Skocz do zawartości

Air boat 26ccm


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Prace nad nowym Air Boat-em z niewielkim opóźnieniem, ale w końcu zostały rozpoczęte. W nowym Air Boat-cie będzie zastosowany silnik MVVS 26ccm.

Dołączona grafika

Żebra oraz podłużnice wycięliśmy ze sklejki liściastej 4mm. Przed ażurowaniem całość ważyła 680g, a po 455g, a oto fotki żeber i szkieletu.

Dołączona grafikaDołączona grafika

Na poniższych fotkach widać różnicę w wielkości elektryka i budowanej spaliny.

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Pozdrawiamy

Marek&Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 104
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam.

Oto kolejny etap budowy ,,kosiarki do szuwarów" :jupi:

 

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Air boat zaczyna nabierać konkretnych kształtów. Wszystko jest klejone Epidiam-em 53 z niewielką pomocą kleju CA Bison, używam go zamiast szpilek.

 

Pozdrawiamy

Marek&Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Nie mięliśmy zbyt wiele czasu przez minione dwa tygodni, aby więcej zrobić przy modelu niż to co przedstawiamy na zdjęciach. Łoże silnika, które jest przedstawione na fotkach będzie jeszcze obrabiane, aby zmniejszyć jego masę, bo teraz jest porażająca- nie do przyjęcia. Sądzę, że w tym tygodniu się z tym uporam. Rura rezonasowa, która jest przeznaczona do tego silnika daje oczywiście dość sporą moc temu motorkowi, no ale jak widać na fotkach jest baaardzo długa- po zamontowaniu kolanka do silnika i założeniu rury- całość wyglądałaby paskudnie w Air Boat-cie. Zastanawiam się nad założeniem puszki, no ale silnik będzie miał mniejszą moc, no chyba że znajdzie się jakieś inne rozwiązanie.

 

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

 

C.D.N

 

Pozdrawiamy

Marek&Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

No na razie fotek łoża silnika nie mam, bo łoże niestety :x jest niestety nie ukończone. :x Trawa to dłużej niż sądziłem.

Mam pytanie natury technicznej. Zbiornik paliwa umieszcza się w modelach w środku ciężkości ( ale nie jestem pewien ). Czy zmniejszająca się ilość paliwa w zbiorniku ma wpływ na środek ciężkości w modelu ? ? ? Jeśli tak to w jak sposób korygować tą różnicę :?: :?: :?:

 

Pozdrawiamy

Marek&Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że dla takiego niedzielnego pływania nie ma znaczenia położenie zbiornika; ja w swojej - znacznie mniejszej od Twojej bo ledwo 107cm długości - umieściłem tak jak mi pasowało ale... W pływaniu już nie rekreacyjnym tylko na wyższym poziomie stosują systemy zmieniające SC w zależności od poziomu paliwa. Nam to chyba jednak nie grozi ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego typu są to systemy, czy chodzi o klapy trymujące? a może o coś innego.

Moja ,,kosiarka"jest nie wiele większa od twojej łódki a S.C. w tych ,,pływadłach" jest dość istotny nawet na niedzielne pływanie. A jeśli chodzi o wyczyn tych modeli(mam na myśli AirBoat) to jeszcze daleka droga ( jeśli w ogóle te ,,pływadła" u nas przyjmą :?: :?: ) ;D

Bo one tylko wyglądają na takie proste ,,nie wiadomo co", ale w cale takimi nie są, a pływanie nimi nie jest takie proste ( jak już parę razy wspominałem )

 

Wszystko jest trudne nim stanie się proste

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przez parę tygodni nie miałem zbyt wiele czasu, w którym mógłbym zrobić coś więcej przy Air boat-cie ( człowiek coś sobie zaplanuje, a tu zawsze coś innego wyskakuje :x ). No ale coś, nie coś się zrobiło przy ,,kosiarce". Nie tyle ile bym chciał, ale nie ma co narzekać, powoli, powoli sądzę że gdzieś tak do końca kwietnia max. połowa maja Air boat będzie miał pierwsze wodowanie. Poniżej zamieszczam parę fotek loża silnika, które jest wykonane dopiero w 45%- a gdzie reszta :roll: stery, klatka, serwa, zapłon, zbiornik :rotfl:

 

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

 

Ten depron pod silnikiem to tylko chwilowo, aby nie było widać pewnych elementów, które są jeszcze nie ukończone, a są dość istotne w tych ,,pływadłach"

Sądzę że kolejne fotki będą wcześniej rzucone na forum.

Mam również pytanie do osób, które miały do czynienia z silnikiem MVVS 26ccm- prawdopodobnie nie zastosuję rury rezonansowej ( bo by w tym modelu wyglądała jak rura kanalizacyjna ;D ) i chcę zastosować puszkę, ile ten silnik traci na mocy :?: :?: :?: I o ile zmniejszony jest ciąg silnika ( mniej więcej ) :?: :?:

Za informacje duże DZIĘKI.

 

Pozdrowionka

Marek&Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Oto kolejne fotki dolnej części łoża, która była w poprzednim poście przykryta depronem.

 

Dołączona grafika

 

Ten element będzie na stałe zamontowany w kadłubie. Zdecydowałem się na dwu częściowe łoże, ponieważ da mi to możliwość, przy niewielkim nakładzie pracy i przeróbkach zastosowanie innego silnika- bardziej odpowiedniego do tego typu konstrukcji. Kolejna fotka przedstawia miejsce zamontowania tego elementu w kadłubie.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Następne zdjęcia przedstawiają górną część łoża do którego będzie przymocowany silnik. Na razie jest wykonany prawy element- oczywiście jeszcze nie wykończony całkowicie ( patrząc od rufy ).

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Górną część łoża będzie można przesuwać, a co z tym się wiąże ułatwi to ustawienie środka ciężkości. Sądzę, że w przyszłym tygodniu w końcu uporam się z tym łożem. Mamy jeszcze zamiar z synem wykonać próbne odpalenie tego motorka i może uda nam się nakręcić jakiś filmik z palenia.

 

C.D.N

 

Pozdrawiamy

Marek&Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

W minionym tygodniu przeprowadziliśmy kilka prób silnika MVVS 26ccm z łożem, które będzie zamontowane w Air boat-cie. Do tych prób zrobiliśmy profesjonalną hamownię :lol::lol:

Oto kilka fotek

 

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

 

Następne próby i minimalne regulacje będą już przeprowadzane na gotowym modelu, ale silnik nie będzie miał rury rezonansowej tylko puchę, rura jest za długa do tego typu modeli. Oto krótki filmik z ostatniej próby.

 

Poniżej pokazana jest na fotkach dolna część łoża silnika wklejona do kadłuba.

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Prace nad Air boat-em 26ccm nie idą w takim tempie w jakim byśmy chcieli, :x :x ponieważ planowaliśmy że w maju odbędą się pierwsze pływania i regulacja modelu a i też braliśmy pod uwagę wyjazd do Blachowni na piknik modelarski, ale prawdopodobnie się nie wyrobimy.

 

C.D.N.

 

Pozdrawiamy

Marek&Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ostatnio zakupiliśmy tłumik do 26ccm.

 

Dołączona grafika

 

A w całości na na modelu będzie wyglądał w ten sposób

 

Dołączona grafika

 

Zdajemy sobie sprawę że przez ten tłumik moc tego silnika spadnie i to dość znacznie. W najbliższym czasie musimy się zaopatrzyć w obrotościomierz aby dokładnie wiedzieć jaka jest różnica obrotów w przypadku obu tych wydechów. Jeśli będzie dość duża to wówczas spróbujemy pomyśleć nad tego typu łożem.

 

 

Będzie to wymagało przeróbki tylko górnej części łoża. Do gazu zastosujemy linkę rowerową o grubości 1,2 mm ( sądzimy że to tanie- 2m linki 7zł- proste, a za razem skuteczne rozwiązanie.

Dołączona grafika

 

Natomiast do napędu sterów zastosujemy serwo GWS S11-HP/2BBMG- sądzimy że wystarczy 7 kg ciągu przy 6V. Serwo będzie zamontowane pod silnikiem, jak najbliżej sterów, aby popychacze były jak najkrótsze.

 

Dołączona grafika

 

C.D.N.

 

Pozdrawiamy

Marek&Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe super ..

 

czekamy na caly model , kupe zdjec i pelno opisow jak cos zostalo zrobione bo to one sa najciekawsze

 

 

wlasnie chcialem zapytac w jaki sposob bylo dobrane smiglo ,srednica i powierzchnia ..

czy zostalo kupione na gotowca jakos pozdroooo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kolega kazikfer napisał:

wlasnie chcialem zapytac w jaki sposob bylo dobrane smiglo ,srednica i powierzchnia ..

czy zostalo kupione na gotowca

Do tego silnika MVVS 26ccm zalecany jest zakres śmigieł od 16x8 do 18x10. Natomiast do naszego pływadła zastosowaliśmy śmigło pchające, trójłopatowe 16x10 firmy Master Airscrew.

 

Na tym etapie poznawania tych łódek- Air boat- sądzimy że nie należy zbytnio teoretyzować tego zagadnienia, ponieważ w dobie globalnego internetu jeśli się poświęci trochu czasu to można znaleźć praktycznie wszystko potrzebne do budowy każdego modelu.

Temat Air boat-ów również można dość ciekawie rozwinąć poprzez zastosowanie większych silników, które mogą być tuningowane, można do nich zastosować reduktory obrotów ( takie rozwiązanie widzieliśmy już na jednej z czeskich stron, lecz to było do modelu latającego ), a i też można się pokusić o zrobienie trój lub cztero-łopatowych śmigieł podobnych do oryginalnych, no oczywiście odpowiednio pomniejszonych.

Reasumując sądzimy, że modele Air boat-ów można dość ciekawie rozwinąć ( tak jak np. off shore w fsr-ach, które też przywędrowały zza oceanu do nas ) no oczywiście jeśli znajdzie się odpowiednią ilość osób chcących budować te pływadła ( kosiarki do szuwarów ;D ).

 

Poniżej podajemy link do strony, na której BartekS ma zbudowanego Air boat-a, którym pływał już na wodzie. http://forum.rcst.pl/viewtopic.php?f=12&t=53

Naszym zdaniem model wymaga niewielkich regulacji, po których będzie dobrze sprawował się na wodzie.

 

Na koniec naszych ,,wydumek" jeszcze raz chcemy przypomnieć że Air boat-y nie są skomplikowanymi w budowie modelami, lecz pływanie tymi łódkami- kontrolowanie ich- wymaga dużo :!: dużo :!: :!: treningów.

 

C.D.N.

 

Pozdrawiamy

Marek&Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w innych regionach kraju ten przyrząd zwie się-ale u nas piłka włosowa z brzeszczotem do drewna,a otwory frezarką górno wrzecionową ale można wszystko wyciąć piłą włosową bo robić program na CNC na jedną szt. to chyba niema sensu.

Narka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Prace nad AirBoat 26bardzo powoli zbliżają się do końca :P:P , może pod koniec tygodnia dam parę fotek.Mam pytanie-gdzie w Polsce można kupić śruby anodowane :?: :?: , czy w ogóle ktoś takie- CUŚ-sprzedaje,jeśli tak prosiłbym o namiary.

 

Pozdrawiam

Marek&Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.