Skocz do zawartości

Szybowiec 2,5m - elektryfikacja


armand

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Jerzy Markiton

To właśnie to, czym się ostatnio chwaliłem:

7ccd96f85c434dfc.jpg

DPR - 50 to taki przyrządzik, który pozwala w locie nagrywać prąd pobierany przez silnik, napięcie na akku, obroty silnika, temp.silnika i akku - wszystko jednocześnie. Można zaprogramować częstotliwość próbkowania.

6eff55f774094396.jpg

Źródło energii dla mojego ptaszka: 4S1P A123 - najnowsze Li-Jon-y o pojemności 2,3Ah i pozwalające się obciążać 30C (69A) ciągle i 130 A chwilowo. Przy 40 A w pierwszych lotach nie były nawet letnie...Nie podłączałem sondy temperatury.

8a63b46599f0f8dc.jpg

Serwa sterów w statecznikach. Kabelek ma podobną wagę co dobry popychacz a ponadto dostałem więcej przestrzeni w kadłubie na ewent. manewrowanie akumulatorem napędowym.

a822f50c33b70958.jpg

Śmigiełko 14x8. Otwory wentylacyjne muszę powiększyć.

4508c1a161336030.jpg

Tak się prezentuje z dołu. Kolorystyka nie jest wzorem dobrego smaku ale widać wyraźnie z daleka...Stół ma 3,2m

a5670fcb61308833.jpg

A tak z góry...

c6de88b4edcf8728.jpg

Miron uzbraja swojego Jantara. Najbliższe dni powinien też być już w powietrzu. Dziś wiało, chwilami ostro, ostre słońce na zmianę z deszczem ale kto zna Mirona to wie, że jego mało co wystraszy. Ponieważ jeszcze nie dzwonił, tzn: że dziś odpuścił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No modelik pełen wypas.

 

Czekamy na relacje z lotów.Ciekawe jak sprawuje się taki napęd w praktyce?

 

Nawet modelik ma moje ulubione barwy rozpoznawcze :wink:

 

Co do kołpaczka to sa już takie alu. z otworem osiowym przez który powietrze chłodzi silnik od środka.

 

Teraz tylko czekać do wiosny, aż termika bedzie :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Co do kołpaka, to są tzw. "turbo". Znam je i stosuję od lat. W tym akurat modelu w momencie zakładania nie miałem na składzie wolnego o średnicy 40 mm i na wał 5 mm. Potem sobie uświadomiłem, że akurat w tej aplikacji to nie ma sensu bo silnik ma 36mm i nie ma od czoła otworów wentylacyjnych. Kadłub w tym miejscu ma 39 mm w środku więc przestrzeń do opływu powietrza jest nieznaczna. Silnik przylega do wręgi i zasłaniałby otwory. Otwory musiałyby zostać zrobione w tych 1,5mm pomiędzy silnikiem a wnętrzem kadłuba. Na czymś jednak ten 300g silnik musi się trzymać. Kołpaki zwyczajowo kupuję w SCZ - Ostrava, lub u Michała w Mixmodel bo oferuje cały asortyment Top Model-u. Jak pisałem wcześniej, wrażenia z lotu są niesamowite....chociaż jak zawsze subiektywne. Na razie dysponuję tylko wynikami DPR-a. Pierwsze po ochłonięciu - przydałby się mocniejszy silnik....Idzie w górę fajnie, nie trzeba go wyrzucać, wystarczy zwolnić chwyt ręki. 10-11 wciągów po 30 - 40sek wydawałoby się bajka, ale jakiś niedosyt. Z drugiej strony 400-500 W musi wystarczyć na model coś koło 2.800g. Koniecznie więc muszę się zmobilizować i zamontować wysokościomierz. Dopiero Alti w połączeniu z DPR da obiektywny wynik. Może wystarczy zmienić śmigiełko na większy skok. Poza tym, jak mawia p.Laskowski - "najczystsza poezja, Kochanowski, Słowacki, Norwid..."

 

Malinn - termika już jest i to gwałtowniejsza niż latem. Mniej stabilna, na trochę większych wysokościach ale jest. Jestem zwierze ciepłolubne i mimo że oblot robiłem w piękny słoneczny dzień, jakieś 3-4 st. to po 40 min. stania i zadzierania głowy miałem uczucie, że łapy przymarzły mi do drążków i nie wykończyłem akumulatora tylko odpuściłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Dziękuję, preferuję zakupy u producenta. Tak się zazwyczaj składa, że jest wszystko o ile tego nie potrzebujesz. Jak potrzebujesz jakiś konkretny rozmiar albo typ, to jak na złość - właśnie sprzedano...Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Gość Anonymous
chwilę..Ale jeżeli w takim momencie BEC uzna że jest przeciążony i odetnie mi zasilanie do odbiornika to wolę nie sprawdzać efektów na własnej skórze.

Mysle ze osobne zasilanie serw i osobne do odbiornika zalatwia sprawe. Przy kichajacym lipolu serwa po prostu zaczna slimaczyc, a za regulatorem napiecia do odbiornika mozna wstawic kondensator ze 1000mikroF i przeciagnie odbiornik przez trudne chwile, raczej nie trzeba ani cyfrowej techniki porzelaczajacej ani podwojnych accu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.