Skocz do zawartości

RASCAL SIG


sławek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

SIGRC80.jpg

 

Trafił mi się nie dokończony mały biały kruk  Raskal firmy Sig o rozpiętości 124cm

Modelik był budowany przez poprzedniego właściciela 6lat...i jak widać poniżej chyba się koncepcje w trakcie jego budowy zmieniały :)

Na szczęście nie był jeszcze niczym kryty poza usterzeniem więc ułatwia mi to jego remont/odbudowę/dokończenie 

 

W planie mam zamiar go pokryć Skyloftem więc nie będzie wykończony jak pierwowzór z prześwitującymi elementami krycia co dawało mu niezaprzeczalny urok -trudno .

Ale prawdopodobnie rozmieszczenie kolorystyki zachowam z pierwowzoru .

 

Poniżej fotki stanu aktualnego

post-1427-0-92041100-1493464565_thumb.jpg

post-1427-0-80970200-1493464603_thumb.jpg

post-1427-0-55125300-1493464651_thumb.jpg

post-1427-0-25146400-1493464709_thumb.jpg

 

W sumie na zdjęciach wygląda to gorzej niż się wydaje ,najwięcej pracy będzie przy skrzydłach  gdzie czas powyginał balsę  zwłaszcza zapadając ją na spodzie końcówek skrzydła - jedna mała wręga załatwiła by to bez problemu ,teraz zobaczymy na ile uda mi się to wypchać, chcę stosować szpachlę jako ostateczność.

 

Z kadłuba wywalę te  patyczki z burt -ładnie się prezentują pod przezroczystym kryciu nie wiele wnosząc do konstrukcji .

Zastąpię je zwykłymi balsowymi wręgami .

 

PS  niema ktoś planów tej wersji ? nie są mi niezbędne ale dla porównania by się przydały .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Władek dziękuję ,wprawdzie to nie ta wersja  ale przyda się plan do innych celów .

 

Wojtku znam tego manuala i to jest właśnie ta wersja   ,bardziej mi chodziło o plan całości -jakie kąty zaklinowania  ale to detal

 

Model jest tak naprawdę nie wiele bardziej skomplikowany od Wicherka (nawet profil skrzydeł podobny)  ale tak udziwnionego wykonania niespotkaniem .

Poprzedni budowniczy prawdopodobnie chciał go wykonać pod spalinkę i nie żałował żywicy (widać wyżej na fotografii skrzydła ) przez co skrzydło jest ciężkie  i trudne ,ba!  niemożliwe do wykonania większych poprawek  (a jest tam trochę baboli...)

 

Zrobię z nim co się da ale biorę pod uwagę wykonanie nowych skrzydeł od podstaw .... :(

 

Na razie zdarłem folię z usterzenia,"wyprostowałem te "śmigło", wkleiłem usztywnienia  i nadałem im natarcie i spływ bo były "kwadratowe"

post-1427-0-21056500-1493540697_thumb.jpg

post-1427-0-05464400-1493540725_thumb.jpg

post-1427-0-30395300-1493540739_thumb.jpg

 

Jak widać i tu nie żałował ktoś kleju ...

 

 

Mirek znając profil można łatwo wykreślić resztę wręg , a że to profil wicherkowy  sam papcio Schier opisał jak łatwo wykreślić różne wielkości tego profilu (w "ABC modelarstwa"   na pewno ,w "Miniaturowym Lotnictwie" być może )

To chyba było mniej więcej tak

12-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy modelik :)

Mam plany Rascala 55" który jest w dwg a  który mi się " wykoleił' i nie wiem co to jest. Może ktoś z Was sprawdzi? co są warte. Z tego co wyczytałem  to CNC

Rascal_55inch_plan.zip

 Mam jeszcze profile Clark Y 12%

post-3422-0-37603000-1493548110_thumb.gif

który trzeba "zapisać jako" i wydrukować na A3 i będą wymiary od 75-325 m/m co 5 m/m.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model nie jest skomplikowany na tyle że potrzebny jest laserek -chyba że lenistwo  (mam tak ostatnio )  bierze górę :)

 

Poniżej zdjęcie z naszego forum kolega Wiatrak (niestety nie aktywny na forum od kilku lat)  ,wówczas 15 letni człowiek popełnił Wicherka w Rascalowych klimatach

 

post-6486-0-21522800-1366462155.jpg

 

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/28984-moje-swobodne-uj%C4%99cie-tematu-wicherka-relacja/?hl=rascal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.