Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów, 

Coś o mnie:
Jestem studentem - przyszłym inżynierem w dziedzinie geodezji (niespełnionym, bo pasją jest lotnictwo- jednak się nie poddaje, wszakże przede mną jeszcze dużo życia). Totalny laik w dziedzinie modelarstwa. Amator, ale zafascynowany tematem dronów (dość dużo styczności na studiach, no i pasja), marzeniem jest zbudowanie drona od podstaw, od skręcenia najmniejszej śrubki. Lubię wyzwania i stawianie sobie wysoko poprzeczki, dzięki temu chyba nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych.
Jako, że lubię wyzwania, a już niedługo będę mógł zostać inżynierem, stwierdziłem: nie będę szedł na łatwiznę i dobierał tematu nudnego, bo trzeba pamiętać: praca inżynierska ma zafascynować nie tylko komisje, ale i mnie. Co takiego wymyśliłem? Pewnie większość z Was słyszała o dronach, robią zdjęcia, nagrywają filmy. Są chyba najbardziej popularnym "gadżetem" w dzisiejszych czasach. Taki dron ma też zastosowanie w geodezji (zdjęcia lotnicze), gdzie w dzisiejszych czasach wypierają w dużym stopniu klasyczne znane pomiary. No dobra: widzimy co jest na ziemi, co w powietrzu, ale co jest pod wodą? Dość innowacyjny pomysł wpadł mi do głowy: chcę stworzyć coś, co dopiero raczkuje w Polsce,a nawet na świecie. Wprawdzie istnieją firmy i instytucje, które zajmują się już tym typem zobrazowań, ale te sprzęty są ograniczone. 

 

Dlaczego pojawiłem się na pfmrc?

Jak już pisałem, totalny laik w temacie. Nie znam się na sprzęcie do takiego modelu- hydrodrona. Napiszę to już tutaj, chociaż wiem że temat powinien zostać przeniesiony do innego działu- tam później też zamieszczę ważniejszą treść tej wiadomości. Potrzebuję pomocy przy doborze sprzętu: łódka ma mieć wymiary około 1m długości na 50 cm szerokości, wykonana zostanie z aluminium -myślałem o laminacie poliestrowoszklanym, albo jakimś innym jednakże stwierdziłem że nie mam żadnego doświadczenia w temacie szkutnictwa, więc bezpieczniejsze będzie wykonanie kadłuba właśnie z aluminium, a właściwie to powierzenie tego znajomemu znajomego, który produkuje takie duże łodzie. Wiem że finansowo jest to dość kosztowne, ale wolę dać więcej środków na kadłub niż później płakać, że łódź ze sprzętem poszła na dno, przez brak mojego doświadczenia i wady konstrukcyjne. Wracając: silnik i reszta oprzyrządowania ma mieć napęd elektryczny, który umożliwiłby udźwig ok.60 kg i osiągnięcie prędkości min.10 km/h.

Reasumując:zielona osoba przy pracy z modelami potrzebuje doradzenia jaki sprzęt dobrać.
 

Dziękuję wszystkim i pozdrawiam,

Daniel (Vistallo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Witaj. 

 

Zaczynasz widzę z grubej rury: nie dość że nie masz pojęcia o budowie, to wybrałeś środowisko, gdzie dochodzi jeszcze ciśnienie i uszczelnienia :D

 

Zdajesz sobie sprawę że zdjęcia podwodne w polskich wodach to mrzonka? W sensie przejrzystości i zasięgu ewentualnych aparatów foto.

 

Echosonda prędzej.

 

Daj jakieś wyobrażenie co taki rover miałby robić, czy sterowany przewodowo - bo bezprzewodowa komunikacja ma bardzo mały zasięg po wodą. 

 

Czy zasilany z pokładu czy poprzez przewody? Szukaj raczej gotowych rozwiązań typu silniki 24V ze skuterów czy hulajnog elektr. 

 

Podobnie zrobiłbym z kadłubem - to ma być funkcjonalne i szczelne, piękne raczej rzadko. 

 

Na jakie głębokości wreszcie zamierzasz to opuszczać. 

 

10km/h pod wodą to bardzo dużo. Sądzę że 5 km/h jest znacznie sensowniejsze i pozwoli ograniczyć "maszynownię".

 

I tysiąc innych pytań. 

 

Mamy tu dziesiątki ogarniętych technicznie ludzi, ale jak chcesz pomocy to daj wytyczne. 

 

Jacek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, źle doprecyzowałem temat. Pojęcie dron nie odnosi się tutaj może do zdjęć, a do zobrazowań. Takie zobrazowania można uzyskać dzięki echosondom i sonarom. Przy wykorzystaniu metody Numerycznego Modelu Terenu można uzyskać całkiem interesującą wizualizacje (tutaj wykorzystano jeszcze kilka dodatkowych nowinek technologicznych http://tnij.at/NMT ).
W czym ta innowacyjność? Popularne są duże jednostki pływające do wykonywania takich prac, a mój zamysł jest taki, żeby można było sprzęt "wrzucić" do bagażnika i jechać w teren (takie jednostki istnieją, ale jest ich naprawdę niewiele, dla zainteresowanych mogę temat przybliżyć w postaci linków do gotowych jednostek). Pomysł wykorzystania kamer i aparatów do robienia zdjęć odrzuciłem ze względu na brak doświadczenia i duży budżet, który byłby do tego potrzebny.

A więc precyzując: omawiana tutaj łódka ma pływać po powierzchni wody.

P.S Załączam prezentację dotyczącą czegoś podobnego sprzed 2 lat, mój projekt jest niemalże identyczny, różnice są jedynie w branżowym wyposażeniu 
http://www.ietu.katowice.pl/aktual/Seminaria_IETU/25_06_2015/Prezentacja_Wolak_Przecherski.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.