Skocz do zawartości

Mój kolejny projekt ;-)


Diakon

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

"Zrób zdjęcia".

Ile razy mogę mówić, że nie mam cyfraka, i ze zdjęciami u mnie kiepsko. Co kolega zrobi to zrobi, ale muszę jakoś te zdjęcia otrzymać, nie? A z tym już jest gorzej, bo to, bo tamto... :)

 

I dziś byłem polatać Horteniastym :) . Pogoda w sam raz jak na oblot. No i rzut. I stało się coś, co prześladowało mnie do końca tego dnia - nie wiedzieć czemu, myliłem dążek wysokości! :D Tak więc zamiast w górę, dawałem w dół! Przez to Horteniasty przypominał Gołotę po walce. Tylko, że zamiast sznupy model miał pokiereszowany dziób :roll: .

 

Wykonałem kilka startów z ręki, z czego chyba tylko raz udało mi się "uwolnić" model z tej tajemniczej siły i polecieć dalej.

 

Wiele razy Horteniasty leżał na plecach (na ziemi już :) ), i - o dziwo :shock: - te depronowe stateczniki są całe! Zrobię jakąś prowizoryczną naprawę i jutro - o ile pogoda dopisze - pójdę polatać znowu.

Oby bez strat.... 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) .

Mota co chceta 8) :

ffb4586a1e64b93f.jpg

Ale tylko tyle. Kolega wysłał 3 listy, z czego 1 doszedł... I godne zamieszczenia na forum było tylko to :) .

A co do Horteniastego - przyznam szerze, że spodziewałem się czegoś lepszego, tym bardziej że wykonałem go wg planów no i rzucałem też z ładnej górki (innej niż na fotach z Pasatem). Wydaje mi się, że jak na razie Pasat latał najlepiej. Jednak nie wzmocniłem mu skrzydeł... I była klapa. Aria na dobre nie wypróbowałem.

 

I tak myślac, przymierzam się do zrobienia Bobolinka, czyli lekko zmodernizowanego modelu z ArtHobby (możecie zobaczyć). Kadłub zrobię cały balsowy, skrzydła powinien zrobić mi pewien kolega :D ze styropianu (ja się w to nie bawię).

Fotkę własnoręcznego Bobola wstawiałem w dziale "Kaszanka zone".

 

Co powiecie? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Zastanawiałem się nad Kometką w wersji szybowcowej (zaraz zaraz - w końcu mam nadal nie wykorzystane silniczki rakietowe! Kiedy ja je odpalę?), ale ostatecznie chyba porzucę ten pomysł - choć myśle, że warto by było zrobić jakiś model projektu A. Lippischa - w końcu byłoby to coś oryginalnego. Lub jakiegoś Hortena.

 

Dziś była wyśmienita pogoda jak na moją deltę, więc chciałem dać jej jeszcze raz szansę. I widać, Horteniasty ją wykorzystał - polatałem sobie trochę... Chociaż delta ta powinna myślę jeszcze lepiej szybować... Co by tu z nią zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) .

Po "przestudiowaniu" filmików, zdjęć i opisów - no i za rada Patryka :) zdecydowałem się na TZagi szybowcowe z opisu na www.modelarski.net

 

Może być, co :roll: :?: Jakby co jakieś zbocze mam... Więc gitarka :thumright: . Prace powinny się zacząć na początku grudnia.

 

Ale takie małe pytaneczko... czy lepiej aby TZagi miało profil 9% czy "standardowe" 12%? Nie musi latać szybko, najważniejsze aby jak najdłużej trzymało w powietrzu :wink: . Taki mały dylemacik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie się zgadzam z przedmówcą. Płat 12% całkowicie sobie nieporadzi z wiatrem chocby tym najmniejszym. Naprawde 8% czy nawet ja bym dał 7% będzie znacznie lepsze.

 

Należy pamietać że stosuje się taką zasade:

 

Im model ma mniejsze obciązenie powierzchni i mniejszą wage stosujemy wtedy cieńszy płat. Tak się robi też ze względów wytrzymałościowych ale głównie z wzgledów lotnych

 

Im model wiekszy i ma większe obciżenie pow. i wage tym dajemy płat grubszy.

 

Przykładowo bobolink ma płat 7% , nowy 1,5m ma 7,5% a modele koło 2m już koło 10% i więcej.

 

Niezapomnij że cieńszy płat zapewni ci dużo wyrzszy wyrzut z ręki (hlg, dlg - te modele mają cieńkie płaty zauważ). Myśle że powinieneś dać tej delcie ogon jak to zrobił ertman - będziesz mógł nim ciskać dlg ucząc się techniki wyrzutu co sie napewno przyda. Rzut taki daje też wiekszą wysokosć niż za kadłub czyt. dłuższe latanie :wink:

 

Koniecznie zrób sterolotki z balsy a nie z depronu. Różnica miedzy balsą a depronem jest ogromna jeśli chodzi o loteczki :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do lotek to oczywiście :) .

Zatem 9%...

Ale powiedz no Malinn, skoro TZagi ma winglety, to jak bym ją miał chwycić? Niech będzie HLG i basta :P . Poza tym, nie wiem jak tam wytrzymałość płata by się miała przy siłach działających na model podczas wyrzutu...

A TZagi nie ma statecznika pionowego :P:) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze kolego że wszędzie widzisz problemy. Nie rób wigneta tylko wykonaj na belce - sosna 10x10mm statecznik pionowy który będzie wystawał z tyłu za obrys skrzydła. Bedziesz mógł wtedy złapać za płat bez problemu (bo niebędzie wigneta) i rzucić nim dlg. Wytarczy troche inwencji. Zobacz jak to zrobił Ertman w swoim modeliku i jak nim rzuca.Nawet film jest. Całkiem mu to wychodzi trzeba przyznać.

 

Jęlśli niechcesz to niezrobisz , to twój wybór ale się zastanawiam jak będziesz latał tą deltą jak niebędzie wiatru na zbocze ? Bedziesz siedzial w domu z modelem. Tak jak byś miał taki ogonek jak model Ertmana to byś mugł olać wiatr , wyjść rzucać dlg i latać. Sam tak robie jak nie wieje na zbocze a chce polatać - biore bobola i ciskam nim dlg przed blokiem i też se latam :)

 

To co proponuje napewno dużo by zwiększyło uniwersalność modelu. Pamietaj że nierzucisz hlg nigdy tak wysoko jak dlg , a czasem już na starcie zapas wysokośći się przydaje i potrafi to uratować niejednokrotnie model....Pytanie tylko czemu dlg ci sie nie podoba jak wszystkim dookoła zaczyna sprawiać to wiele frajdy i powstaje wiele nowych konstrukcji dlg czy sal 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko czemu dlg ci sie nie podoba jak wszystkim dookoła zaczyna sprawiać to wiele frajdy i powstaje wiele nowych konstrukcji dlg czy sal 8)

Dlaczego twierdzisz, że DLG mi się nie podoba?

TZagi jak zrobię wg Twojego "przepisu" to nie bedzie już TZagi, a ja mam zamiar zrobić TZagi :P 8) .

Na filmikach wygląda bardzo obiecująco - lata zarówno na słabym, jak i dużym wietrze, i to bardzo dobrze. Poczytaj: http://www.modelarski.net/index.php?option=com_content&task=view&id=58&Itemid=75 oraz tutaj: http://alexrc.com/ipw-web/bulletin/bb/viewtopic.php?t=7484&postdays=0&postorder=asc&start=0

Uważam, że powinien to być udany szybowczyk... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.