Skocz do zawartości

Funtana Mini z depronu - relacja z budowy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, postanowiłem zbudować samolot jakim jest Funtana Mini ( http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=182433 << plany itp.)

 

Dziś zakupiłem balsę, węgiel, kleje, depron 2x 3mm rowkowany i 1x 6mm gładki, drut 1,5mm na podwozie i 1mm na popychacze.

W kolejnych postach będę zamieszczał etapy budowy modelu. Mam zamiar tylko zamienić ster wys. i kier. na depron 6mm i to chyba wszystko :) W miarę postępu prac będę pisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 329
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Prace ruszyły... Funtana Mini na stole operacyjnym :)

Skrzydło jest wykonywane w 3 warstwach:

1 warstwa to depron 3mm rowkowany

2 warstwa to listewki sosnowe 5x2mm i pręt węglowy 3-4mm (nie pamiętam jaki mam ;) )

3 warstwa jeszcze nie widoczna na zdjęciach to znów depron 3mm

 

Porównanie z listewką 1metr:

dsc08019c.jpg w800.png

I w całej okazałości:

dsc08020.jpg w800.png

 

Dzisiaj wstawię jeszcze fotki już skończonej Funci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie skleiłem plany, są one strasznie niedokładne i trzeba podkładać kartki żeby 2 linie "spotkały się" tragedia, ale cóż chyba najgorsze za mną.

wfepdjwdua8p9nxnl2z_thumb.jpg

 

Po sklejeniu model mi się coraz bardziej podoba :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo brawo :D może i ja sobie co ś takiego zrobię :ble: ale też przyczepię się do cięcia, ja zawsze tnę na szkle (doskonałe do tego są półki z regału) i jak się zaczyna depron ciągnąć za ostrzem to znaczy że czas odłamać kolejny kawałek ostrza :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostry nożyk to podstawa ja zużyłem 3 nowiutkie ostrza, kilka zadarć do wina tego, że ciąłem na kafelkach i na fugach mi zadzierało :lol:

Ale do rzeczy. Wyciąłem wszystko co depronowe i zielone paskudztwo wstawiłem głęboko za szafę. Jutro biorę się za klejenie i budowę.

 

brrrr..... :crazy:

jg95aekzy4aamjgor4f_thumb.jpg

 

 

A tu powycinane części, troszkę jakby mi się zwichrowało skrzydło, ale chyba nie wpłynie to bardzo na właściwości lotne (różnica 3mm).

mnpxug9dvqno23byhp9j_thumb.jpg

 

Czy modelowi lepiej będzie z 4 serwami czy 3, bo nie wiem czy mam dokupić 1 sztukę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu powycinane części, troszkę jakby mi się zwichrowało skrzydło, ale chyba nie wpłynie to bardzo na właściwości lotne (różnica 3mm).

 

Linux depron zawsze się wygnie trochę porostu sklej te skrzydła na równym blacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zabrałem się do pracy przy Funtanie, samolot składa się bardzo przyjemnie i łatwo, nawet nie porobiłem zdjęć podczas budowy bo szło bardzo szybko.

Oto rezultaty pracy, resztę zrobię gdy zamontuję już serwa, a klapki będą w samolocie dwie, jedna od góry do pakietu i odbiornika, druga od dołu do regulatora.

 

e1fzztub7kzswmrjw7kb_thumb.jpg

w9302o03ueezh7w63a4n_thumb.jpg

y3x7kt3r5b2lwlqp1koe_thumb.jpg

 

je8ekpzf6bbhb7vem8ho_thumb.jpg

 

Na osatnim zdjęciu widać gdzie chcę zamontować serwa, od steru wysokości narysowałem na czarno z boku i jest to pewne, że tak zamontuję, jako popychacze będzie drut 1mm w pomarańczowym bowdenie.

Co do serwa od steru kierunku to nie wiem gdzie je zamocować, u gór (1) będą szły 2 popychacze i będzie ono dokładniej działać i mnij się wysilać, a z boku będzie estetyczniej wyglądać, ale będzie jeden (trochę źle narysowałem bo jak by było z boku to jeszcze bliżej skrzydła, właściwie to na nim, bo wtedy chciałbym się obyć bez kupowania przedłużki.)

Gdzie lepiej założyć serwo, bardziej bym się skłaniał ku mocowaniu go z boku nad skrzydłem, ale pytam o radę :)

 

Ile g przybędzie jakbym okleił model taśmą (cały, na małą zakładkę), bo tak smutno w tej zieleni się prezentuje :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zrobić system pul-pul to daj na górze, bo z boku nie wyjdzie, ale zamiast bowdenów zastosuj żyłki. Jeśli zaś normalnie przy pomocy drutu, to daj od boku. Nie będzie się tak w oczy rzucać i zawadzać ... A od wysokości daj na dwie żyłki albo pojedynczy bowden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ukończyłem Funtanę Mini :jupi: :jupi: :jupi:

Trochę głupotę odwaliłem bo nie pomyślałem przy wkładaniu serw od lotek, bo zamiast je położyć, to ja je postawiłem normalnie dokładając jeszcze 2 podkładki z balsy 5mm. W wyniku czego wyszło mi coś takiego co zakryłem takimi "maskownicami" (chyba nie będzie przeszkadzać) :

sxpl9n8k73av3078t8a_thumb.jpg

 

*człowiek uczy się na błędach :oops:

 

 

Kilka fotek samolotu:

hc551lh6dl897sjx0505_thumb.jpg

mj1prcn7skkgfke1fm_thumb.jpg

wf9i4y4n8iykyxuza71z_thumb.jpg

 

Jedyna rzecz którą muszę poprawić to podwozie 1,5mm z planów jest za słabe.... ugina się nawet jak stoi bez pakietu :|

 

Jutro jak dopisze pogoda, czyli bez wiatru to będzie oblot :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.