Skocz do zawartości

Przepisy dotyczące aparatur RC


bojler

Rekomendowane odpowiedzi

madrian

No, może nie do końca właściwie się wyraziłem.  Powinienem napisać: latający FPV, bo osoba, która kupuje gotowce, czy nawet składa drona z kilku  podzespołów i robi później co jej się rzewnie podoba, to dla mnie nie modelarz (przez takie osoby między innymi mamy przecież zaostrzenie przepisów w prawie lotniczym, które "kopnęło" modelarzy)! Poza tym chyba się nie zrozumieliśmy i nie chciałbym wyjść na jakiegoś cerbera. Staram się nie suponować, ani nic nikomu nie zalecać, czy tym bardziej zabraniać - chcę dotrzeć do faktów (bo powszechne gdybania i przypuszczenia mało mnie obchodzą), innymi słowy: badam grunt, gdyż wróciłem do hobby po długiej przerwie (jak już pisałem) i chciałbym w sumie wiedzieć co mogę, a nad czym muszę się zastanowić czy/zanim to zrobię! :) Stąd moje wykopaliska i grzebanie w przepisach. Na razie bawię się "lajtowo" budując proste apki i minimodele (tak do 100g max.) do nich (latanie w hali, czy przy bezwietrznej pogodzie) na zasadzie mały model - mniejsze problemy.  :D  Pociąg do skali makro trochę mi przeszedł, jak zobaczyłem co się dzieje aktualnie w przepisach, ale tylko na razie  ;)  i jakąś aparaturę RC "z prawdziwego zdarzenia" pewnie w końcu kupię. :)

 

oko

... wyprowadzenia mają takie same, niezależnie od częstotliwości, tak wynika z dokumentacji modułu. Widzę już jeden plus takiej wymiany: krótkofalowcy będą ci się kłaniać w pas, :D a tak poważnie, to jakby coś, to mam nadzieję, że dasz znać o efektach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

że dasz znać o efektach

 

Może ktoś chętny do współpracy? Ja nie jestem całkiem początkujący w lutowaniu, ale te płytki są dość trudne (dla mnie). Procesor jest dokładnie z drugiej strony modułu radiowego, który to moduł jest dość solidnie przylutowany, z cyną pod płytką. Używam lutownicy hot-air, ale i tak niekiedy przegrzewam jedno albo drugie. Dlatego dobrze by było gdyby znowu były na wyprzedaży. Choć... może w ogóle się kończą? Prawie wszystko na backorder, ten Futaby za 8 euro to może dobra okazja?

 

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__1120__1117__Radios_Receivers-OrangeRx_Transmitter_Modules.html

 

Dwa takie, dwie antenki (jakie?) i dwa moduły i już mamy link.

 

A może jakieś zalecenia jak to (wy)lutować? Przylutować to można na kabelki, wtedy będzie można wymieniać płytki i mieć zarówno 433 jak i 868 MHz.

 

EDIT:

 

i jak z tą mocą 500mW? Można jej użyć do telemetrii? Zastanawiam się czy nie kupić także odpowiedników RFM23, one pozwalają uzyskać 1W podczas gdy RFM22 0.1W (jak to przeliczyć z decybeli?)

 

Są tanie gotowce na 868? Chyba nie za bardzo?

 

http://fpvlair.com/index.php/rc-link/

 

There are special control frequencies, that are used exclusively for long range flights, namely the 433MHz and 868MHz ones. While the first one is in the same range where the radio amateurs transmit with much higher RF output levels, the second is barely used, except for special burglar systems and similar. Many says that if you obtain a HAM license for 433MHz you can use your gear legally. Do not be fooled by those saying that, as the HAM license is given for a specific frequency only and all the 433MHz LRS systems are using the frequency hopping technique, and in that case it is hard to legitimate the usage of them.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RFM22 max 100 mW (20 dBm)

RFM23 max 20 mW (13 dBm)

 

kalkulator: dBm -> mW

 

kalkulator: mW -> dBm

 

0,5W (27 dBm) - 1 W (30 dBm) to już inna bajka (konieczna chyba  "dopałka" z pełnym ekranowaniem w metalowej puszcze, ale to już z użytkowaniem na własne ryzyko). Żeby zwiększyć zasięg, przy dopuszczalnych 20 dBm (100 mW) Hope Electronic w nowszych modułach odbiorczych, czy transceiverach, kładzie nacisk na zwiększenie czułości toru odbiorczego. Popatrz np. na te moduły: RFM9x.

 

Te same moduły RFMxxx są produkowane przez Hope Microelectronics również w wersji THT  ze złączką w postaci goldpinów z rasterm 2mm. Jak wylutujesz w końcu z urządzenia moduł RFMxxx w wersji SMD to na krótką taśmę wielożyłową wystarczy zalutować (zwrócić uwagę na wyprowadzenia wersji SMD i THT modułów RF - inne rozłożenie sygnałów) gniazdo goldpinowe - raster 2mm - raster mniejszy niż ten z goldpinów komputerowych (o ile gniazdo zmieści się w urządzeniu) i będziesz mógł moduły RF (w wersji THT) wymieniać bezinwazyjnie. Co do wylutowywania nie podpowiem konkretnie. Sam nie robiłem tak zalutowanego modułu na płasko do drugiej płytki - w moim mini odbiorniku RC 868 MHz (< 4g) moduł RF SMD podlutowany jest ciut (na wysokości mikrozłącz do serw- złacza z rastrem 1,27mm dużo mniejsze od tych złącz standardowych przy serwach) nad płytką mikrokontrolera krótkimi kabelkami - TUTAJ można zobaczyć foto i TUTAJ linki do filmików z pierwszych testów aparatury- łatwiej w razie czego moduł RF odlutować od drugiej płytki. Każdy robi tym co ma na warsztacie, a przynajmniej próbuje zrobić to jak najlepiej, zgodnie z własnymi umiejętnościami i możliwościami, Nie mam hotaira, pewnie bym próbował taśmą rozlutowującą do SMD (0,8mm) maksymalnie usunąć cynę z każdego punktu oddzielnie (odsysacza podciśnieniwego nie polecam), a potem przy pomocy wykonanego specjalnie grota do lutownicy transformatorowej - krótkie podgrzewanie wszystkich punktów z jednej strony i metodą delikatnego podważania - najpierw jedna, potem druga strona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to wykorzystać do prób z modułem 868 MHz, co mam zamiar zrobić. Jeżeli okaże się że całość działa, to wykonam loty przy sterowaniu 2.4 GHz albo 433 MHz i puszczając tym linkiem 868 telemetrię, by zobaczyć to funkcjonuje. Czy częstotliwości 433 i 868 MHz się nie gryzą wskutek harmonicznych, tak jak 1.2 i 2.4 GHz?

 

Wątpię by komuś bardzo przeszkadzało ("radiowo") latanie RC, no może w przypadku stałych lotnisk bardziej, ale większość lataczy działa raczej krótko, przy sprzyjającej pogodzie, w znacznym rozproszeniu, ze zmiennego miejsca itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.