Skocz do zawartości

Za i przeciw :::: Sanwa RD 8000 35Mhz - moc 600mW


L_I_S

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam okazje kupic taka aparature z odbiornikiem(ale i tak docelowo chce Corone RP8D1 uzywac) za smieszne pieniadze (ponizej 300zl). Wiem, ze z Headtrackerem nie dziala, a latam czesto fpv. to jest jeden minus. Ale pomijajac to ciekawi mnie jakie sa jeszcze wady i zalety (oprocz ceny za 8 kanalowe radio z taka moca).

 

Bardzo bym prosil Was o opinie.

 

Dołączona grafika

 

pozdrawiam

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A to jest moc seryjna czy ktoś to przerabiał ?

Bo jeśli to jest seryjne radio, to to jest pewnie moc doprowadzona a nie wypromieniowana. Czyli tzw. "marketingowa ściema", a moc zapewne mniej więcej taka sama jak mają inne radia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zakup tego radia wiążesz z nadzieją radykalnego powiększenia zasięgu , to chyba nic z tego nie będzie. Taki wzrost mocy teoretycznie podwaja zasięg ale w praktyce aż takiej różnicy nie będzie. Generalnie 100 czy 600 mW to ta sama "melodia" , natomiast prawdopodobieństwo zkonfliktowania się z innymi modelarzami - rośnie - i to już wielokrotnie,

- dlaczego? - tego to już chyba nie trzeba wyjaśniać. Ale najprędzej to będzie chwyt marketingowy (tak mi się wydaje). pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozliwe ze i chwyt jakich wiele, ale w instrukcji jest tez napisane ze moc NADAWANIA to 600mW. Zreszta w Walkery nadajnikach tez jest w instrukcji wzmianka, ze moc WYJSCIOWA to <750mW. A nadajniki Walkery akurat slyna z tego ze sa mocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no fakt. czyli nie EIRP bo raczej tutaj nas bardziej interesuje jakie sa wartosci...no okej. pomijajac moc.....wadami sa jeszcze podobno lamiace sie przewody potencjometrow, problemy przy podlaczaniu do kompa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar mocy może nastręczyć trochę kłopotów, jednakże wstępne rozeznanie można zrobić dokonując pomiaru natężenia prądu pobieranego przez nadajnik. Powinien być co najmniej dwa razy większy przy 600 mW, czyli w granicach 250mA. Powinno być to opisane w instrukcji

(parametry)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Power Output: 600 mWatts

Power Supply: 9.6 Volt, 700 mAh NiCd

Current Drain: 180 mA

 

Tyle podaje instrukcja nadajnika. Moc wyjściowa nadajnika (stopnia końcowego w.cz.) to 600 mW. Moc wypromieniowana (e.i.r.p) będzie mniejsza, ale prawdopodobnie i tak większa niż dopuszczalne u nas 100 mW. Czy taką moc miały wszystkie te aparatury, czy tylko te na rynek USA, nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynikało by z tego że sprawność tego transmitera wynosi 35%. Jak dla mnie jest to niewiarygodnie dużo. Napotykane przeze mnie sprzęty nadawcze nigdy takiej sprawności nie osiągały. Tu może akurat jest inaczej. pozdr

a mozesz napisac, jakie mialy najlepsza sprawnosc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje, że zadając takie pytanie w podświadomości kombinujesz jakby tu poprawić zasięg aparatury. I dobrze - rzecz dosyć istotna w FPV. Jednakże ten parametr więcej ma wspolnego z ekonomiką zasilania , a na zasięg praktycznie żadnego wpływu nie ma.

Także nie odpowiem Ci precyzyjnie , ponieważ takich statystyk nigdy nie prowadziłem. Niemniej jednak sprawności większości nadajników modelarskich nie przekraczają wartości dwudziestu paru procent, ale tak jak pisałem jest to najmniej istotny parametr w tej zabawie. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uporządkujmy nieco pojęcia. Młodsi Koledzy czytają. :)

 

O sprawności nadajnika RC jako całości trudno mówić, bo odbiornikami mocy w nadajniku są tor radiowy, komputer, lampki, itd. czyli całkowicie różne ustrojstwa .

 

W przypadku toru radiowego/nadawczego można mówić o sprawności wzmacniacza końcowego w.cz. czyli o tym, jaka część mocy pobieranej (ze źródła zasilania - tu akumulatora) przez wzmacniacz w.cz. jest następnie poprzez wyjście tego wzmacniacza doprowadzona do anteny. Generalnie sprawność wzmacniacza zależy od tego w jakiej klasie pracuje. Tu mogę się mylić, ale wzmacniacze współczesnych aparatur pracują w klasie C (klasie D ?) i sprawność jest rzędu 80%.

 

Następna sprawą jest sprawność samej anteny, tu mówimy o "zysku anteny" czyli jaką moc wypromieniowuje antena konkretnego typu w danym nadajniku w stosunku do pewnej umownej standardowej anteny. Zazwyczaj zysk anteny podaje się w decybelach. Dopiero w ten sposób jesteśmy w stanie określić moc nadajnika oznaczaną jako e.i.r.p. czyli moc równoważną wypromieniowaną izotropowo. Jest to moc jaka była by wypromieniowana przez nadajnik gdyby wyposażony był w pewną standardową antenę promieniującą równomiernie we wszystkich kierunkach. Rzeczywiste anteny nadajników RC nie promieniują dokładnie równomiernie (izotropowo). Właśnie moc e.i.r.p. powinni podawać producenci aparatur, bo do takiej mocy odnoszą się normy i przepisy i na podstawie tak zdefiniowanej mocy można jednoznacznie porównywać różne nadajniki pod względem rzeczywistego zasięgu aparatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swift. Absolutnie nic nie podważam z tego co napisałeś. Powiem więcej- końcowe stopnie pracujące w klasie "C" osiągają nawet większe sprawności niż ta którą podałeś. Jednakże

problem L_I_S-a rozpatrujemy pod kątem prawdziwości podawanej mocy wyjściowej przez

producenta. Dlatego moduł w.cz. , komputer, lampki tudzież inne "pierdoły" ;D traktuje jako jedną całość. A ponieważ zjadają one pewną część mocy przeznaczoną na zasilanie "całości" - na pewno nie wpłynie to korzystnie na całość - czyli sprawność liczoną od punktu podania zasilania z akumulatorków do punktu w którym podłączona jest cewka przedłużająca i antena. Jeżeli od ogólnego prądu pobieranego przez nadajnik odejmiemy to co zjadają te dodatkowe "pierdoły" to zostanie nam dużo mniejsza część prądu , który przeznaczymy na zasilanie modułu W.cz.Dlatego skłaniam się w kierunku twierdzenia, że jednak w tym przypadku chodzi o jakiś "myk" marketingowy.

 

Czepiłbym się :D jeszcze tej mocy e.i.r.p. Jak dla mnie jej definicja jest jakaś taka trochę zawiła :oops: i nie do końca zrozumiała :oops: a o sposobie jej weryfikacji to już nie wspomnę. Czy znasz jakąś metodę pomiaru tego rodzaju mocy??? interesuje mnie to w kontekscie tajemniczej odległości 10 m. która przewija się w niektórych definicjach. Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy znasz jakąś metodę pomiaru tego rodzaju mocy??? interesuje mnie to w kontekscie tajemniczej odległości 10 m. która przewija się w niektórych definicjach. Pozdr

EIRP mierzy się najczęściej metodą podstawienia: w pierwszym kroku na poligonie pomiarowym ustawiasz badany nadajnik i w określonej odległości (nie ma wielkiego znaczenia jakiej, byle nie mierzyć szumów) dokonujesz pomiaru mocy wypromieniowanej najczęściej analizatorem widma dołączonym do anteny pomiarowej. Następnie w miejsce badanego nadajnika podstawiasz generator ze znaną anteną podstawienia (najczęściej dipol) i nakręcasz moc wyjściową do takiego poziomu, przy której na analizatorze widma widzisz ten sam poziom co z urządzenia badanego. Ta moc z generatora po uwzględnieniu korekty zysku anteny (dipol vs izotropowa) daje Ci EIRP. Tak w skrócie.

 

Pozdr.,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

EIRP mierzy się najczęściej metodą podstawienia: w pierwszym kroku na poligonie pomiarowym ustawiasz badany nadajnik i w określonej odległości (nie ma wielkiego znaczenia jakiej, byle nie mierzyć szumów) dokonujesz pomiaru mocy ł

Michał - a co w przypadku, gdy mój nadajnik współpracuje z anteną kierunkową???

Czy tu da się jednoznacznie określić moc wyjściową nadajnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.