Skocz do zawartości

Cessna 182 Skyline "40" - CMPro. Elektryfikacja.


Rekomendowane odpowiedzi

Rapier

Tamten post był rozwinięciem poprzedniego. Chcę z 2 pakietów 3S uzyskać pakiet 6S1P.

Pakiet 3S2P miałby za małe napięcie do silnika, który chcę wykorzystać.

 

 

Mam ten model wraz z instrukcją, nie mam skanera. Jeżeli interesuje Cię coś konkretnego - pytaj, znajdę i podam.

 

Pozdr.,

Michał

 

W takim razie:

 

1. Waga twojego modelu do lotu i jego wyposażenie ( rozumiem, że napęd spalinowy )

2. Jak lata ten model ( krótki opis ) ?

3. Gdzie jest CG ?

4. Czy używasz klapolotek?

5. Czy coś zmodernizowałeś badź czy polecasz coś zmodernizować ?

6. Jakie są podawane w instrukcji wychylenia sterów i jakich ty używasz ?

7. Czy w modelu masz balast , czy udało Ci się wyważyć model samym wyposażeniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pakiety o tak małych pojemnościach (jak na silnik tej mocy) będą mocno obciążane i lot nie będzie długi. Powinieneś myśleć nad pakietami o większej pojemności.

 

Marcin (i oczywiście Michał) - zerknij kilka postów wcześniej.

Moc pobierana przez silnik elektryczny to iloczyn prądu i napięcia. Skoro napięcie (pakiet 6s w porównaniu z 4s) 1,5x większe to prąd do uzyskania tej samej mocy 1,5x mniejszy.

 

Oczywiście jeśli ktoś spróbuje traktować ten silnik przy zasilaniu 6S np. 50A to oczywiście pakiety <3Ah są nienajlepszym pomysłem.

 

Ale:

1. To ma być Cessna a nie np. Mustang

2. Silnik i tak pewnie by długo nie pożył przy >20V i 50A czyli >1000W na wejściu (to jego wyraźnie górny zakres możliwości podawanych przez producenta).

 

Jeśli wierzyć danym ze strony to max sprawności osiąga już od jakichś 15A i potem ta sprawność spada powoli (ale jednak).

 

Proponuję zerknąć na taki wykres (oczywiście to tylko oszacowanie)

 

No i zasadnicze pytanie - ile czasu chcielibyśmy latać.

 

Jeśli normalne loty - timer na 10-12 minut to prąd przy max gazie powinien być w okolicy 10C. czyli pojemność aku ok. 1/10 nominalnego prądu.

 

Jeśli nie zanudzimy się lotem 20 minutowym z jednego ładowania - wówczas pojemnośc już ok. 1/5-1/6 tegoś prądu czyli pakiet o dobre 50-80% cięższy.

 

Im dłużej tym -> cięższy pakiet a zatem -> większa prędkość minimalna i -> większy pobór mocy czyli -> większy pakiet (kółeczko nam się zamyka a model staje się coraz trudniejszy w pilotażu).

 

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin (i oczywiście Michał) - zerknij kilka postów wcześniej.

Moc pobierana przez silnik elektryczny to iloczyn prądu i napięcia. Skoro napięcie (pakiet 6s w porównaniu z 4s) 1,5x większe to prąd do uzyskania tej samej mocy 1,5x mniejszy.

 

Oj aby ta teoria szła w parze z praktyką :)

 

Oczywiście to co piszesz jest faktem. Wiadomo też że to prąd ogranicza silnik to znaczy że na pakiecie 6s ten silnik uzyska maksymalną swoją moc. Jeżeli na tym pakiecie z optymalnym śmigłem osiągi silnika są za wysokie może się okazać że wcale ekonomicznie nie jest stosowanie mniejszego śmigła ograniczając pobierany prąd. Ekonomiczniejsze może być zastosowanie słabszego napięciowo pakietu w tym przypadku 5s. Akurat przy tym napędzie do tego modelu lepiej jest machać ciut większym śmigłem lecz wolniej aniżeli mniejszym ale szybciej. Różnica na pewno będzie w sprawności napędu a to sprawność wyznacza ile warta jest moc.

 

W każdym napędzie i modelu są to dość indywidualne sprawy, nie powiem że jest to reguła ale wierzyć kalkulatorom napędu to właśnie zasilanie 5s byłoby najlepiej trafionym napięciem dla tego konkretnego przypadku - moim zdaniem. Oznacza to że osobiście zwiększałbym pojemność a nie ilość cel, (ograniczał obroty silnika zostawiając prąd jaki jest) - zachowując podobne proporcje wagowe.

 

Przykładowo wg kalkulatora ze strony którą podałeś:

 

- TGY AerodriveXp SK Series 42-50 650Kv - pakiet 6s - śmigło APC E 10x5 2382g 62MPH - ok 30A

- TGY AerodriveXp SK Series 42-50 650Kv - pakiet 6s - śmigło APC SF 9x6 2795g 72MPH - ok 55A

 

lub

 

- TGY AerodriveXp SK Series 42-50 650Kv - pakiet 5s - śmigło APC E 11x5,5 2478g 58MPH - ok 30A

- TGY AerodriveXp SK Series 42-50 650Kv - pakiet 5s - śmigło APC E 11x7 2658g 72MPH - ok 38A

 

Jak już ma być 6s to śmigło optymalne tylko obroty ograniczone (Ustawieniami aparatury)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten model wraz z instrukcją, nie mam skanera. Jeżeli interesuje Cię coś konkretnego - pytaj, znajdę i podam.

 

Pozdr.,

Michał

 

W takim razie:

 

1. Waga twojego modelu do lotu i jego wyposażenie ( rozumiem, że napęd spalinowy )

2. Jak lata ten model ( krótki opis ) ?

3. Gdzie jest CG ?

4. Czy używasz klapolotek?

5. Czy coś zmodernizowałeś badź czy polecasz coś zmodernizować ?

6. Jakie są podawane w instrukcji wychylenia sterów i jakich ty używasz ?

7. Czy w modelu masz balast , czy udało Ci się wyważyć model samym wyposażeniem ?

8. Na razie chyba tyle.

 

Nie będzie łatwo, bo modelu jeszcze nie ulotniłem :) Mało tego, siedzi on wciąż w fabrycznym kartonie i... czeka na odrobinę czasu. Tymczasem zbieram do niego wyposażenie (ale serduszkiem będzie SAITO FA-56).

 

W/g instrukcji, CG znajduje się 73-78 mm od krawędzi natarcia (mierząc w odległości 220mm od osi modelu, chociaż na tym odcinku skrzydło jeszcze się nie zwęża). Wychylenia: ster kierunku 20-25mm w każdą stronę, ster wysokości 15-20mm w każdą stronę, lotki 15-20mm w każdą stronę.

 

Wydaje mi się że ten model może być łatwiejszy w wyważeniu dzięki balsowemu statecznikowi pionowemu (wersja "50" ma statecznik laminowany w formie który pewnie będzie dość ciężki).

 

Na druty podwozia głównego planuję przygotować profilowane osłonki z czegoś lekkiego (balsa oklejona folią?...) żeby dodać więcej uroku temu w sumie ładnemu modelowi.

 

Pozdr.,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaper, Marcin133:, dziękuję za zainteresowanie i pomoc . Sam już jednak nie wiem co wybrać :( .

Jaka opcja zasilania będzie najlepsza ? Co wybralibyście wy na moim miejscu ?

 

Mikon, dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze kilka pytań:

1: Czy będziesz wycinał klapy / stosował klapolotki ?

2. Czy lotki i stery w twoim modelu też chodzą trochę ciężko ?

3: Jaką producent podaje wagę pustego modelu ?

4: Gdzie kupiłeś model ( pytam z ciekawości ) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikon, dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze kilka pytań:

1: Czy będziesz wycinał klapy / stosował klapolotki ?

2. Czy lotki i stery w twoim modelu też chodzą trochę ciężko ?

3: Jaką producent podaje wagę pustego modelu ?

4: Gdzie kupiłeś model ( pytam z ciekawości ) ?

 

Klap nie planuję wycinać (nie chcę też zwiększać wagi); Zawiasy w zestawie są typu "zginanego" wklejane na CA (bez uczciwej ośki)- dużo w ich przypadku zależy od wklejenia jeżeli chodzi o jakość działania. Producent podaje wagę 2500-2650 (z obciążeniem 78-82). Sam model kupiłem w "dziewiczym" stanie na aledrogo, ale to było już ze 2 lata temu (zawsze mi się podobała ta Cessna).

 

Pozdr.,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek:

(zakładając, że nie remontowałeś kątownikami ołowianymi :wink: ) będzie bardzo ładnie latał na czterotakcie w dolnych granicach zalecanej pojemności. No i ten dźwięk 4T - w takim modelu bezcenny.

Tak przy okazji - jesteś pewien tego .51 ??? - o ile pamiętam ASP ma w ofercie czterotakty .52 i .61 (zresztą oba zdatne do tego modelu) a .51 - nie.

 

Marcin:

Zdecydowanie tak - z pakietów 6s i 4s - najlepszy będzie 5s :devil: i wtedy śmigło 11 cal - skok w zależności od potrzeb prędkościowych (czyli m.in. masy modelu do lotu).

 

jeszcze słówko o kalkulatorze - oczywiście tylko wartości przybliżone i w dodatku wyniki trzeba traktować z pewnym dystansem. np. śmigła SF przy 6 celach bym nie założył.

 

Michał:

Podpowiadamy, komentujemy, ale decyzja wyboru musi należeć do Ciebie.

Przy odrzuceniu wstępnego pomysłu na wykorzystywanie pakietu(-ów) w innych modelach pakiet 5S do tego silnika + śmigło 11x6(może 7) wydaje się na razie najlepszym rozwiązaniem. Przy obstawianiu na dwa pakiety w szeregu 6s i śmigło dość małe (pewnie coś okolicy 9,5x5 może 9,5x6) może być niezłym pomysłem.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek:

(zakładając, że nie remontowałeś kątownikami ołowianymi :wink: ) będzie bardzo ładnie latał na czterotakcie w dolnych granicach zalecanej pojemności. No i ten dźwięk 4T - w takim modelu bezcenny.

Tak przy okazji - jesteś pewien tego .51 ??? - o ile pamiętam ASP ma w ofercie czterotakty .52 i .61 (zresztą oba zdatne do tego modelu) a .51 - nie.

Tak masz racje 52 a nie 51 ... jakąś mi się ubzdurało . Do remontu oczywiscie uzywam tylko olowiu :) :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.