Skocz do zawartości

Jaka szpachla do styropianu?


LITE
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szpachla np: taka

http://www.emodel.pl/hobbylite-filler-balsa-wypelniacz-bialy-p-3840.html

ale tylko do drobniejszych ubytków bo będzie się kruszyć.

Większe ubytki wypełniłbym najpierw np: Soudalem 66A lub CA lub szybką żywicą a dopiero potem zaszpachlował.

Możesz też w tym ostatnim przypadku zrezygnować ze szpachli, tylko uważaj przy szlifowaniu, bo kleje są twardsze od szpachli i łatwo można usunąć zbyt dużo pianki w "okolicy" kleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam takiej.

Dostępna w sklepach budowlanych w różnych kolorach  cena  5-6 zł opakowanie 0,25 kg.Wysycha bardzo szybko i w szlifowaniu bardzo miła.

Nie sprawdzałem na styropianie ale do pianek typu styrodur depron itp. Jest jak dla mnie super.

post-12393-0-88828900-1501997855_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze szpachlami do drewna to bym uważał. Niektóre wypalają depron. Warto sprawdzić na jakiejś próbce.

Używam głównie dwóch szpachli do G-K

4451_1.jpg

Ta jest elastyczna ale trudno się obrabia po wyschnięciu. Trzeba szpachelką już ją obrobić zanim wyschnie. Później ciężko się szlifuje bo jest jakby lekko gumowata.

 

Oraz tej

110720.jpg

Ta jest znowu sucha i krucha ale rewelacyjnie się szlifuje na gładko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To nie styropian a pianka :P. Ja używałem do drewna dokładnie taką  https://www.vidaron.pl/produkty/szpachla-do-drewna jak naprawiałem Betę aby to jakoś wyglądało. Bardzo fajnie się ją obrabia. Pewnie inni mają inne produkty może lepsze. 

Gsb5qeg.jpg

 

Dla mnie to styropian ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej będę się kłócić :D Raczej już nie robią ze styropianu modeli (mogę się mylić) a jest to pianka EPO dużo bardziej wytrzymała na uderzenia 

 

Gość w sklepie modelarskim stwierdził, że to jest Elapor. Bądź u mądry... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość w sklepie modelarskim stwierdził, że to jest Elapor. Bądź u mądry... :D

Może być Elapor ale nie styropian że styropian :D Sam styropian jest zbyt kruchy :P No ale wracając do tematu ja naprawiałem tą szpachlą co dałem wyżej i bardzo fajnie się ją obrabia. Pod samym palcem da się ją szlifować a delikatnie papierem wychodzi elegancko ;) Tyle że nie będzie tej struktury widać. Chodzi o "plastry miodu"

Ps. dodaje zdjęcia jak to wyszło, dodam że w tym miejscu była kompletna tragedia posklejana z 5 kawałków, były braki i wgniecenia.

post-10523-0-67457100-1502014588_thumb.jpg

post-10523-0-20433800-1502014670_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To nie styropian a pianka :P.

Styropian to też przecież pianka :). To taki sam problem - wąż czy żmija. Wiadomo, że żmija jest wężem ale nie każdy wąż jest żmiją. Tak samo z naszymi modelarskimi materiałami. Każdy styropian jest pianką ale nie każda pianka jest styropianem.

Styropian to spieniony polistyren a wszystkie epo, elapory czy epp to spieniony polipropylen.

Co do modeli ze styropianu to GWS chyba jeszcze coś robi.

 

Wracając do szpachlowania - ten Vidaron powinien dać radę. Easy Glidera, rozwalonego przez znajomego też prostowałem wodą (na prawdę trzeba na temperaturę uwagę zwrócić - bąble) a ubytki epoksydem z mikrobalonem wypełniałem. Mikrobalon to taki wypełniacz do żywic, powoduje między innymi to, że żywicę łatwiej się obrabia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styropian to też przecież pianka :). To taki sam problem - wąż czy żmija. Wiadomo, że żmija jest wężem ale nie każdy wąż jest żmiją. Tak samo z naszymi modelarskimi materiałami. Każdy styropian jest pianką ale nie każda pianka jest styropianem.

Styropian to spieniony polistyren a wszystkie epo, elapory czy epp to spieniony polipropylen.

Co do modeli ze styropianu to GWS chyba jeszcze coś robi.

 

Wracając do szpachlowania - ten Vidaron powinien dać radę. Easy Glidera, rozwalonego przez znajomego też prostowałem wodą (na prawdę trzeba na temperaturę uwagę zwrócić - bąble) a ubytki epoksydem z mikrobalonem wypełniałem. Mikrobalon to taki wypełniacz do żywic, powoduje między innymi to, że żywicę łatwiej się obrabia.

 

A testowaliście takie coś:

 

IsSsSn2.jpg

 

Da radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem taką w tubie. Są dwie wersje "Daje się szlifować" i "daje się malować". Obie nie działają na pianki. Pierwsza jest krucha i się dobrze szlifuje. Druga jest elastyczna.

 

Czyli da radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj delikatnie czubkiem żelazka ogrzać wgniecenie  ,delikatnie dotknij nim wgniecionego miejsca  -pod temperaturą epo/elapor itp lekko puchnie   .

Jeśli urosło zbyt dużo szybko póki ciepłe wyrównaj zimnym np nożem (oczywiście ostrzem na płasko :) )

 

Wpierw  eksperymentalnie na jakimś kawałku czy wnętrzu sprawdź efekty i dobierz temperaturę żelazka  .

 

I i jak to zadziała szpachla zbędna ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj delikatnie czubkiem żelazka ogrzać wgniecenie  ,delikatnie dotknij nim wgniecionego miejsca  -pod temperaturą epo/elapor itp lekko puchnie   .

Jeśli urosło zbyt dużo szybko póki ciepłe wyrównaj zimnym np nożem (oczywiście ostrzem na płasko :) )

 

Wpierw  eksperymentalnie na jakimś kawałku czy wnętrzu sprawdź efekty i dobierz temperaturę żelazka  .

 

I i jak to zadziała szpachla zbędna ..

 

Sprawdzę Twój sposób z nożem i dam znać, jakie efekty :)

Póki co, zakupiłem wczoraj Soudala i pierwsze spostrzeżenia - jest naprawdę leciutka, śnieżnobiała po wyschnięciu i świetnie się szlifuje.

Uważam, że zakup jak najbardziej trafiony :)

 

Pozdrawiam

LITE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Może odświeżę temat !

Jaką obecnie polecicie szpachlę do styropianu? Zwykły styropian, nie pianka EPP.

Aby łatwo dawała się szlifować, nie wykruszała się i miała podobne właściwości o styropianu.

Do wypełniania drobnych ubytków.

Wiem, że jest tego pełno, różne szpachle akrylowe... dość lekkie.

Jedna nawet miałem ale nie zdążyłem przetestować i na mrozie się zepsuła przez okres zimowy.

Dlatego może ktoś kupował i wie jaka najlepiej zastosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było gadane , ale są nowe produkty może i lepsze.... nie wiem

Kupiłem wczoraj do testów Śnieżkę akryl, bardzo lekka, szybko schnie i w ogóle... z póki w sklepie najlepsza...cena nieduża, zobaczymy czy to się nadaje do styropianu. Jest ponoć jakiś Soudal pianka akrylowa też bardzo lekka szpachla...?

No ale ja po prostu muszę sam przetestować, bo to co komuś innemu będzie pasować to nie znaczy , że dla mnie będzie dobre i moich prac wykończeniowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.