Skocz do zawartości

Mała przestroga - UBEC Hobbywing 5V


czarobest
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A czym różnią się te podane przez Ciebie od tych:

https://www.banggood.com/5Pcs-Mini-DC-Adjustable-Power-Supply-Buck-Module-Step-Down-Module-p-952402.html?p=UN1003814241201410X7

 

Kupiłem kiedyś takie na Ali po 1.5zl/szt i pytanie czy ma znaczenie ich konstrukcja?

 

scalak tej drugiej:

http://www.mouser.com/ds/2/277/MP2307_r1.9-371737.pdf

 

Zauważ, że ani jedna ani druga układ filtrujący ma "nietknięty projektem".

Przed zastosowaniem parę rzeczy trzeba jeszcze zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zauważ, że ani jedna ani druga układ filtrujący ma "nietknięty projektem".

Przed zastosowaniem parę rzeczy trzeba jeszcze zrobić.

"...Output ripple: 30mV (no-load)..." 

 

Jak ma tyle bez obciążenia, to pod obciążeniem będzie z 500mV albo i więcej. Świetny nadajnik, zasięg tak około kilometra... Adam ma rację, to dla kasy księgowy projektował...

 

Nie polecałbym takich maleńkich przetwornic do więcej niż dwóch najmniejszych serw, oczywiście po uzupełnieniach wspomnianych przez Adama. Natomiast mogą być wtedy dobre jako indywidualne zasilacze serw. Wówczas instalowane blisko zasilanego serwa.

Rzeczywisty prąd ciągły (nie ten napisany, vide napisy na płocie  ;)) SBEC-a powinien być co najmniej 50% wyższy, niż najwyższy możliwy pobór obwodu, a ładunek filtru wspomagającego - tego dorobionego na zewnątrz zazwyczaj - powinien zapewniać start najsilniejszego serwa w modelu ze spadkiem napięcia w impulsie nie większym niż 5%.

Ale to są moje prywatne "standardy", które sprawdziły się w praktyce.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To do czego w takim razie służą cewka L1 i kondensator C2?

Cewka (polecam jednak ten mój "zbędny" temat/historia zatacza koło/ tak wiem, nie ma jak autoreklama ;) ) nie służy tutaj do filtracji, ona służy właśnie do "wytwarzania" odpowiedniego napięcia wraz z układem kluczującym - tutaj jest to rysunkowo opisane:

http://forbot.pl/blog/artykuly/elektronika/kurs-elektroniki-ii-10-przetwornice-impulsowe-id9923

 

C2 owszem - ma filtrować tyle, że jest on za mały z przypadku, po prostu tam jest po to aby się nikt nie pytał czemu go tam nie ma ;)

 

Dobrą stroną jest (mam nadzieję) ekranowana cewka. To powinno zmniejszyć zakłócenia.

 

I jeszcze wyjaśnienie:

Nie czepiam się samego układu - w tym wątku rozważamy konkretne zastosowanie. Ten sam układ jak najbardziej może się sprawdzić w innym miejscu. Ważna jest ŚWIADOMOŚĆ zastosowania danego ukłądu poparta czymś więcej niż "do tej pory u mnie działa".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To do czego w takim razie służą cewka L1 i kondensator C2?

Przemku, musiałbym Ci tu opisać zasadę działania takiej przetwornicy... Adam w wątku o SBEC-ach chyba coś rozjaśniał...

Cewka magazynuje w swoim polu magnetycznym energię impulsu podanego z wyjścia scalaczka i oddaje ją w odwróconej biegunowości do tego kondensatora - to tak najkrócej.

 

Tak na marginesie, to tej bym się bliżej przypatrzył : https://www.banggood.com/5pcs-DC-DC-8A-Automatic-Step-Up-Step-Down-Adjustable-Power-Module-p-1122725.html?rmmds=detail-left-hotproducts

 

Ciężka, ale tu inżynier projektujący już troszkę z księgowym wykłócił  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam tych 3A przetwornic jako zamienniki bec-a liniowego w regulatorach i sprawują się bez zastrzeżeń więc nie jest to aż taki zły towar jak tu niektórzy piszą. taka przetwornica zasila mi 3 serwa standard i nie ma z nimi żadnych problemów. w tej samej kkonfiguracji BEC liniowy z regulatora nie dawał rady. Ale z ciekawości jutro jak będę miał czas wrzucę tą przetwornicę na oscyloskop. Zobaczymy jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początek sensowny kondensator (a najlepiej 2 rownolegle) na wyjściu, LC to może nawet do tego przesada

Tak, jak do LEDów i kamer, to styknie 2x 220uF/6,3V. Może być na 10V lub więcej, ale taki będzie gabarytowo większy i nieco cięższy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Andrzejowi zamontowałem już dzisiaj kondensator 4700uF wraz z ceramicznym na BEC'a. 

Sprawdziłem w miarę możliwości (nie mam oscyloskopu, tylko miernik) napięciem pod obciążeniem i podczas pobierania 300mA napięcie utrzymuję się na poziomie 5.27V i co jakiś czas zmienia się na 5.26V - co jest raczej błędem pomiarowym. Po nagłym zwiększeniu prądu do około 0.8A-1A, napięcie nie skacze :D. Przynajmniej nie jestem w stanie tego zaobserwować miernikiem. Taki kondensator powinien być w standardzie...

 

Otrzymałem również kilka mniejszych kondensatorów, więc te po 2200uF pójdą przed serwa na lotkach w Wicherku (długie kable, złącze MPX po drodze) Tutaj już nie jestem w stanie zbadać ich wpływu, ale wierzę że coś dadzą ;).

 

 

 

35160528405_21f2f33ce5_b.jpgIMGP8765 by czarobest, on Flickr

35120327816_2ef07dfd0f_b.jpgIMGP8766 by czarobest, on Flickr

34995329112_8ba8a8342e_b.jpgIMGP8767 by czarobest, on Flickr

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda na oscyloskopie.

napięcie 5V działka 0,01V

2d68d6ae3ffbf73c.jpg
wyjęty z opakowania bez kondensatora bez obciążenia. Czestotliwośc cały czas zmienia się
 
9ba8c686839c91fe.jpg
kondensator na wyjściu 3300uF 6,V bez odciążenia
 
2e75c138ccc10480.jpg
kondensator 3300uF, obciążenie 2A 
 
 
46bb82dc697fccf2.jpg
obciążenie 2A brak kondensatora.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Marek :)

Myślę, że to obrazuje dość wyraźnie kwestie zasilania i pojęcie "napięcie stałe" zmienia delikatnie znaczenie :)

 

Jak dobrze też Marek zauważył, w niektórych układach częstotliwość może się zmieniać, niektóre sterowniki mają taką zasadę działania (w niektórych możemy ustawić na sztywno), że zmieniają częstotliwość pracy najczęściej w funkcji obciążenia (bez obciążenia często "nie mogą się zdecydować"). Ma to tą zaletę, że możemy wtedy zyskać na sprawności, wada - ciężej "walczyć" (filtrować) nie stałą częstotliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Taki kondensator powinien być w standardzie...

 

 

Powinien, ale wtedy ten SBEC byłby większy, cięższy i droższy. Prawie nikt by go nie kupował widząc obok mniejszy, lżejszy i tańszy bez kondensatora. To IMO brak dostatecznego rozeznania wśród potencjalnych nabywców tworzy takie patologie wytwórcze.

Właśnie próbujemy to tutaj zmienić, ujawniając prawdę ;).

Marek - dzięki za oscylogramy, dobra robota :) !   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także kupiłem tego samego beca. Co prawda nie było niespodzianki ze zwartym wyjściem ale luty również były bardzo kiepskie. Na wyjście też na pewno pójdą kondensatorki, jednak mam pytanie. Czy są jakieś przeciwwskazania aby dolutować równolegle z większym elektrolitem kondensator ceramiczny smd około 11uF. W sklepie elektronicznym nie było na stanie tych 4,7 uF a zamawiać w internecie za bardzo się nie kalkuluje. Dodam że ten duży kondensator ma oznaczenie low ESR.

Dla zainteresowanych fotki beca po zdjęciu metalowej osłonki:

post-14366-0-50672900-1497347173_thumb.jpg

post-14366-0-87554600-1497347186_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Na wyjście też na pewno pójdą kondensatorki, jednak mam pytanie. Czy są jakieś przeciwwskazania aby dolutować równolegle z większym elektrolitem kondensator ceramiczny smd około 11uF. W sklepie elektronicznym nie było na stanie tych 4,7 uF a zamawiać w internecie za bardzo się nie kalkuluje. Dodam że ten duży kondensator ma oznaczenie low ESR.

 

Lutuj śmiało, oby nie był na niższe napięcie niż 6,3V , a lepiej na 10V.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.