Skocz do zawartości

Najnowsze dzieło 1.5m


Góra

Rekomendowane odpowiedzi

Tak wygląda zewnętrznie gotowy model :)

prowadzenie001sq6.jpg

 

Trochę przesadziłem z tym węglem, ale przynajmniej skrzydło jest sztywne :lol:

Jeszcze nie jest gotowy do lotu, bo czeka na dźwignie i popychacze do lotek, ale już udało mi się upchnąć wszystko w kadłubie, połączyć ogon z serwami.

Jako że na ogon użyłem serw dynam to niestety mam małe luzy, spowodowane tylko i wyłącznie tymi serwami a niestety w najbliższej przyszłości nie zanosi się na zmianę sprzętu.

Popychacze są z prętu węglowego o średnicy1.5mm utrzymane w porządku dzięki białym bowdenom.

Ucząc się na błędach (popełnionych w poprzednim szybowcu), wkeiłem dźwignię steru kierunku po prawej stronie tak aby popychacz pracował na rozciąganie przy starcie :)

prowadzenie005ou2.jpg

We wtorek będzie skończony: wkleję kołek, połącze lotki z serwami, i umyję skrzydło z pyłu węglowego. :lol:

 

I do tego wkleję na stałe hak do holowania na większą wysokość niż rzut . 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 49
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

No to w sobotę oblot?

 

Luzy to zła wiadomość ale jak małe to mogą być :-P

 

Ja póki co to jestem uziemiony bo nie mam bowdenów i ponoć nie prędką będą w sklepie . . .

 

No i żeby nie było to ładny modelki a co ładne to i ładnie lata

 

Ps: a zdradź ile ci to waży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zważyłem go właśnie na niedokładnej wadze domowej, pokazała 360g ale model jeszcze bez haka i kołka jest.

 

Jutro na 100% wybiorę się do sklepu gdzie mają dobrą wagę i chętnie jej użyczają do ważenia modeli :), myśle że ostatecznie będzie to 380-390g - tyle bo przesadziłem z żywicą na skrzydle i tym węglem.

 

 

EDIT: no waży 380g równe (bez haka do holu) :) - myle że to i tak nieźle jak na model z tak przesadzonym węglem na skrzydle :)

 

Jutro będzie oblot napewno, wraz z relacją z oblotu będą zdjęcia prezencji szybowczyka 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z dźwigarem BŁĄD Nie da on dużo skoro przy obciążeniu skrzydła styrodur pod nim po prostu się zgniata. Na następny raz jak wytniesz rdzenie to przetnij je pionowo wzdłuż tak jak ma iść dźwigar i pionowo daj rowing, wystarczy 1~2 pasy rowingu ważne PIONOWO potem przykładasz część skrzydła którą odciąłeś i normalnie dalej laminujesz

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dźwigarem BŁĄD Nie da on dużo skoro przy obciążeniu skrzydła styrodur pod nim po prostu się zgniata. Na następny raz jak wytniesz rdzenie to przetnij je pionowo wzdłuż tak jak ma iść dźwigar i pionowo daj rowing, wystarczy 1~2 pasy rowingu ważne PIONOWO potem przykładasz część skrzydła którą odciąłeś i normalnie dalej laminujesz

Pozdrawiam

 

z dźwigarem nie jest błąd jest dobrze zrobiony.

 

Skoro Mark Drela tak robi i nic nie zmieniał i wielu ludzi tak zrobilo i nic się nie działo to poco dziwować :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o dźwigar to też myśle że jest źle zrobiony, bo wpierw myślałem że wystarczy sam styrodur + tkanina i dlatego węgiel jest nad tkaniną a nie pod :/ - człowiek niestety uczy się na błędach, ale dzięki temu następny model będzie już dużo lepszy.

 

Co do mas to po oblocie(balast na dziobie i jest już hak do gumy):

 

kadłub i stateczniki - 95(z balastem)

wyposażenie - 85g

skrzydło - 200

 

Troszkę masy udało mi się odzyskać dzięki szlifowaniu skrzydła i dodaniu lekkich dźwigienek tak więc z balastem waży 380g (+/-5g)

 

Oblot odbył się przy wietrze 8-10 m/s, mogę już teraz stwierdzic że model nie boi się wiatru(zwłaszcza po podnieśeniu lotek o 3-4mm).

Jeśli chodzi o odwzorowanie profilu i krążenie w termice jeszcze nie mogę się wypowiedzieć - co powinno się już w tym pięknie zapowiadającym się tygodniu zmienić :D

 

Niestety mam zdjęcia tylko z aparatu a jakość jest gorzej niż kiepska - poniżej tylko link do pierwszego lotu dlg tego modelu - niestety też filmowane telefonem :roll: (niezły atak na kolegę :devil: )

Pierwszy lot + atak na nagrywającego

 

Jak tylko wybiorę się latać z aparatem fotki zamieszczę :)

 

Jeszcze o planach rozwojowych dotyczących moedlu:

- nowy statecznik poziomy kilka gram na tyle mniej to jeszcze troche mniej na dziobie ;)

- i przelutuje baterie tak ze będą 3-3,5cm bardziej z przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dźwigarem BŁĄD Nie da on dużo skoro przy obciążeniu skrzydła styrodur pod nim po prostu się zgniata. Na następny raz jak wytniesz rdzenie to przetnij je pionowo wzdłuż tak jak ma iść dźwigar i pionowo daj rowing, wystarczy 1~2 pasy rowingu ważne PIONOWO potem przykładasz część skrzydła którą odciąłeś i normalnie dalej laminujesz

Pozdrawiam

Jesteś w błędzie i dajesz złe rady :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to przepraszam, że wprowadzam w błąd nie bierzcie pod uwagę mojej wypowiedzi, ja jednak pozostanę przy tym co robię

Pozdrawiam

Co miałeś na myśli pisząc "wystarczy 1~2 pasy rowingu ważne PIONOWO". Jakoś kiepsko mi wychodzi wyobrażenie sobie tego - rozcinasz skrzydło wzdłuż rozpiętości i w 1 lub 2 miejscach wlaminowujesz pionowo pas rowingu :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pas weglowy na gorze i pas na dole sa stabilizowane wzgledem siebie poprzez styrodur i nie ma sensu robic dodatkowych wzmocnien laczacych oba pasy. Co innego gdyby wytopic styrodur..Wtedy wytrzymalosc spadla by masakrycznie kosztem niewielkiego zysku na wadze i wtedy pomysl z laczeniem bylby zasadny, ale po co?? Jesli cos jest proste, sprawdzone i dziala to po co zmieniac??!! Tym bardziej ze poza przyrostem wagi nic to nie wniesie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalny statecznik: jest to najzwyklejszy styrodur+lekkie szkło, zawias zrobiony na laminacie.

 

Dziś jeszcze troche polatałem, i pare rzeczy trzeba porobić przed następnym lataniem:

- domiksować ster wysokości do klap,

- zmienić kąt natarcia skrzydła względem statecznika na mniejszy

- baterie przelutować.

 

Modelik generalnie nie lata super ale jest nieźle, myśle że techniki rzutu spokojnie się nim naucze, a potem nowe skrzydło ew. uzbieram na zawodniczy zestaw :)

 

W niedziele dalszy ciąg nauki - powinny być też zdjęcia bo pójde ze zdjęciotworzycielem (aparatem)

Pomierze wtedy czasy lotów stoperem i będzie to jakiś pogląd na możliwości tego

szybowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to bardzo proste:

Najpierw robisz statecznik z jednego kawałka czy to balsy czy styroduru i laminujesz cały obustronnie tkaniną np. 25g na żywicę.

Potem jak to się utwardzi trzeba prosto odciąć ster ostrym nożykiem przykłądając coś prostego coby prosto wyszło cięcie i trzeba wyciąć dolną warstwę tkaniny wraz ze środkiem statecznika - tak by tkanina z jednej strony była nietknięta.

Następnie krawędź steru trzeba wypiłować pod kątem żeby się wychylał w obie strony i gotowe - cała filozofia :D

 

To wycięcie widać też troche na fotkach z 1 strony.

Lotki mam tak samo zawieszone tylko że na 2 warstwach tkaniny - i chodzą lekko i pewnie bez luzów.

 

Można też oczywiście zrobić takie zawiaski na stateczniku nielaminowanym - w podobny sposób. Warto robić zawiasy z 2 warstw tkaniny - na dłużej starczają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.