Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak działa krążek aerodynamiczny?


Ten temat został zarchiwizowany. Oznacza to, że nie możesz dodać do niego odpowiedzi.
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Artemis3

Artemis3
  • Modelarz
  • 10 postów

Napisano 13 marzec 2009 - 23:11

Co prawda rakiety to nie dokońca moja działka ale to modele rakietowe, wiec zabiorę głos:) Po pierwsze napewno ne próbujcie robić silników sami. Mniejsze prawdopodobieństwo, że polecicie, a większe, że urwie wam palce. Po drugie stateczniki robi się na oko a kształ to zwykle trójkąt prostokątny gdzie kąt prosty robi ściana rakiety i przedłużenie lini podstawy. Jesli chodzi o spadochoron tu patent jest prosty. Jesli kuplibyście już profesjonalny silnik z tzw "podsypką" czyli po porstu wypełniony niewielą ilością prochu czarnego który eksploduje na samum końcu pracy silnika, wtedy moglibyście zastosowac w środku rakiety tłoczek, który napedzany siła wybuchu podsypki wypychałby wam głowice rakiety. Wtedy do spodniej częsci gowicy na zwykłych sznurkach mocujecie spadochorn, przytwierzacie głowicę do rakiety jednym mocnym sznurkiem i kiedy podsypka wybucha tłoczek wypycha głowicę, spadochron się otwiera i rakieta spokojnie sobie laduje.

#2 Bartek L

Bartek L
  • Modelarz
  • 25 postów

Napisano 13 marzec 2009 - 21:40

Planujemy z kolegą zrobić swój pierwszy model rakiety. Na razie zbieramy infromacje jak to wszystko działa i tworzymy ogólną wizję.

W związku z tym mam kilka pytań:

1. Znalazłem informacje o systemie otwierania czaszy spadochronu za pomocą tzw. krążka aeordynamicznego, jednak były one na tyle ogólne, że w dalszym ciągu nie wiem jak to działą. Czy mógłby ktoś łopatologicznie wyjaśnić mi zasadę działania powyższego systemu?

2. Czy istnieją jakieś wzory na których trzeba się opierać budując model? Jakieś ważne zasady?

3. Jak z silnikiem? Chcemy jako paliwo wykorzystać "karmelek" 60% KNO3 i 40% cukru. Ale jak powinno to wyglądac od środka?

4. Mamy taką wizję: korpus z rury PCV, średnica około 3 cm, długość 70 cm. Stateczniki z balsy (a propos, jak dobrać ich wymiary, kształt?), głowica ze styropianu, wykończona szpachlą. Czy jakieś wskazówki, rady poprawki?

Z góry dziękuję za pomoc.