Skocz do zawartości

profil szybowca


krys

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

To mój pierwszy post na tym forum.

Mam na imie Krystian, buduje szybowce.

 

Mam zamiar budować szybowiec o rozpiętości 1,5m i cięciwie 175-70mm. Nie znam się zbytnio na profilach. Szybowiec ma być głównie termiczny, zastanawiam się między profilami SD7080, a MH30. Ma to być profil cieńki (coś jak SD7037).

Jakie polecalibyście profile tego typu?

 

Pozdrawiam Krystian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Z czego chcesz robić skrzydło? Ze styropianu czy konstrukcyjne? To w tej chwili najważniejsza kwestia. Część profili, m.in. 7037, są to profile wklęsło - wypukłe, a więc trudne do wykonania metodą klasyczną. Bez info o technice wykonania niewiele poradzę.

 

EDIT: I skąd z lubelskiego jesteś ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, ja rozumiem, ale nie dla każdego to będzie takie proste ;) Myślę ze też sobie poradziłbym, ale tu pojawia się kolejna rzecz: 7037 to profil laminarny i wymaga dobrego odwzorowania, a tymczasem konstr. żeberkowa, szczególnie kryta folią kiepsko ten profil odwzoruje.

 

Ja nie twierdze że się nie da, tylko że to dość trudne do zrobienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Profili 1 jest bardzo wiele SD, razem z 7037, itd. Może masz jakąś baaardzo starą wersję?

A co sądzisz o E-174? Oczywiście Sd70XX również się nadają....

 

**********************

Korzystając z tego, że powstał taki ładny temat :) : jakie byście polecali profile do szybowcowego latającego skrzydła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem profili 2, ale jedną z pierwszych wersji, teraz mam profli2.20, jest tu prawie 500 profili więcej(razem 2200).

 

Chyba będę robił 2 egzemplarze, jeden z SD7084, a drugi HN1033, nie mogę się między tymi dwoma zdecytować. Będę miał zapas na zawody :wink: :wink: :wink:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytania dotyczące skrzydła:

1.Myślę nad lotkami w centropłacie, ale nie wiem, czy się to opłaca. Lotka miałaby jakieś 22-26cm, a skrzydło ma 5 wzniosów(na połówkę, czyli razem 9). Wysokość od podłoża do końcówki wyjdzie ok 24cm.

2.Czy potrzebne są paski poszerzające ok 6-8mm(na żebra, tylko z góry). Żebra będą z balsy 1,5mm, a z 2 ostatnich uszu z balsy 1mm. Odstępy między żebrami wynoszą 3cm na uszach i 4cm na centropłacie(ok.29cm długości polówka).

 

Profile to HN-1033 i MH-30 (dwa egzemplarze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytania dotyczące skrzydła:

1.Myślę nad lotkami w centropłacie, ale nie wiem, czy się to opłaca. Lotka miałaby jakieś 22-26cm, a skrzydło ma 5 wzniosów(na połówkę, czyli razem 9). Wysokość od podłoża do końcówki wyjdzie ok 24cm.

2.Czy potrzebne są paski poszerzające ok 6-8mm(na żebra, tylko z góry). Żebra będą z balsy 1,5mm, a z 2 ostatnich uszu z balsy 1mm. Odstępy między żebrami wynoszą 3cm na uszach i 4cm na centropłacie(ok.29cm długości polówka).

 

Profile to HN-1033 i MH-30 (dwa egzemplarze).

 

AD.1 Lotki w centropłacie nie będą dobrze działać.

AD.2 Nie wiem jak tobie, ale mi jeśli robię keson to łatwiej po prostu zrobić nakładki na żebra, niż robić wycięcie na keson (tak to sobie po prostu drukuje w profili profil ze ,,skórką" grubości kesonu i jest ok).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że przy takim wzniosie lotki to pomyłka. Szczególnie na centropłacie.

 

Proponuje zrobić ogromny ster kierunku gdzie 80% całego statecnzika będzie stanowił sam ster. Chłopaki z zonk team tak zrobili i w efekcie model 1,5m z uszami latal niemal jak by mial lotki - beczek nie robił ale był bardzo zwrotny i sterowny.

 

Sam zrobiłem podobny patent w 1,2m szybowcu i także model był zwrotny i sterowny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.