczymy co z rozmiarem kodu . Po lekkiej optymalizacji obsluga OSD z 4kB zeszla do 2kB i cala reszta M16 dla mnie :) , sporo jeszcze wlezie , de facto to maga8 bedzie pasowac juz na samolot jak zloto .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz potrzebuje wywlec potrzebne informacje - lat , long , time , speed , alt i najwazniejsze compas - czyli kierunek do polnocy - to sie chyba ring nazywa czy jakos tak ?.

Ktos podpowie ? czy musze podlubac w necie ? :) .

Poszukaj opisu formatu NMEA bo GPSy w takim zwykle wypluwaja informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj opisu formatu NMEA bo GPSy w takim zwykle wypluwaja informacje.

 

Tak , to juz to zrobione - na filmiku widac info z $GPGGA NMEA .

http://www.dbzoo.com/wiki/atmel/nmea

Teraz , kiedy jest juz dzialajacy szkielet softu to pozostalo dopiescic go , to podejrzewam tempo prac troszke spadnie .

 

Przy okazji czy nie ma ktos na zbyciu takiej plytki uniwersalnej - tez pod tsop28 jak na pierwszej fotce ? a moze nawet kilku ? - kiedys byly na allegro a ja mam tylko jedna a przydala by sie druga .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pokusilem sie o maly test "we wozie" .

Dystans liczy wysmienicie dzieki Pitagorasowi i wskazowkom Zbyszka .

Polnoc czyli kompas dziala bez problemu i pokazuje w miare dokladnie - to literka N . oczywiscie dziala tylko wtedy kiedy pojazd jest w ruchu , na postoju mamy zawsze 0 deg .

Od aktualnego kursu N zalezy kierunek na baze H bo jest z nim "miksowany" - i o ile kurs N jest pokazywany bez problemow - to wyliczanie kursu ze wzoru A-B ze wspolrzednych geograficznych zawsze dodaje do wyniku miedzy 10 a 30 deg - i kurs na Home jest zawsze mniej wiecej o tyle stopni przeklamany , i nie wiem dlaczego :( .

 

θ = atan2( sin(Δlong).cos(lat2),

cos(lat1).sin(lat2) − sin(lat1).cos(lat2).cos(Δlong) )

 

Wzor sprawdza sie wysmienicie dla wiekszych odleglosci - powyzej 5 KM ale tutaj lipa wychodzi .

Niby ten home pokazuje - ale zawsze troszke w prawo , dodaje jakies 20-40deg .

 

Niestety w tym miejscu pozostaje mi sie zwrocic do ludzi ktorzy sa na tyle kumaci z geografi ze umieja wyprowadzic jakis wzor na wyznaczenie kursu z a-b wzgledem N(polnocy) .

Jakos az mi wlosy na plecach staja jak mam wracac do zeszytow szkolnych .

 

No i oczywiscie sam filmik z testu drogowego :

 

Kamerka zapieta klipsem na lusterku - troche bawilem sie soczewkami zanim zlapal mi FIXa satelitowego .

No i oczywiscie prosze o ocene i sugestie umieszczenia informacji- co ma byc widac i jak ?- no i oczywiscie jak ma wygladac ewentualne przyszle menu - i jakie ma miec funkcje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwozilem dzisiaj zonke na poczte i zrobilem nastepny test drogowy - tym razem wszystko dziala bez pudla - pieknie pokazuje kierunek na HOME i polnoc . Uznaje zatem , ze ostatni element ukladanki trfil na swoje miejsce :) .

 

Teraz pozostaje potestowac z roznymi kamerkami - to wbrew pozorom bardzo wazne i wybrac jakiegos malutkiego GPSa .

 

No i wieczorkiem porozmieszczamy wstepnie duperszmity na ekranie :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

chciałem napisać na rccam ale tam musi admin potwierdzać nowe konta więc pisze tutaj ;)

Rembizi może lepiej/fajniej było by przesłać sygnał z GPS`a przez kanał audio i wtedy masz na ziemi całą elektronike a video możesz sobie nagrywać bez żadnych śmieci .. dodadkowo możemy zrobić antenna tracking ( montujesz antene na dwóch serwach jak pan/tilt i antena kierunkowa śledzi model )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

chciałem napisać na rccam ale tam musi admin potwierdzać nowe konta więc pisze tutaj

Jesli sie zarejestrujesz (poprawnie,czyli tak jak tutaj,taki problem nie wystepuje)

www.rc-cam.info

 

 

Rembizi może lepiej/fajniej było by przesłać sygnał z GPS`a przez kanał audio i wtedy masz na ziemi całą elektronike a video możesz sobie nagrywać bez żadnych śmieci .. dodadkowo możemy zrobić antenna tracking ( montujesz antene na dwóch serwach jak pan/tilt i antena kierunkowa śledzi model )

Alez to proste,pewnie za tydzien to sie uda :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to na co wpadłem ostatnio jest jeszcze genialniejszze .. mając odległość modelu od stacji bazowej można przełączać pomiędzy dwoma antenami zwykłą 3dbi a kierunkową wystarczy zapisać w programie ze jeśli odległość jest mniejsza od załóżmy 300 metrów przełącz na zwykłą taki GPS Diversity ;)

 

p.s. już dostałem maila także już będe pisał na rccam info ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi jeszcze wpadło do głowy Rembizi moze byśmy zaprojektowali jedną płytke pod procka pare złącz no i nie było by problemu z programowaniem - mozna dodać złącze SPI i program Adama Dybkowskiego ?? Kurcze powstaje normalnie nasza wersja Dragon OSD ;)

a co do tego trackingu to można by wrzucać nawet sam GPS i jakiś nadajnik do modelu a zamiast anteny wrzucić kamerke do nagrywania i wtedy kamera śledziła by model , można by się pokusić o sterowanie zoomem wtedy to by był na mase wypas ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie mamy wiec takie cos :

 

uvs080831001if7.th.png

 

Postaram sie zapodac test drogowy jak zrobie .

 

Z dobrych wiesci to po "odsmrodzeniu" kodu z 14,5kb zrobilo sie 10,7kb :) .

 

Na razie skonczyly sie zasoby , nie mam procka mega168 i nie mam modulu GPS ludzkiego - musze kupic , chyba z braku laku skusze sie na ten z maritexu (nikt nic tanszego widze nie znalazl) - to w celach miniaturyzacji wszystkiego .

A moze jakis inny procek 16kb pamieci ze stajni atmela ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.