Skocz do zawartości

Koła do modeli retro


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

jestem zupełnym amatorem w dziedzinie modelarstwa rc, potrafię tylko kupić najprostszą aparaturę i jako tako zamocować w modelu. Robię modele samochodów i łodzi z nastawieniem na dokładność detali, choć jednocześnie z napędem elektrycznym. Problem w tym, że interesują mnie pojazdy sprzed 1939 roku, a to chyba mało popularna dziedzina w modelarstwie rc. I tu tkwi cały problem: wszystko robię samemu w przypadku samochodów z tektury, cienkiej blaszki itp., ale mam zasadniczo dwa poważne problemy: koła i obłości karoserii. Ten drugi rozwiązuję tak, że po prostu nie robię bardzo opływowych modeli, raczej takie, w których karoseria jest wystarczająco kanciasta. Nie umiem bowiem kształtować blaszki tak, aby stworzyła np. obły błotnik, a innych materiałów, z których takie rzeczy mógłbym wykonać nie znam. Zawsze zostaje szlifowanie drewna albo tektury, ale to też niezupełnie ten problem rozwiązuje. Natomiast problemu z kołami zupełnie nie jestem w stanie rozwiązać: po prostu nie wiem skąd wziąć albo jak zrobić koła do samochodów retro. W załączniku przesyłam zdjęcie mojego modelu samochodu CWS w skali 1:24. Koła pożyczyłem z plastikowego modelu opla blitza wyprodukowanego przez italeri. Niestety takie rozwiązanie, choć koła pasują niemal idealnie, w zasadzie uniemożliwia jeżdżenie modelem po śliskich nawierzchniach bo opony są zwyczajnie plastikowe a nie gumowe. Dodam jeszcze, że zależy mi na prostocie rozwiązania. Być może dałoby się w domu z pomocą odpowiednich materiałów i umiejętności odlać oponę z odpowiednim bieżnikiem, ale ja jestem na to zdecydowanie za mało zaawansowany. Dlatego postanowiłem na różnych forach modelarskich popytać, a nuż znajdzie się jakieś rozwiązanie skąd takie koła wziąć albo jak plastikowe "ogumować". Z góry przepraszam jeśli to nie jest najlepsze do tej kwestii forum (może bardziej odpowiednie byłoby jakieś z modelarstwa redukcyjnego), ale postanowiłem popytać wszędzie gdzie się da :) 

post-20591-0-17686500-1504611046_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pierwsza myśl po przeczytaniu Twojego posta, zupełnie na surowo.

Felgi drukowane z tworzywa. Obecny dostępny w PL park maszynowy daje potężne możliwości. Malowanie wydruków to również żaden problem.

Opony? Wycinanie z grubszych "płatów" gumy i ręczna obróbka? Może odlewanie z silikonu o właściwej sztywności i dodatku definiującym kolor? Foremki z rzeźbą również można wydrukować.

 

Wyjsrapatalkowane po zbóju ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wtrącę swoje dwa słowa .
Parę lat temu na targach druku 3D w Kielcach dostałem koło z oponą  . Opona wydrukowana ponoć z " gumy " jest trochę miękka , ale w sumie bardzo twarda .
Wymiary koła ;
Średnica całkowita 105 mm .
Średnica felgi          70 mm .
Szerokość opony    55 mm .

post-12379-0-89054100-1507309498_thumb.jpg

post-12379-0-47515800-1507309499_thumb.jpg

post-12379-0-06125200-1507309500_thumb.jpg

post-12379-0-60754100-1507309500_thumb.jpg

 

 

Tak że widać że można , w sumie koło jest dość mocne ale nie jeżdżone .

 

Przepraszam za jakość zdjęć ale robione na szybko w słabym oświetleniu , natomiast z lampą błyskową wyszły jeszcze gorsze .

 

Joker

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.