Skocz do zawartości

Profil do szybowca


Piciu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam dylemat. Jaki profil zastosowac do szybowca zboczowego do polatania sobie przy ,,wiaterku"? Czy SD 7084 byłby odpowiedni , bo ku takiemu się skłaniam.

 

Pozdrawiam

 

Witam !

 

Zdecydowałem się jednak na SD 7084. Decyzja zapadła, szablony żeberek wycięte, zaczynam pracę nad modelem !

Konstrukcja całobalsowa , skrzydła skorupa balsowa pokryta laminatem, kadłub balsa + szkło + węgiel. Wysokość + kierunek HS 85 MG, lotki HS 125 MG.

Co do wagi zobaczymy ? :lol:

 

Pozdrawiam

 

Fotki wkrótce !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Duży zakres prędkości nie oznacza że model będzie musiał lecieć szybko tylko że radzi sobie dobrze z dużą jak i z małą prędkością. HN1033 jest dość uniwersalnym profilem ale z przeznaczeniem chyba bardziej na zbocze. Ja na nim nawet próbowałem latać w termice- nie było tak źle... :wink: Grubszy profil może nie poradzić sobie z mocnymi podmuchami wiatru a tu już do kreta dużo nie brakuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam hn1033- ma duży zakres prędkości, sd 7084 wydaje mi się że będzie za wolny na zbocze.
Ok. to znaczy , że na zbocze sie wcale nie nadaje? A czy w takim razie jest profil uniwersalny dobry na zbocze i termikę. Przewiduję w modelu mechanizację płata. :roll: :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. to znaczy , że na zbocze sie wcale nie nadaje? A czy w takim razie jest profil uniwersalny dobry na zbocze i termikę. Przewiduję w modelu mechanizację płata. :roll: :roll:

 

Nie napisałem że się wcale nie nadaje ale moim zdaniem są lepsze profile na zbocze niż sd7084.

Jeśli mamy Ci coś pomóc to proponuje podać jakieś szczegóły tego modelu ,chociaż podstawowe=

rozpiętość, długość, masa a przydało by się też wydłużenie płata, obciążenie powierzchni itp . Mechanizacja płata- chodziło ci o klapy i lotki tak?

Według mnie nie ma sensu szukać uniwersalnych profili, lepiej sklasyfikować model do konkretnego przeznaczenia np. do latania na zboczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hn 1033 jest uniwersalny - zarówno na zbocze i w termikę się nadaje. Zależy oczywiście jaki to będzie konkretnie model.Jak napisał wyżej kolega - potrzeba coś o modelu więcej.

 

Z własnego doświadczenia mogłem porównać hn1033 i sd 7080. Według mnie hn1033 jest wolniejszy ale trudniejszy do przeciągnięcia (zależy to też o konstrukcji modelu). Ja porównywałem bobolinka na hn i zuni na sd (modele podobne). Sd 7080 na zboczu jest szybszy, lepiej sobie radzi z wiatrem i wyżej go można rzucić dlg. Można jednak go sporo łatwiej przeciągnąć niż hn1033.

 

RG 15 - musi być dokładnie wykonany i potrafi być b.szybki na zboczu.

 

Mam też model 2m na sd 7084 i w termikę jest niezły. Próbowałem go na zboczu ale za słabo wiało i model się nie utrzymał.

 

Kumpel Artur zrobił model 1m na sd7037 chyba 7,5%i powiem że śmigał też na zboczu fajnie (mimo iż to profil termiczny)

 

 

tyle z moich doświadczeń. Sporo osób zrobiło modele na hn1033 i myślę że nie są oni zawiedzeni tym profilem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. to znaczy , że na zbocze sie wcale nie nadaje? A czy w takim razie jest profil uniwersalny dobry na zbocze i termikę. Przewiduję w modelu mechanizację płata. :roll: :roll:

 

Nie napisałem że się wcale nie nadaje ale moim zdaniem są lepsze profile na zbocze niż sd7084.

Jeśli mamy Ci coś pomóc to proponuje podać jakieś szczegóły tego modelu ,chociaż podstawowe=

rozpiętość, długość, masa a przydało by się też wydłużenie płata, obciążenie powierzchni itp . Mechanizacja płata- chodziło ci o klapy i lotki tak?

Według mnie nie ma sensu szukać uniwersalnych profili, lepiej sklasyfikować model do konkretnego przeznaczenia np. do latania na zboczu.

Parametry modelu: Pow. 0,35m2

Rozp. 1.98 m, dług. 0,9 m , masa ok. 700 g , obc. pow. 1,85 kg/m2 , wydłużenie płata 11. Przewiduję użycie klapolotek.

Wykonanie: konstrukcja klasyczna z użyciem balsy, sosny , szkła i węgla, płat w całości kryty balsą. Płat dzielony , samonośny oparty na dwóch bagnetach stalowych ? 4

mm. Centropłat płaski , wznios na ,,uszach''. Myśle, że to chyba tyle. Jak coś sobie przypomnę to jeszcze dopiszę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewiduję użycie klapolotek.
,
Centropłat płaski , wznios na ,,uszach''

 

Jeśli mają być lotki to uszy są nie potrzebne , proponuje dać pojedynczy wznios 2st na stronę. Profil tak jak już pisałem HN1033 będzie odpowiedni. Wydłużenie płata trochę małe ale przecież to ma być szkolny model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam ja bym proponował profil sd7037 to jest zajebisty 8) profil sam na nim latam :D na :zbocze sie bardzo na daje ,3 modele mam na tym profilu 2 miniówki jednego f3j/m 2m lotusa

moi koledzy ze stalowej na nim latajo 8) naprawde zachęcam tylko dobrze musi być natarcie zrobione do tego profilu bo sam sie przekonałem :) 8) on bardzo jest dobry na duzy wiatr i szybki ,jak leci to tylko gwizd idzie jest super kiedy fotki wystawie modeli moich :]m

pozdro 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ja bym proponował profil sd7037 to jest zajebisty 8) profil sam na nim latam :D na :zbocze sie bardzo na daje ,3 modele mam na tym profilu 2 miniówki jednego f3j/m 2m lotusa

moi koledzy ze stalowej na nim latajo 8) naprawde zachęcam tylko dobrze musi być natarcie zrobione do tego profilu bo sam sie przekonałem :) 8) on bardzo jest dobry na duzy wiatr i szybki ,jak leci to tylko gwizd idzie jest super kiedy fotki wystawie modeli moich :] m

pozdro 8)

 

Łukaszu wyedytuj post i napisz to polszczyzną a nie czymś co ja naśladuje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak leci to tylko gwizd idzie jest super kiedy fotki wystawie modeli moich m
Gwizd świadczy o tym, że Twoje skrzydło generuje niepotrzebne opory - nie ma się czym cieszyć :D. A ile masz modeli na innych profilach, że tak kategorycznie twierdzisz, że ten jest "the" best"?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji - prawie zawsze widzę tylko Sxxxx/SDxxxx/RGxx - a może ma ktoś pozytywne doświadczenia z profilami HQ ?

Bo taki np. HQ/W-2,0/9 to ponoć doskonały profil "allround", do zastosowań wszelkich. I właśnie na mniejsze obciążenia powierzchni ponoć lepszy niż SD7037 (przytaczam za aerodesign.de :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.