Skocz do zawartości

Zasilanie serw i odbiornika


choina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jakie zasilanie powinienem dać do tego yaka:

Model Yak 54 27% 2,26m Hangar 9

serwa:

3x HS 5985MG

2x HS 5625MG

1x Hs 7955TG

Odbiornik JR 77RS

Czy można zastosować wyłącznik graunera http://www.modelarski.com/produkt-Wy%C5%82%C4%85cznik_zasilania,1871.html i pakiet 2s A123 6,6V 2300 mAh http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p2258,a123-6-6v-2300-mah-2-ogniwa-life-sharkpower wystarczy do tego modelu?

Czy lepiej i bezpieczniej PowerBox Sensor http://www.powerbox-systems.com/e/powerbox_systeme/powerbox_sensor/start.php i dwie baterie Li- ion albo LI-pol? Jest sens dokładać te parę stówek do drugiej opcji?

A może jakieś inne propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Ten mały włącznik graupnera to jakis żart jak na ten model, zapomnij, cieniutkie blaszki w włączniku i cieniutki kabelek który ma podołac obciązeniu z tylu serw ??? nie ma szans, dobry do modelu 1,5m

 

Pakiet A 123 OK

 

Trzecia opcja z włącznikiem 5A to jest nic... weź amperomież przycisnij jedno serwo i juz ci pokaże na cyfraku 2A.

 

W obliczu tych opcji najbezpieczniejszą, jest zastosowanie włacznika typu banan jak masz w pakietach, proste/skuteczne/wydajne prądowo do tego pakiet A123 i dioda w szereg lub dwie w zaleznosci od typu dla zmniejszenia napięcia. To tyle jesli chodzi o zasilanie nie wkładając kasy.

 

pamietaj o listwie napieciowej !!

zasilaniear5.th.jpg

W żadnym przypadku nie wpinamy wszystkich serw do odbiornika, ściezki sa za delikatne a wejście w odbiorniku tylko jedno chyba ze dolutujesz dodatkowe doprowadzenie zasilania na sciezki w odbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek dzięki, ale jak zacznę sam robić zasilanie z tego schematu co mi pokazałeś, to w końcu sfajczę cała elektrykę, wolę coś gotowego.

Jest jeszcze taki wyłącznik bez regulatora 12A http://www.f3m.pl/15,powerbox-12-power-switch.html można pod niego można podłączyć do dwa pakiety, ja chciałbym dać te A 123. Tylko co na to odbiornik jeżeli podłącze do niego zasilanie, tak jak jest to pokazane na zdjęciu. Chyba jeden kabel zasilający idzie pod wejście zasilania w odbiorniku a drugi pod wolny kanał.

A może dać tylko jeden pakiet i jakiś lepszy włącznik np ten http://www.f3m.pl/5,powerbox-smart-switch.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie widziałem i powiem więcej znajomy lata kataną 2.4m 2 pakiety nimh pow 2000mah wpięte w 2 kanały odbiornika na osobnych wyłącznikach wysokopradowch profi po 37zł. Chyba najtansze i jedno z najpewniejszych rozwiązań

 

Łukasz będzie relacja z budowy ? swietny model wybrałeś moda na Yaki jak trza gratulacje !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam ponieważ ja już dwa sezony latam na jednym pakiecie wpiętym przez wysokoprądowy wyłącznik(kiedyś kupiny w Modelpartenr) w odbiornik Futaby 149dp i nie zauważyłem nic niepokojącego. A widziałem co najmniej kilka modeli tej klasy z takim samym rozwiązaniem i tam też nie było żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez od jakiegoś czasu latam modelami klasy 50ccm i tez nie używam żadnych gadżetów w stylu menedżerów zasilania. Powiem więcej, swój ostatni model, żeby był jak najlżejszy wyposażyłem w pakiet zasilający serwa 1700 mah nicd 6V Robbe a na zapłon dałem 4 celki o rozmiarze sub-c o pojemności 1600 mah. I nie zauważyłem żadnych niepokojących zjawisk. Serwa w modelu to hiteci 5625 i 5645 po 2 szt, jakis zwykły standardzik na gazie i na kierunku power hummer futaby o sile 25 kilo. Po 4 lotach 10 minutowych z pakietu "wychodzi" mi srednio 400 mah.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo masz dobry odbiornik jak ktoś podepnie takie serwa do Electrona z Hiteca albo rexa Jeti to jestem w stanie uwierzyć w spalenie sie instalacji
A kto zakłada takie odbiorniki w modelu, o którym jest mowa? Mam nadzieję, że nie Ty :wink: Każdy przyzwoity odbiornik (a do większych modeli tylko takie powinny być stosowane ze względów bezpieczeństwa) bez problemu przenosi na ścieżkach zasilajacych prądy rzędu 10A (chwilowe nawet sporo większe). Tu raczej trzeba zadbać o kabel doprowadzający zasilanie do odbiornika. Powinien być solidny i koniecznie zdublowany (napięcie podane dwoma drogami, na dwa różne kanały). Oczywiście, dodakowa listwa zasilająca jest dobrym rozwiązaniem ze względów praktycznych. Łatwiej na niej np. rozprowadzić instalację, choćby równoleglenie serw na listwie wydaje się być pewniejsze niż poprzez kabel Y.

Stosowanie kosztownych managerów zasilania typu Power Box itp. nie wydaje się być konieczne w takiej wielkości modeli. Jeśli kogoś stać na takie wyposażenie, to oczywiście warto je mieć, ale nie jest to warunek konieczny do bezpiecznego latania takim modelem. Długość kabli jeszcze nie jest krytyczna, nie potrzebujemy więc wzmacniaczy kanałowych. A i bez matchboxa (wyposażenie standardowe lepszych modeli Power Boxa) też się można obejść. Tak przynajmniej wynika z moich osobistych doświadczen w tej materii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien być solidny i koniecznie zdublowany (napięcie podane dwoma drogami, na dwa różne kanały)

I przy takim modelu to starczy, w zasadzie zgadzam się ze wszystkim co napisał Marek, krótko i na temat;-)

 

ja chciałbym dać te A 123. Tylko co na to odbiornik jeżeli podłącze do niego zasilanie

Pisałem wyżej o tym, podłączysz w szereg diodę/diody prostownicze i na każdej masz spadek napięcia 0,4-0,8V w zaleznosci od typu (kosztuja grosze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten mały włącznik graupnera to jakis żart jak na ten model, zapomnij, cieniutkie blaszki w włączniku i cieniutki kabelek który ma podołac obciązeniu z tylu serw ??? nie ma szans, dobry do modelu 1,5m

Czy ten wyłącznik Graupnera do którego dałem link w pierwszym poście jest taki cienki, że nie powinno się go stosować w tej wielkości modelach? Mam go i wygląda na solidny.

Z jednym pakietem A123 2300 mAh ile lotów będę mógł zrobić bez doładowywania go na lotnisku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednym pakietem A123 2300 mAh ile lotów będę mógł zrobić bez doładowywania go na lotnisku?

 

To trudno ocenić na "oko".

 

Naładuj pakiet - wykonaj lot - naładuj ponownie pakiet. Będziesz wiedział ile zużyłeś prądu i tym samym ile lotów będziesz mógł wykonać na jednym ładowaniu. To jedyna względnie miarodajna metoda. Inaczej można jedynie strzelać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w swojej 50tce 2 pakiety LiFePo4 1200 polaczone rownolegle i podobno moge wykonac do 5 lotow na nich. Nie pamietam, ile wchodzilo po ostatnich lotach, ale jeszcze nie wykonalem wiecej niz 2 loty jednorazowo.

Jako wlacznikow uzywam tych od emcoteca (zarowno do tych 2 pakietow, jak i do zaplonu):

http://shop.rc-electronic.com/e-vendo.php?shop=k_emcotec_e&SessionId=&a=article&ProdNr=A17000&t=6&c=26&p=26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście od razu zainwestowałem w powerboxa evolution i jestem zadowolony Podpinam 2 baterie, wpinam do odbiornika i wszystko działa i mocy i pradu jest wystarczająco... Uważam, że w modelach takiego pokroju nie powinno sie oszczędzac na głupim przełączniku bo to sie napewno kiedyś zemści... A gdybyś chciał kupic kiedyc coś jescze większego to osprzet zawsze można przełożyć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Tu raczej trzeba zadbać o kabel doprowadzający zasilanie do odbiornika. Powinien być solidny i koniecznie zdublowany (napięcie podane dwoma drogami, na dwa różne kanały).

Czy ten wyłącznik spełnia te warunki? http://www.modellbau-deutsch.com/e/powerbox_systeme/powerbox_12/start.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Proszę kolegów o doradzenie mi w sprawie zasilania modelu, mam taki regulator: http://www.dualsky.com/main.asp?mainset=30 ten model vr-8l, jakie muszę kupić pakiety do modelu pod silnik 55,rozpiętość około 2m, li-po, li-fe, nixx, nie mam o tym zielonego pojęcia nie wspominając o oznaczeniach typu 20C, i jakiej pojemności muszą być z tego co już wiem oddzielny na serwa i zapłon..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.