Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sterowanie oporowe

Ten temat został zarchiwizowany. Oznacza to, że nie możesz dodać do niego odpowiedzi.
46 odpowiedzi w tym temacie

#1 Marek_Spy

Marek_Spy
  • Modelarz
  • 194 postów

Napisano 21 maj 2009 - 07:26

musze to dokladnie zobaczyc ale nie ma informacji jak rozwiazali to hamowanie oporowe .

#2 Scalak

Scalak
  • Modelarz
  • 0 postów

Napisano 20 maj 2009 - 22:51

Z deka za późno ale może się przyda komuś:
http://www.rcpowers....planes/x-36.htm
Generalnie polecam zobaczyć stuff tego gościa na youtube.

Stuff jakiego użył kolo do tego modelu:
THE X-36 POWER SYSTEM:
Motors/ESC: (2) Welgard SUPER SONIC V2s with (2) 30A ESC
Props: (1) 6x4 (1) 6x4 reverse rotation
Batteries: (2) 11.1v 2200mAh 15C Lithium
Servos: (11) Metal Gear Servos
Gyros: (2) Esky Gyros (yaw and roll)
Receiver: (2) Spectrum AR6000

Transmitter: The Original DX6
Foam: 6mm Depron

Gotowego schematu może nie znajdziecie ale na pewno coś Wam to pomoże.
Najciekawsze jest to, że gość wsadza ostatnio żyro do każdego modelu

Przy okazji zobaczcie sobie początek tego filmiku

Może i nie ma w nim sterowania oporowego ale zobaczyć można ;) przeca to B2 :lol:

#3 Marek_Spy

Marek_Spy
  • Modelarz
  • 194 postów

Napisano 11 luty 2009 - 15:21

trochę przeanalizowałem temat i niestety gotowca tu sie nie da zastosować . Należy pisać program do kontrolera podobny do V ale z inaczej rozmieszczonym 0 . Na razie nie mam czasu ale nęci mnie ten temat np. jako ciekawe hamulce do szybowca itp. Może jakieś pomysły zastosowań

#4 japim

japim
  • Modelarz
  • 1007 postów

Napisano 11 luty 2009 - 13:05

tylko czemu by to miało służyć ? chyba ze jest jakis ciekawszy model .

Ano temu ze taki uklad w Tzagim i w kazdym latajacym skrzydle pozwala na plaski skret jak na sterze kierunku ( bez pochylenia ) i daje mozliwosc zrobienia kilku figur akrobacjii nieosiagalnych dla tzagiego

Tylko Pamiętaj Rapier, że płaski zakręt możliwy jest tylko przy korekcji lotkami. Inaczej przy każdym "płaskim" zakręcie tylko sterem kierunku będzie towarzyszyć przechylanie...

#5 rapier

rapier
  • Modelarz
  • 960 postów

Napisano 11 luty 2009 - 07:55

tylko czemu by to miało służyć ? chyba ze jest jakis ciekawszy model .

Ano temu ze taki uklad w Tzagim i w kazdym latajacym skrzydle pozwala na plaski skret jak na sterze kierunku ( bez pochylenia ) i daje mozliwosc zrobienia kilku figur akrobacjii nieosiagalnych dla tzagiego

#6 Marek_Spy

Marek_Spy
  • Modelarz
  • 194 postów

Napisano 11 luty 2009 - 00:57

gdzies w moim archiwum mialem mixery V na procesorze PIC508A . Chyba ze dwa zrobiłem w czasach przedfutabowskich :) .Jest to na tyle ciekawe ze można by zrobic takie zagi . Chyba mnie ten pomysł porywa . tylko czemu by to miało służyć ? chyba ze jest jakis ciekawszy model .

#7 marcin133

marcin133
  • Modelarz
  • 143 postów

Napisano 02 styczeń 2009 - 15:29

Jedyne odstepstwo jakie poki co zakladam to zastanawiam sie nad zmiana profilu.

Z tego co mi wiadomo makiety latające posiadają właśnie takiego typu odstępstwa od oryginału. Przecież makieta ma nie tylko dobrze wyglądać ale i dobrze latać.

#8 utopia

utopia
  • Modelarz
  • 929 postów

Napisano 02 styczeń 2009 - 15:17

W przypadku A-10 to są hamulce aerodynamiczne - sterowanie odbywa sie konwencjonalnie

#9 rapier

rapier
  • Modelarz
  • 960 postów

Napisano 02 styczeń 2009 - 15:12

Dzieki MArcin :)
Zalozylem sobie ze zrobie makiete w skali 1/4 czyli rowne 3m rozpietosci
Wszelkie laminaty odpadaja bo chce zachowac mozliwie duza wiernosc nie tylko wymiarowa ale i materialowo-konstrukcyjna ( pomimo ze wielu rzeczy nie bedzie widac )
Jedyne odstepstwo jakie poki co zakladam to zastanawiam sie nad zmiana profilu.
Nie chce miec makiety ktora lata tak ze czlowiek sie boi kazdego startu. Model ma dostarczac przyjemnosci nie tylko jak stoi i na niego sie patrzy ale podczas pilotarzu, wiec zastanawiam sie nad zmiana tego NACA-23012 na PW51 ( 12% ) albo nawet na profil tzagi.

#10 marcin133

marcin133
  • Modelarz
  • 143 postów

Napisano 02 styczeń 2009 - 14:15

Rapier - Szperając po sieci znalazłem KIT do budowy Nietoperza. Może Cię to zainteresuje. Link

#11 bh91

bh91
  • Modelarz
  • 1 postów

Napisano 01 styczeń 2009 - 21:10

Też kiedyś miałem numer MT z tym modelem ale się zapodział gdzieś :/

A-10 thunderbolt II też miał taki system na lotkach - http://farm3.static....2a35973.jpg?v=0

#12 utopia

utopia
  • Modelarz
  • 929 postów

Napisano 30 grudzień 2008 - 23:03

Czy w Bydgoszczy nadal wchodzi się przez dziurę wpłocie jak na MP smigłowców w latach 90? hihihi nadal gdzieś mam VHS nagrywany przez ekpie Jantara z ulicy świerkowej.... wtedy na ziemi jeszcze chodziły mamuty i powstawał wungiel ........

#13 marcin133

marcin133
  • Modelarz
  • 143 postów

Napisano 30 grudzień 2008 - 22:54

Widzę że też lubisz pokazy :D Ja niestety co prawda kilkakrotnie byłem ale tylko na terenie naszego kraju :evil: a u nas takich wynalazków niet.... chodź czasem perełkę jakąś można było zobaczyć :)

Znalazł się też filmik na YouTube (moim zdaniem ciekawy) którego co prawda ja nie umieściłem ale to ja nagrywałem :faja: Filmik.

P.S. To już trochę odjazd od tematu.

#14 rapier

rapier
  • Modelarz
  • 960 postów

Napisano 30 grudzień 2008 - 22:42

No wiec chlopaki z mojej strony wielkie dzieki za pomysly i pomoc. Juz coraz jasniej widze co i jak chce zrobic :)

#15 utopia

utopia
  • Modelarz
  • 929 postów

Napisano 30 grudzień 2008 - 22:29

no nieważne ale boleję że blackbidra (SR71)nie było dane mi zobaczyć ..i raczej bez wyprawy za wielką wodę do muzejum już go publicznie nie zobaczę bo dla publiki one oficjalnie uziemnione....a czy nadal latają? nie dla nas to wiedza

#16 tom000

tom000
  • Modelarz
  • 25 postów

Napisano 30 grudzień 2008 - 21:04

No chyba macie rację :oops:

#17 marcin133

marcin133
  • Modelarz
  • 143 postów

Napisano 30 grudzień 2008 - 20:55

No tak ale ja mówie o tej ambitnej makiecie kolegi rapier,

Chyba się nie doczytało :P To ma być SZD 6X Nietoperz. Chyba w 51ym kompów jeszcze w samolotach nie było :mrgreen:

#18 tom000

tom000
  • Modelarz
  • 25 postów

Napisano 30 grudzień 2008 - 20:43

No tak ale ja mówie o tej ambitnej makiecie kolegi rapier,

#19 olo

olo

olo

• Modelarz
  • 431 postów

Napisano 30 grudzień 2008 - 20:32

Odbiegając trochę ciekawe jak się będzie latać takim modelem bez powierzchni pionowych i czy bez wspomnianych PCtów na pokładznie będzie można w miarę sprawnie tym latać

Powierzchnie pionowe są w modelu na końcach skrzydeł u góry i u dołu.Na pokładzie nie ma żadnych PC-tów model latał i kręcił nawet podstawową akrobację .

Dołączona grafika

#20 utopia

utopia
  • Modelarz
  • 929 postów

Napisano 30 grudzień 2008 - 20:28

Czy elektroniczne czy mechaniczne jak nastąpi to o czym piszesz to efekt będzie taki sam albo czegoś znowu nie kumam?

kumasz Dareczku -nawet bez podtekstów ... bystra bestia niby z włosem głaska a jednak.....poprostu wyraziłem swój punkt widzenia .

edit tom000, a taki tzagi tez nie ma pionowych a lata poprostu skręt wykonuje w przechyle - bez tego przy normalnym sterowaniu trwało by to strasznie długo a przechył i tak wystąpi