Skocz do zawartości

Jaki profil do szybola DLG??


Marcin K.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Planuje budowę szybowca DLG. Rdzeń styropianowy,dźwigar sosna 3x3 lub 4x4.

Jaki profil byłby najlepszy?

Rozpiętość to ok 150cm długość ok100cm.Płat pokryty szarym papierem.

Klikając z kolegą, poradził mi rozpiętości 100cm

z obawy że połamie płat.

Są to moje pierwsze loty dlg.

Proszę o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nie jestem aż takim znawcą jak inni ale mysle ze ten HN1033 to tez dobry profil :D

Ten profil mają bobolinki z art hobby i dobrze sie sprawują... :)

A dzwigar to radził bym dac większy np.10x5 sam widziałes co sie stało z płatem przy mocnym wyrzucie, kolegi artura z kołobrzegu... :x

Zacznij pierw od mniejszych gdzie jest mniej roboty bo poco rozwalic odrazu jakis super wypasiony model...

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Planuje budowę szybowca DLG. Rdzeń styropianowy,dźwigar sosna 3x3 lub 4x4.

...

Rozpiętość to ok 150cm długość ok100cm.Płat pokryty szarym papierem.

.....

Niezaleznie od profilu przy takim typie konstrukcji skrzydlo nie wytrzyma dlugo.

Potrzebne sa solidniejsze dzwigary i konstrukcja bardziej sztywna na skrecanie niz papier pakowy na styropianie. Teraza w sklepie modelarskim chyba latwiej jest kupic gotowy pasek wegla na dzwigar niz nadajaca si na dzwigar listewke sosnowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płacik lepiej pokryć balsą i zrobić 1m lub 1,2m. Papier bedzie do bani , przrabialiśmy papier i taśmę w Kołobrzegu już z Arturem i zdanie mam podobne jak Radek. Płat za słaby się okaże.

 

Profilek hn1033 - spokojnie się nada na 1 dlg, bobolinki takowe mają. Profil podgięty od dołu i trzeba się do pracy bardzo przyłożyc aby wyszedł jak należy.Ja jestem z niego zadowolony ale niebawem stestuje też sd7080 i będe miał porównanie to się pochwale rezultatami.

 

Mam taki 1m kryty balsą 1mm zalaminowałem natarcie tylko i końcówki płata.Rzucam nim dlg i spokojnie wytrzymuje rzuty i nawet twarde lądowania.

 

Być może 1,5m kryty balsą będzie jedynie wymagał zalaminowania natarcia (chyba że zrobisz je z twardego drewna) i tez może wytrzyma.

 

Osobiście bym dal jakiś dźwigar z węgla lub przy oklejaniu płata zalamionował tkanianę 25g/m2 czy 50g/m2 pod balsę balsę - takie rozwiązania sie stosuje. Tkaniana lekka a wzmocni znakomicie.

 

Radek jednak ma sporo większe doświadczenie i jestem ciekaw sam co poradzi w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

To ja dorzucę z jakimi się spotkałem:

 

Super Gee II: model profesora Dreli - profil: AG455 przechodzący na AG47

 

Hybrid: model Art Hobby - profil: JK7010 oczywiście modyfikowany

 

Spotkałem się także z profilem SD7037 w DLG'u, podobno sprawował się bardzo dobrze. (model balsiany, 1m)

 

Nie wiele to wniosło do dyskusji, ale dałem od siebie co mogłem.

 

Pozdrawiam, Bartek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

@Artur z kołobrzegu: to nie twój model, tylko Ralva z Zonk Team'u , pisał o nim Patryk Urban w temacie "Mój pierwszy DLG".

 

 

@tasma16: dźwigar z jakimi ja się spotkałem to albo płaskowniki węglowe gotowe, albo rowing układany w odpowiednim wgłębieniu.

Co do klejenia WIKOLem balsy do styro, to się jeszcze nie styknąłem, słyszałem tylko o rzadkiej żywicy.

 

 

Pozdrawiam, Bartek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek Pilski, dobrz cie tu widzieć :D

 

Mam pytanie jako do fachowca jak rdzenie 1,5m pokryje balsą 2mm jaki dźwigar zastosować do tego rozwiązania ??

Nie mam zbytniego doswiadczenia z takimi konstrukcjami. Ja robie glownie kompozytowe konstrukcje :) Hyper z ArtHobby jest pokryty fornirem topolowym grubosci ok. 0.4mm . Zakladajac, ze zrobisz plat o podobnej grubosci (profil o podobnej grubosci jak HN1033) nalezaloby poszukac parametrow wytrzymalosciowych topoli i balsy (uwaga: dla balsy sa mocno zalezne od tego czy balsa jest lekka, srednia czy ciezka) i porownac. Na oko to (chlop w szpitalu umarl ;) ) to nie potrzeba dzwigara przy balsie dostepnej powszechnie w handlu (w zasadzie z tego co sie orientuje to nie da sie wejsc do skelpu i kupic lekka balse, najlzejsza powszechnie dostepna to srednia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee... Model 1,5m pokryć balsą 1,5 mm? Budujecie szybowiec czy czołg? :D

 

A poważnie - w moim Swifcie w budowie mam skrzydła 2m rozpiętości, pokryte balsą 1mm i wzmocnione rovingiem węglowym 2x1600. Klejone epidianem plus spiryt. Skrzydło jest pancerne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.