Skocz do zawartości

Spitfire MK IX


Ghandi

Rekomendowane odpowiedzi

Melduję się w klubie lepiących tego ptaszka :)

U mnie na warsztacie już prawie rok i też jak Bartosz się nie spieszę!

1) Nie wiem, którą wersję planów macie - najbardziej aktualna ma SC na wrędze F4

2) U mnie też niewielkie zmiany w stosunku do planów:

- podwozie mechaniczne

- dodałem klapy

- zmieniłem wlot powietrza (kształt + otwór tak, że teraz faktycznie będzie wlotem powietrza - mam nadzieję na lepsze chłodzenie regla)

- pokrywam balsą o 0,5 mm cieńszą niż na planach (płaty 1,5 mm, kadłub 2 mm)

Chętnie wymienię doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Sławek witam na forum :D Ciekawy jestem jak tam prace nad Twoim spitem, jak mozesz to wrzuc fotki z postepu prac.

 

Tak OT to ciesze sie ze w koncu jest ktos z Płocka na forum oprocz mnie :D Moze niedlugo u nas na lotnisku tak jak u kolegow z forum bedziemy organizowali zloty modelarzy z Plocka :mrgreen: Fajnie by bylo :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze niedlugo u nas na lotnisku tak jak u kolegow z forum bedziemy organizowali zloty modelarzy z Plocka :mrgreen: Fajnie by bylo :rotfl:

 

Też zazdroszczę kolegom ich zlotów. U nas mi tego brakuje. Już nas jest dwóch - znajdziemy jeszcze kilku zapaleńców i sponsorów to może coś zorganizujemy (i nie tylko dla modelarzy z Płocka :D)

 

Oczywiście fotki wrzucę wkrótce, chociaż Ty daleko do mnie nie masz i możesz zobaczyć wszystko na własne oczy :)

 

Obiecane fotki:

Mechanika podwozia + serwa podwozia i klap

1.jpg

Stan na dzisiaj - jak do tej pory 1162 gramy (z zamontowanymi serwami w skrzydłach)

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
modelik ładny tylko jakiś taki za czysty jak na warbirda ;D . Może jakieś linie podziału blach czy osmolenia .... :D

 

Czysty - bo prosto z fabryki :)

Poczekaj niech trochę polata to się osmoli, a jak będę łatał dziury to podziały same się zrobią :)

A tak poważnie to nie miałem pomysłu jak to dobrze zrobić i sobie odpuściłem. W końcu to nie makieta.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

uuuu długo mnie tu nie bylo ;) pierwotnie wycinanki niestety musialem wywalic, z jakiegos powodu pochrzaniłem cos w tarkcie drukowania i czesci ze sobą nie graly. Niestety. Projekt odswierzam. Mysle ze w poniedzialek pierwsze fotki. Z przyczyn technicznych ( pracuje nad jednym modelem a nie nad 50 jak dotychczas heheh) projekt deagostini sobie narazie zawisnie na haczyku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zapowiedzialem tak zrobilem. wczoraj i dzisiaj powstalo wlasnie to:

 

 

spitfire1.jpg

 

 

material - sklejka 4mm, klejenie na zywicę 5minutową Bizon. bardzo zacnie się to klei. Jesli sie uda to jutro powinienem dokonczyc część dziobową oraz zabrać się za pare detali ogona. Reszta to cierpliwe czekanie na sklejkę .8 mm, balse miekka 2.5, 1 i 1.5 aby zrobic usterzenie ogonowe. No, to narazie tyle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie wyglądało to tak :)

8.jpg

 

Kilka uwag z doświadczenia po budowie czyli co bym zrobił inaczej niż zrobiłem :)

Bartosz - moim zdaniem sklejka 4 to przesada - w zupełności starczyłaby 3 mm. Wręgi ogona można robić z cieńszej sklejki, ale w wręgi połączyłbym listewkami balsowymi lub węglowymi - nie ma tego na planach więc trzeba by uwzględnić podcięcia na listewki w wycinanych wręgach. Trzeba pilnować wagi ogona ! Nie wiem na co chcesz stosować sklejkę 0.8, ale jeżeli w zamian za 0.4 to też bym tego nie robił. Te wstawki mogą pozostać ze sklejki 0.4. Ogólnie model zrobiony wg. planów wchodzi ciężki i trzeba kombinować żeby gdzie można go odchudzać.

 

Będę śledził projekt z uwagą - powodzenia :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie wyglądało to tak :

 

Kilka uwag z doświadczenia po budowie czyli co bym zrobił inaczej niż zrobiłem :)

Bartosz - moim zdaniem sklejka 4 to przesada - w zupełności starczyłaby 3 mm. Wręgi ogona można robić z cieńszej sklejki, ale w wręgi połączyłbym listewkami balsowymi lub węglowymi - nie ma tego na planach więc trzeba by uwzględnić podcięcia na listewki w wycinanych wręgach. Trzeba pilnować wagi ogona ! Nie wiem na co chcesz stosować sklejkę 0.8, ale jeżeli w zamian za 0.4 to też bym tego nie robił. Te wstawki mogą pozostać ze sklejki 0.4. Ogólnie model zrobiony wg. planów wchodzi ciężki i trzeba kombinować żeby gdzie można go odchudzać.

 

Będę śledził projekt z uwagą - powodzenia :!:

 

no niestety innej sklejki nie mam, nie bardzi tez chwilowo finanse na kupowanie nowej :( dlwtego tez - posilkuje sie tym co mam. Aby material nieco odchudzic starams ie go przeszlifowac ile sie da i gdzie sie da ;)

 

Ogon zamierzalem wykonac juz z balsy 3mm+1.5mm (kapapka sklejona na zywice) ale nie zdecydowalem jeszcze ostatecznie. nie jestem pewien czy moj model nie ma troche wiekszych rozmiarow niz Twoj wiec mam nadzieje na to ze bedzie tez troszke inny rozklad masy/pow. skrzydel.

 

Ciekawi mnie sposob wykonania usterzenie ogonowego, masz moze gdzies fotki z tego etapu budowy? Wydawalo misie wlasnie ze ze sklejki .8 wyciete są elementy nośne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartosz,

O ile zrozumiałem to Twój ma mieć ok. 160 cm rozpiętości - mój ma 120 cm, więc różnica nie jest aż na tyle duża żeby podwajać grubości materiałów :) Ja tylko piszę co bym teraz zrobił inaczej - możesz skorzystać lub nie. Moim zdaniem konstrukcja jest na tyle masywna, że zastosowanie materiałów o grubościach podanych na planie dla 120 cm do modelu o 160 cm będzie adekwatne. Spokojnie wytrzyma. Ja robiąc model drugi raz na pewno zmieniłbym sklejkę na cieńszą.

Co do elementów "nośnych" usterzenia - te profile wycięte są ze sklejki 0,4 mm i raczej chodzi nie o element nośny tylko o ramkę, do której klei się żebra - ona po prostu trzyma kształt stateczników i moim zdaniem nie ma co jej pogrubiać. I tak trzeba ją potem okleić balsą i tę balsę podszlifować pod skosem dopasowując do profilu żeber bo nie będziesz miał do czego przykleić poszycia (ja kleiłem litespan na balsaloc). Rzuć okiem na fotki stateczników to zorientujesz się o co mi chodzi.

 

9.jpg

 

10.jpg

 

P.S. Dlaczego kleisz żywicą? Mnie bardzo dobrze sprawdza się 15 min. Patex Express - klej do paneli. Balsę klei błyskawicznie - prawie jak cyjanoakryl - wystarczy posmarować, docisnąć do siebie i chwilę przytrzymać. Do sklejki też jest OK choć nie łapie tak szybko. Za 15 zł będziesz miał tubę kleju co Ci na 3 takie Spity starczy, a żywicę oszczędzaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje :) i za fotki! bardzo pomagają w budowie.

 

Co do grubosci materialu - nastepnego spita zrobie tez wg tych planow ale jzu z balsy i o rozp ok 110 cm moze 120. Oczywiscie elementy tylu okolice skrzydel, itp itd wzmocnie sklejka, jednak chcialbym wykonac model lżejszy. Narazie moj kadlub ma ok 125 cm długości i waży 280 gram.

Co do kleju - tez mam patexa 15 min :D ale jakos nie bardzo mu ufalem, chyba zmienie swoje nastawienie do tego kleju :D narazie ostatnią wręgę (f2) musze wkleic na zywice, cos schrzanilem wczoraj wieczorem proporcje, dalem za malo utwardzacza no i niestety klej nie tężeje odpowiednio.

 

Na dzisiaj planuje:

1. dokończenie kadłuba (wklejenie wręgi f2, wklejenie kilku pasow balsy wzdluz kadluba)

2. wycieczke do modelarskiego po sklejke na stateczniki i - jesli bedzie, kupno materialu na rzeberka skrzydel - planuje sklejke brzozową, ale nie wzbraniam się przed balsą 3mm twardą.

 

Mam jeszcze jeden dylemato problem - patrzac na wregi modelu i fotki z prac pokrywajacych model balsą zastanawiam sie ciagle jak to jest zrobione. Wyglada na to ze model miejscami ma 2 warstwy balsy na poszyciu kadluba, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Model stał... stał... i stał... kilka podejść wykonałem do niego ale... skończyło się na odkurzaniu, hmm, hmmmaniu i tyle.

 

Przez ostatnie 2 dni w miarę możliwości... ogon dostaje nowych kształtów... ;)

 

spitfire_001.jpg

spitfire_002.jpg

spitfire_003.jpg

 

Przy okazji - czym najlepiej malować białą folię? Pomysł na wykończenie jest taki - obklejam białą folią i maluje barwy. co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.