Skocz do zawartości

skutki złego podpięcia pakietu LiPo Flightmax do balansera


mjgajewski

Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś tak wyszło, że nie doczytałem dokładnie na forum, a instrukcji do ładowarki nie miałem i chyba źle podpinałem pakiet do ładowarki. Mam pakiet ZIPPY Flightmax 2200mAh 3S1P 20C i ładowarkę UniTech UTM-808B link (coś zbliżonego do Accucel 6).

Doczytałem dzisiaj na forum i później w instrukcji Accucel 6, że powinno się podpiąć pakiet wtykiem JST-XH do balansera i dodatkowo dean T do gniazda + -. Ja podpinałem tylko tym gniazdem JST-XH i ładowałem programem do balansowania prądem różnie od 0,5A do 3.3A ( w sumie ok. 8-10 ładowań). Nie było żadnych komunikatów o błędach ze strony ładowarki, a według wskazań ładowarki wchodziło ok. 2440 mAh, napięcie 12,60 V. Czy mogę tak dalej ładować, czy muszę podpinać obydwa przewody? Czy wcześniejsze błędne podpinanie może spowodować jakieś skutki uboczne dla pakietu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Accucel tak, ale jak nie podlaczysz zlacza T-deans to Accucel sygnalizuje blad. Jezeli Twoja nie sygnalizowala bledy, i balansowala, to znaczy ze wszystko jest ok. Przeciez zlacza balansera zawieraja wszystkie kable, lacznie z zasilajacymi..

Sprawdzilbym na Twoim miejscu napiecia na celach, i jezeli wszystko ok, ladowal tak jak dotychczas.

 

baxter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem dwa mierniki za ok. 10zł-jeden chodził rok dość często używany, niestety raz się pomyliłem i przy pomiarze napięcia ustawiłem na pomiar prądu :oops: Poszedł dymek i przyszedł czas na nowy miernik. W drugim urwałem jeden kabel, ale te z pierwszego pasowały więc służy mi dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Leroy skończyły się multimetry, ale może nawet lepiej, bo były po 34,99. W OBI kupiłem za 14,99, ale niestety moja radość nie trwała długo ponieważ okazało się, ze muszę dokupić baterie 9V za 12zł.

 

Napięcia zmierzone i wyszło 4,19 4,19 4,19. Pakiet ładowany 3 dni temu, te 0,01V mogło zejść? Pomijam fakt, ze balanser nie jest może najlepszy, nie wspominając o mierniku, który tez za dokładny nie jest...

 

Podsumowując temat, skoro napięcia są dobre, to mogę ładować samym kablem balansera, czy jednak lepiej było by korzystać z obu kabli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakiet ładowany 3 dni temu, te 0,01V mogło zejść?

 

Moglo. Ale jak spojrzysz na opis miernika, to zobaczysz dokladnosc w stylu +/-1.5% + 1 digit. Mierzysz na zakresie 20V (podejrzewam), wiec pomiar moze miec "rozstrzal" do 0,31V w stosunku do realnej wartosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Jak robiłem pierwszą ładowarkę Li-pol to ustawiałem napięcie wyjściowe miernikiem laboratoryjnym APPA .Potem jak zmierzyłem prostym multimetrem za 20zł wskazanie różniło się o prawie 30mV na + .Czyli pokazywał 12,63V.Tak jak kolega napisał parę postów wyżej : prosty miernik moze służyć do szacunkowych pomiarów i nic więcej.

 

Napisałem 300mV a miało być 30mV.Juz poprawiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie zdaję z tego sprawę. Skoro są mierniki po 300 i więcej zł, a ja za swój zapłaciłem 15zł... Z czegoś ta różnica się musi brać. A wracając do pytania:

 

Podsumowując temat, skoro napięcia są dobre, to mogę ładować samym kablem balansera, czy jednak lepiej było by korzystać z obu kabli?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według danych producenta dokładność +- 0,5%, czyli wychodzi dokładnie 0,01V.

 

Standartowe mierniki maja zakresy bedace wielokrotnoscia 200 mV -> 0.2, 2, 20, 200V. Dokladnosc definiuje sie jako procent konca zakresu: w twoim wypadku 0,5% * 20V = 0,1V

 

Do tego dochodzi blad digitalizacji +/- 1 digit (wartosc 0.005 i 0.014999... jest przedstawiana jako 0.01).

 

Pytanie na ile można wierzyć w te dane producenta.

 

Chinczycy pisza co im drukarka wydrukuje. W tym przedziale cenowym nie spotkalem sie z miernikami o dokladnosci lepszej niz 1.5%.

 

Podsumowując temat, skoro napięcia są dobre, to mogę ładować samym kablem balansera, czy jednak lepiej było by korzystać z obu kabli?

 

Jesli prad ladowania jest niewielki(>300mA), mozesz ladowac tylko balanserem. Powyzej lepiej jest uzywac obu kabli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie zdaję z tego sprawę. Skoro są mierniki po 300 i więcej zł, a ja za swój zapłaciłem 15zł... Z czegoś ta różnica się musi brać. A wracając do pytania:

 

Podsumowując temat, skoro napięcia są dobre, to mogę ładować samym kablem balansera, czy jednak lepiej było by korzystać z obu kabli?

 

Podlacz i sprawdz, mnie sie wydaje ze twoja "wersja" ładowarki nie wymaga podłączenia kabli zasilajacych. Przeciez pakiet miałes ślicznie zbalansowany.

 

baxter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że camkey ma rację. Kable od balansera są cieniutkie, do ładowania małym prądem mogą być. Jednak jeśli ładuje prądem 2,2A czy nawet 3,3A to lepiej dodać kabel zasilający który ma prawie 3 razy większy przekrój.

Przeciez pakiet miałes ślicznie zbalansowany.

Do ostatniego ładowania wykorzystałem już 2 kable. :wink:

Dzięki wszystkim za pomoc. ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.