Skocz do zawartości

Paliwo MT zmiana koloru


bzik4

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem jakieś 1,5 miesiąca temu paliwo http://riku.pl/#product_cat:533 około 0,5 litra odlałem sobie do butelki którą tankuję samolot, po jakimś czasie zauważyłem że paliwo w butelce zrobiło się różowe, pomyślałem że to może reakcja tworzywa z butelki z paliwem, ale bardzo się zdziwiłem gdy zobaczyłem kanister w którym było żółciutkie paliwo a teraz jest prawie czerwone :shock: . Dodam tylko że z tego kanistra tylko odlewałem paliwo a nic nie dolewałem. Dlaczego zrobiło się czerwone? Utleniło się? czy może po tym poznaje się że paliwo jest przeterminowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalne i nawet był już ten temat. Chyba każdy to potwierdzi. Paliwo nie zmienia swoich właściwości napędowych i można na takim zabarwionym spokojnie latać. Prawdopodobnie za zmianę koloru odpowiedzialny jest olej rycynowy, który być może zmienia nieco swoją budowę chemiczną lub przestrzenną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Akurat olej rycynowy występuje jako prawie bezbarwny do słomkowożółtego, nigdy w życiu czerwony. Mam w swoim magazynie paliwa modelarskie oparte na rycynie przez kilka lat i barwy nie zmieniają!!!

Zmiana barwy na pewno nie zależy od zawartej w paliwie rycyny....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość Anonymous

Mi również się to już wiele razy zdarzyło,wydaje mi się,że zmiana koloru jest spowodowana po prostu wietrzeniem paliwa.

To w jaki sposób Kolega wytłumaczy powrót pierwotnej barwy po sezonowaniu w piwnicy????

Już wiem, pewnie zaszedł proces odwrotny do wietrzenia - tylko jak on się nazywa???

Jeszcze o takim nie słyszałem, proponuję więc spieszyć się i zgłosić odkrycie nukowe, nagroda Nobla w zasięgu.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra,może i nie wietrzenie,ale w każdym bądź razie metanol odparowuje a przy okazji paliwo jest w jakiś sposób czułe na światło,ciemność przywraca paliwu dawną barwę.Pewnie jest na forum jakiś chemik,który zechciałby nam to wytłumaczyć :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Metanol oczywiście odparuje z nieszczelnego opakowania, ale myślę że w tym przypadku aspekt ten można pominąć jako mało istotny.....

Tak się składa, że ja jestem chemikiem, ale wytłumaczenia zjawiska zmiany barwy nie podejmę się gdyż jest dla mnie zagadką i myślę że można by na tej podstawie spokojnie doktorat napisać. Najważniejsze, że pozostałe własności paliwa nie ulegają pogorszeniu i nadaje się w dalszym ciągu do użytku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.