Skocz do zawartości

Macchi - Castoldi MC-72 ze styroduru


kesto

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 107
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Kolejny etap prac - mocowanie skrzydła. Z przodu jest węglowy kołeczek, a z tyłu śruba M6 do której dotoczyłem tulejki z duralu.

Dołączona grafika

Tulejkę z gwintem wkleiłem do kadłuba frezując wcześniej zagłębienie pod kołnierz.

Dołączona grafika

Tulejkę będącą prowadzeniem śruby w skrzydle wkleiłem tam gdzie trzeba :wink: również wcześniej frezując odpowiednie zagłębienie.

Dołączona grafika

No i tak to wygląda w całości.

Dołączona grafika Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia klejenia jest duża, a tulejka dodatkowo jest wklejona w lipowy klocek znajdujący się w środku kadłuba. Wytrzymałość takiego połączenia jest większa niż wytrzymałość materiału, z którego zrobiony jest model. Takie rozwiązania stosowałem z powodzeniem w kilku swoich modelach i nigdy nie miałem problemów z wyrwaniem tulejki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejną czynnością przy modelu było zamocowanie "podwozia". Wytoczyłem 4 tulejki duralowe z gwintem M3.

Dołączona grafika

Po wklejeniu w skrzydła klocków lipowych z odpowiednimi gniazdami pod tulejki, wkleiłem je ma miejsce. Całość jest dodatkowo wzmocniona sklejką 0,8mm z wywierconymi otworami pod kołnierz tulejek. Kołnierz też ma grubość 0,8mm więc wszystko ładnie się licuje.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem odciągi do skrzydeł. Powycinałem z blaszki mosiężnej 0,5mm kątowniki, które przykręciłem do kadłuba śrubami M2. Do nich są mocowane odciągi, które wykonałem z prętów węglowych 2mm. No i tu mam pewien problem, bo wyszły trochę "kobylaste" w stosunku do modelu. Chyba zakupię pręciki 1mm, będzie to trochę zgrabniejsze. A może zostawić te? Sami oceńcie.

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zamiast pręta węglowego użyj drutu stalowego 1mm i to polutuj i będzie to pewne połączenie.

Teraz te pręty są tam klejone czy zaciskane ?

Podobne rozwiązanie i drutem mam w SP-OLO na st.wys. i trochę to polatało. :D

A średnica 2mm to nawet w moim,większym modelu też by mi się wydawała za duża.

Pręty węglowe muszą być bo chodzi Ci o ich sztywność i wagę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniało mi się że w jednym modelu miałem odciągi zrobione z linki a ta była z linki od modelu na uwięzi.

Jeżeli skrzydło jest na śruby przykręcone do kadłuba to czy rzeczywiście jest tam potrzebna sztywność ?

Odpowiedni naciąg i średnica a będzie to przypominało to co miał samolot.

A,zapomniałem wcześniej dodać że bardzo mi się podoba ten model :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek- na poczatku tematu piszesz, iż posiadasz książkę Schiera, w której są rysunki i opisy tego modelu i innych. Również tam jest przykład MC-72 ale o rozp 600mm gdzie jako odciągi zastosowano linkę(drut?) stolową 0,3mm. Gdyby to przemnożyć 2x to wyszłoby, iż 0,6mm jest odpowiednia. Przy twoich 2mm pretach to już są zastrzały, a nie linki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, bardzo się cieszę, że podoba Ci się model. O linkach też już myślałem, bo mam trochę plecionki z czasów, kiedy latałem na uwięzi, ale prawdziwy samolot miał sztywne odciągi zrobione z metalowych płaskowników. Irek, dlatego też cały czas myślę o prętach węglowych 1mm.

Tu jest zdjęcie Macchi w muzeum we Włoszech, na którym widać, że to nie linki.

http://www.airfoto-zj.pl/foto.php?num=1040&gal=3&id=27

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę robił takiej pajęczyny :wink: . Uproszczę to do niezbędnego minimum, czyli dwa odciągi od góry skrzydeł do kadłuba i dwa od spodu skrzydła do pływaków. Między pływakami będą dwie rurki węglowe, które je ustawią względem siebie - i wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.