Skocz do zawartości

TOTO 7 - relacja z budowy


Kristoff

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę już zgłupiałem. Chyba jednak zrobię to taśmą. Ale to jest jeszcze kwestia do przemyślenia. Byłem dziś w modelarskim i zakupiłem listwy sosnowe. Jak zwykle pod górkę, dostępne były tylko 4szt. 6x2 i 4szt. 7x3 wziołem może się przydadzą. Co myślicie o moim pomyśle dotyczącym wycinania papieru przed poskładaniem elemętów ? A co do "starzejącego się depronu" to wyczytałem to chyba w wątku motylastego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 227
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym wycinaniem papieru. Czy o to , żeby okleić każdy element depronowy papierem przed zmontowaniem całości ? Jeśli tak to nie jest to moim zdaniem najlepsza droga bo oklejając potem można zakryć wszelkie połączenia i przede wszystkim oszlifować powierzchnię zaokrąglając wszelkie krawędzie i wyrównać wszelkie niedoskonałości połączeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to żeby odrysować sobię np. od bocznej ściany kadłuba szablon na papierze. Heh tylko po co skoro mam plany :P Nie zawsze w pracy moje szare komurki działają jak należy. :D Nie było pytania :) Sorka że musicie czytać czasem takie głupoty.

 

EDIT:

Jak odrysować szkielet skrzydła na depronie żeby dokładnie ustawić żebra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kolego, pomyśl.

 

Masz skrzydło w kształcie prostokąta, na planie rozrysowane rozmieszczenie żeber, dźwigarów itp. Najprostszym rozwiązaniem będzie wziąć linijkę i mierząc odległości między liniami na planie, przerysować je na arkusz depronu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na taki pomysł to akurat wpadłem. Myślałem że są prostrze sposoby. Na balsę bądź sklejkę stosowałem metodę "na aceton"

 

Bardzo ładne modele nigdy nie robiłem nic z depronu więc wolałem się zapytać.

Może nie rozbiję :) aczkolwiek doświadczenie w tym mam :D

 

EDIT:

 

Pierwsza fotka kiepsko to wyszło i chyba będę to robiłjeszcze raz :P

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się cieszę i może tak zostawię drugie zrobię lepiej :)

Teraz mała rada dla takich jak ja:

Nie szlifujcie na raz więcej niż 10 żeberek. Ja szlifowałem na raz 19 i te w środku wyszły grubsze, bo zamiast się szlifować to drut się trochę poddał.

No a teraz do roboty dziś popracuję nad kadłubem.

Może nawet dziś będzie kolejne foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ładnie i czysto sklejone ...

Nie szlifujcie na raz więcej niż 10 żeberek. Ja szlifowałem na raz 19 i te w środku wyszły grubsze, bo zamiast się szlifować to drut się trochę poddał.

możesz wyjaśnić jaki drut i o co chodzi bo nie bardzo rozumiem ?

Można wykonać nawet sto żeber jednorazowo jeśli ma się odpowiednie narzędzie i właściwą techniką . Szlifujesz spiete w blok pomiędzy dwoma wzornikami . Bez pośpiechu bo to i tak nic nie pomoże im szybciej będziesz próbował obrobić tym gorzej to wyjdzie . Czyścić często papier ścierny na deseczce i da radę zrobić wszystko. A na upartego da radę wyciąć komplet żeber na wzornikach nawet ramką z drutem oporowym ale i tutaj pośpiech szkodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam trochę innej techniki.

Papier mocuję sobie do deski za pomocą ścisków stolarskich, i trę o niego szablonem z żeberkami trzymając za sklejki. Więc przy tej technice druty przy dużej ilości żeber delikatnie się uginają, co powoduje że środkowe żebra są większe.

W ten sposób mi wygodniej niż gdy trę drewienkiem z papierem.

Kleję Dragonem do styropianu niestety to dziadostwo wolno schnie, ciężko ustawić elemęt bo może się uślizgnąć. Ale za to po wyschnięciu całkowitym czas to ok. 24h uzyskujemy elastyczne i mocne połączenie. Uwaga na datę produkcji klej zachowuje swoje właśiwości przez okres 2lat. Nie mogłem znaleść soudal d4b4.

 

Teraz pokażę efekty dzisiejszej pracy może jutro uda mi się znaleść trochę więcej czasu.

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W leroy merlin nie było niestety :/ .

Dziś zamkąłem skrzydło wyszło całkiem dobrze. :)

Dokończyłem też ścianę kadłuba i zrobiłem drugą. Dziś jeszcze rozrysuję szkielet skrzydła na depronie i może zrobię żeberka. :D Wieczorkiem wstawię w ten post jakieś foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie.

Na wstępie chciałbym się trochę usprawiedliwić.

Mam ostatnio trochę kłopotów rodzinnych które zawiesiły budowę toto, gdyż nie mam czasu jechać w weekend z narzeczoną do jej rodziców gdzie znajduje się moja modelarnia.

Nasze mieszkanko w Łodzi jest małe więc nie mam tu miejsca na model gabarytów mojego toto.

Przed pracą i po pracy zostaje mi więc ok 1godz wolnego czasu.

Postanowiłem zbudować jakąś ozdubkę (może wcisnę komuś pod choinkę ;P ),

a że lubię tartak i mam sentymęt do mojego 1 modelu postanowiłem zbudować jego miniaturkę.

Wygląda to tak:

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Dziękuję za cynk co do taśm. Miałem nadzieję że gdzieś kupię na miejscu :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.