Skocz do zawartości

RWD 6 1:3 i 1:3,5 relacja z budowy


Rekomendowane odpowiedzi

Od dzisiaj będę rozpoczynał budowę RWD6 w skali 1:3 o rozpiętości płatów 3666mm i długości kadłuba 2200mm,wszystkie relacje z budowy będą tu zamieszczane.
Będzie to makieta wykonana bardzo dokładnie,według planu samolotu i drobne szczegóły ze zdjęć których dosyć dużo posiadam.
Będę miał problem co do malowania,mam plany Wiesława Schiera i wiele innych książek,gdzie malowane są stateczniki w pasy biało czerwone.
W tym roku Andrzej Glass wydał nową książkę i pasy się zmieniły na biało czarne.
Mam też książkę "SAMOLOTY RWD,, z 1984r w wydaniu Leszka Dulęba i Andrzeja Glass,też opisuje pasy biało czerwone.
Może to skleroza i nie pamięta co pisał 1984r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 305
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Gość Kamyczek_RC

Pozostaje zrobić dwa komplety stateczników odejmowanych jeden czarno-biały i jeden czerwono-biały i zapytać sędziów jak ma być bo masz dwa kpl stateczników przy takiej wielkości modelu tego typu operacja (demontażu stateczników) jest i tak nieodzowna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

madrian z tą zmianą kolorów z BW na kolor, to nie jest zupełnie tak jak mówisz. Owszem można zdjęciom BW dodać kolory ale samemu je definiujesz. Poza tym pod zdjęciem jakie zamieściłem jest opis jakie pasy były. Do zawodów czarno białe i czerwone logo, w aeroklubie czerwono białe i czarne logo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość awiatik sosno

Witam

Troszkę odnośnie tych pasków było w Mini replice nr 23 str.1

Jest tam wyjaśnienie p.Glassa.

Pasy były biało - czarne i tylko na czas konkursu jako oznaczenie samolotów wszystkich

państw biorących w Challengu 1932 r.

Po zawodach pasy te znikły z samolotów np. RWD-6 SP-AHL.

Pamiętam że przed wielu laty rozmawiałem na ten temat z p.Marianem Krzyżanem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przysiadam sie jako obserwator budowy modelu RWD 6.

Tez posiadam troszke dokumentacji tego samolotu ,7 lat temu zbudowalem polmakiete tego samolotu tez sie zastanawialem jakie maja byc pasy na usterzeniu. W planach modelarskich nr 61 z roku 1974 bylo podane ze maja byc bialo,czerwone jednak wynalazlem ze maja byc bialo czarne.

skanuj0001gn4.jpg

w398.png

Wieslaw Schier w aktualizacji z 1992 roku podaje ze maja byc bialo,czarne.

skanuj0003xe0.jpg

Jeszcze mam plany Ryszarda Kaczkowskiego nie wiem z kturego roku ale tam podaje ze stery sa bialo,czerwone.

skanuj0002jo7.jpg

w436.png

 

 

Mam tez Barwa w lotnictwie polskim Z 1985 roku i tam tez Andrzej Glass pokazuje ze stery sa bialo,czerwone .

Wiec opisy malowania sa rozne . Niewiadomo do konca jak naprawde bylo ,Panie Henryku najlepiej by bylo jak by Pan zrobil RWD 6 bis stery malowane wtedy na srebrno z myszka miki ,nie znalazlem nigdzie indziej inaczej pokazywanego malowania RWD 6 bis.

 

http://www.rwd-dwl.net/samoloty/rwd_6/06_ahl_pl.htm

I TAK NA CHLOPSKI ROZUM JAK STERY BYLY BY POMALOWANE W BIALO CZERWONE PASY PONIEWARZ JAK ZNAK AEROKLUBU BYL CZERWONY A NIE CZARNY TO NIE BYLO BY WODAC POLOWY ZNAKU JAK PASY BYLY BY CZERWONE.WIEC PASY MUSIALY BYC CZARNE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję,za tak duże zainteresowanie,malowania pasów na statecznikach,ale do malowania to jeszcze,dużo wody upłynie.

 

Najlepiej doradza Kamil,zrobić dwa komplety stateczników,ale tego nie będę robił,gdyż statecznik będzie na stałe,nie jest to aż tak duży model,aby je odkręcać do transportu.

 

Mareg ja też dawno o tym czytałem,że pasy były malowane przed rajdem w challenge,tylko nie pamiętam w jakim czasopiśmie.

Po zbudowaniu tego modelu,nie mam zamiaru startować w challenge w 1932r gdyż te lata już się nie wrócą.

 

Wojtku te zdjęcia i opisy mam już od dawna,oraz dziesiątki różnych zdjęć i książek na temat RWD6 ,gdyż pierwsze RWD6 zbudowałem w 1969r i startowałem nim w zawodach makiet na uwięzi.

 

Kr3cik.

Tak była dyskusja,gdyż tamto RWD6 w skali 1:4 też ja budowałem.

 

Kostek jeżeli jeszcze masz to czasopismo to prosił bym o kopie,wszystkie koszty z tym związane pokrywam.

 

Paweł nigdy nie spotkałem się aby Wiesław Schier zmienił barwy pasów,biało czerwone na biało czarne,w jakim czasopiśmie lub książce było to zamieszczone?

 

Teraz fotki planów jakie jest to maleństwo,do porównania na kadłubie leży zielony metr.

Pisałem ze rozpoczynam budowę,więc fotki z dzisiejszych prac zamieszczę przed północą.

 

budowarwd6009ty2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Niepokoi mnie miejsce przejścia kesonu w skrzela trzeba by tam chyba dać jedną lub dwie listewki bo bedzie pusta przestrzeń jeśli rezygnuje się też z napędu klap wałkiem chyba zrezygnował bym tych dodatkowych dzwigienek i dał napęd skrzeli osobnym serwem (serwami)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam nie jest potrzebna żadna listewka,natarcie będzie z twardej balsy 12x31mm ,keson oklejony balsą 2,5mm,gdyż taką kupiłem,keson na dżwigarach zaślepiony balsą 2,5mm.

tak wykonane płaty będą sztywne jak deska.

Poprzednie RWD6 tez tak zrobiłem tylko z cieńszych materiałów i z wytrzymałością jest wszystko w porządku.

Napęd slotów i klap będzie na wałek i jedno serwo gigant,na jeden płat.

Kamil tak jak ty proponujesz,wtedy są potrzebne dwa serwa na sloty i jedno na klapy na jeden płat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Zdaje sobie z tego sprawę że będzie więcej serw ale nie są potrzebne giganty tylko normalne a nawet mini/micro do slotów. Jedyne oco mi chodzi to wyeliminowanie złożonych napędów których zmorą będą luzy i większa awaryjność. oczywiście to tylko sugestie szanowny kolega zrobi co będzxie uważal za słuszne i ekonomicznie uzasadnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.