Skocz do zawartości

APM 2.6 - konfiguracja autopowrotu do łódki zanętowej.


Speedaco
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 120
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

To dziwne że nie znalazłeś informacji że jest tam regulacja częstotliwości w pewnych zakresach. Nie wiem czy zejdziesz do 868, bo aż tak bardzo nigdy mnie to nie interesowało, ale może Marek wie. Swoją drogą nie wiem dlaczego akurat szukasz 868? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakiegoś względu świat odchodzi od 868 MHz, pozostają już nie masowe ale specjalizowane wykonania z odpowiednio wyższą ceną:

 

http://www.virtualrobotix.it/index.php/en/shop/telemetria/vrx-radio-module-lite-868-mhz-europe-38-61-detail

 

Można kupić same moduły nadawczo-odbiorcze:

 

http://www.tme.eu/pl/details/rfm22-868s2/moduly-komunikacyjne-rf/hope-microelectronics/rfm22b-868-s2/

 

i je przelutować np do OrangeLRS. Chciałem kupić z Chin ale mi anulowano zamówienie, czyżby się Hope też wycofywało?

 

Ogólnie to nie jestem zwolennikiem telemetrii niezależnej od linku RC, czy nie lepiej połączyć te dwie funkcje? Mniej zakłóceń i sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie w imieniu kolegi. Czy po złapaniu fixa gdy u niego po ok 2 min zmienia się status z 3 na 4 i pojawia się 3D dgps zamiast 3dfix,  to czy ten dgps jest lepszy od 3dfix i dokładność jest lepsza wtedy ?

Podobno gdzieś wyczytał że tak jest...

Oto screen f5904f325dbe4de0m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat  jakby się zamknął sam. Patrząc na ilość jego wyświetleń cieszył się dość dużą popularnością.

Oczekiwałbym Marku, że spełnisz obietnice i w tematach podpiętych niebawem znajdzie się tutorial  autopilota może do łódki zanętowej oparty na pixhawk??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Marku!

W jednym z wcześniejszych postów piszesz: ... Zawsze zostaje ci telemetria a ustawienia z tableta masz w instrukcji. 

Wystarczy ten pojedynczy kabelek przesunąć o jeden a wtedy ostatni odciąć i już pasuje do apema... 

 

Możesz rozwinąć myśl - co miałeś na myśli pisząc to, bo nie rozumiem??

 

Który to jest  ten jeden pojedynczy kabelek i w którą stronę przesunąć o jeden i który to jest ostatni? Ostatni z lewej czy prawej? Totalny gryps jak dla mnie :huh::blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że masz na myśli GPS i to rozwiązanie ?  https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/512npd5vufL.jpg

Wybacz, ale z Twojego postu nie wynika/ło że chodzi o GPS. Może masz/miałeś to z tyłu głowy ale nie napisałeś precyzyjnie o co chodzi :)

No chyba, że chodzi Ci o coś zupełnie innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

W opisie dla latającego skrzydełka czy też koptera jest opisane coś takiego jak pidowanie... Jak to wygląda w przypadku wynalazków pływających czyli łódek? Czy przez PID - owanie można poprawić zachowanie łódki na wodzie jeśli chodzi np. o "wężykowanie" w trakcie płynięcia kursem ustalonym ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 Czy przez PID - owanie można poprawić zachowanie łódki na wodzie jeśli chodzi np. o "wężykowanie" w trakcie płynięcia kursem ustalonym ? 

 

Ogólnie to tak, chyba że przyczyna jest inna (np niedoskonałość hydrodynamiczna, jakaś asymetria, zbyt wolne wykonywanie pętli kontrolnej itd). Nie wiem czy działa opcja autotune. Łatwiej to robić niż w sprzętach latających, bo wolniej się wszystko dzieje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam,  bo jeden z kolegów modelarzy na innym forum napisał, że:   P odpowiada za wzmocnienie/czułość pętli sprzężenia zwrotnego, powinno być ustawione poniżej progu oscylacji. W praktyce wygląda to tak, że przy oscylacjach zmniejszamy poniżej progu wzbudzania układu, jeśli jest "gumowato" należy podnosić do wartości trochę poniżej progu wzbudzania. Wartość I odpowiada za niwelowanie uchybów od położenia zadanego, D za "siłę tłumienia" oscylacji.

To stwierdzenia bardzo naukowe jak dla mnie, ale spróbuję coś "pogmerać" w tych ustawieniach i poobserwować jakie będą efekty... Muszę jeszcze "obczaić" gdzie tego szukać :);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To stwierdzenia bardzo naukowe jak dla mnie

 

Za bardzo. Sprawa jest prosta: chcemy doprowadzić układ do jakiejś wartości. Na przykład zamknąć drzwi, albo pchać wózek z określoną prędkością. P to siła działająca proporcjonalnie do różnicy między tym co chcemy a tym co mamy (pozycją drzwi, prędkością wózka). I to wartość narastająca z czasem, na przykład wjechaliśmy wózkiem w piasek i jedzie za wolno, wtedy im dłużej ta sytuacja trwa tym większej siły używamy. A D działa ze znakiem odwrotnym (czyli nie rozpędza ale hamuje wózek) i odpowiada za to by nie "przestrzelić", działa tym mocniej im bliżej wartości oczekiwanej jesteśmy. Gdy wózek jedzie już prawie z dobrą prędkością to zmniejszamy siłę.

 

I do tego wszystkiego są współczynniki regulujące na ile mają działać te parametry. Najważniejsze jest P, pozostałe odpowiadają za "detale" takie jak oscylacje, dokładność sterowania itd. Jeszcze jest zwykle Imax określające "ile można I użyć".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ogarnąłem w końcu APM-a ( użyłem wersję 2.8) -  bez konieczności PID-owania, ale potrzebuję porady specjalistów...

Próbuję powpinać wszystkie niezbędne podzespoły w łódce i o ile nie ma żadnego problemu z oświetleniem nawigacyjnym - diodowym czy halogenem, to przy próbie wpięcia i użycia klap spustowych które otwierają się równocześnie sterowane dwoma serwami Hitec HS 322HD -  spiętymi razem kabelkiem typu Y -  to dzieje się tak:

https://www.youtube.com/watch?v=4OqwCM5YmkY
Jeżeli APM nie jest wpięty  to wygląda to w miarę normalnie czyli tak:

https://www.youtube.com/watch?v=T_kWqf_XTbs  
Czy ktoś podpowie jak można rozwiązać ten problem?? Czy to kwestia regulatorów? Chyba nie mogę wpiąć serw do APM-a ??    

    Łódka zanętowa bez możliwości zanęcania traci swoją podstawową funkcję.

Dla uzupełnienia - nadajnik FlySky I6X+ odbiornik 10 kanałowy - regulatory http://www.prolam.pl/?page_id=763    Bardzo proszę o pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tej relacji. Co się dzieje? Te filmiki niewiele mówią. Jak to jest połączone? Jak jest zrobione zasilanie? Spada napięcie? Czy dla jednego regulatora jest dobrze?

 

Jeżeli regulatory biorą więcej energii to napięcie może spaść. Jak najbardziej można podłączyć odbiorniki z sygnałem PWM do APMa. Co najwyżej można je zasilić z innego źródła, a do APMa wpiąć tylko przewód sygnałowy (i wspólną masę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czy któryś z kolegów dysponuje  żródłem lub plikiem z wersją Tower Beta angielsko języczną? Znajduję ale tylko w języku rosyjskim a w sklepie GooglePlay  nie ma żadnej. Jeśli tak bardzo proszę o namiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.