Skocz do zawartości

Maksymalna odległość modułu RC od aparatury


Gites
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Posiadam moduł nadawczy FrSKY DJT, który zamierzam zamontować na statywie. Stąd moje pytanie:

Jaka może być maksymalna długość kabla łączącego moduł z aparaturą?

Przewody mają swoją rezystancję i obawiam się, że przy jakiejś ich długości, spadek napięcia będzie na tyle duży moduł nadawczy RC pogubi się w tym co dostaje z aparatury. Czy ktoś z tym może eksperymentował?

Dzięki,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zastanawiam się czy by tego nie puścić ekranowaną skrętką eternetową FTP - może ekran z folii zabezpieczy przed potencjalnymi śmieciami z kosmosu :D

Edytowane przez Gites
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle czy orientujecie się o ile (powiedzmy że procentowo) zwiększa zasięg wystawienie modułu nadawczego na statyw o wysokości 2m?

Krótko mówiąc czy gra jest warta świeczki - to uwiązanie do kabla / statywu + kwestia rozstawiania / zwijania

Edytowane przez Gites
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gra jest "warta świeczki", bo można sobie usiąść wygodnie w fotelu :) i rokoszować sie lataniem -_-

Nie ma również "niebezpieczeństawa", że ktoś na przykład wejdzie pomiędzy Ciebie a model, i zasłoni wiązkę radiową.

Co do rozkładania takiej "bazy", to zależne jak to będzie "przemyślanie" wykonane :P

Dodatkowa zaleta, to możliwość zastosowania lepszych anten, niż stock-owy "bacik" FrSky. Na przykład antenki typu GP.

Edytowane przez Artu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że producenci aparatur podają zasięg na podstawie badań przeprowadzonych zgodnie z normami (ETSI), to według mnie zasięg wzrośnie niewiele. Odpowiednia norma dotycząca sposobu badania urządzeń radiowych (jak odnajdę to załączę link), nakazuje przeprowadzać takie badania przy nadajniku i odbiorniku umieszczonych 1,5 m nad ziemią. Czyli teoretycznie zasięg jaki podaje producent powinien być określony doświadczalnie dla nadajnika a więc i anteny nadawczej 1,5 m nad ziemią. Według mnie, znaczne poprawienie zasięgu, wymaga umieszczenia anteny nadawczej tak wysoko, aby uniknąć odbić od większości przeszkód na ziemi - drzew, budynków, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega -vaderjk (popytaj o szczegóły) zrobił sobie fpv z wyciągniętym modułem frysky. Sterowanie i video ma na statywach, które stoją na dachu samochodu. Sam siedzi sobie wygodnie na krzesełku i patrzy na ekran w pudełku. Samo pudełko stoi w bagażniku.

W takiej pozycji standardowy nadajnik miał bardzo ograniczony zasięg. Zdarzyło się, że stracił kontrolę nad samolotem gdy ten był mniej niż 100 metrów od nadajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] W takiej pozycji standardowy nadajnik miał bardzo ograniczony zasięg. Zdarzyło się, że stracił kontrolę nad samolotem gdy ten był mniej niż 100 metrów od nadajnika.

 

W sensie, że tak kiepsko było kiedy siedział na krzesełku z aparaturą i wsadzonym w nią modułem? Czy właśnie kiedy miał moduł na statywie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiazanie dobre ale niezbyt bezpieczne (ppisze o kablu od nadajnika do modulu). Ktos nadepnie, zawadzi czyms, pies przebiegnie i . . . .

Ciut kosztowniejsze ale bezpieczniejsze jest pudelko na maszcie a w pudelku odbiornik z wyjsciem PPM polaczony z modulem nadawczym.

Odbiornik w na maszcie sparowany z nadajnikiem, odbiornik w modelu sparowany z nadajnikiem na maszcie. I oczywiscie warto uzyc antenek SPW. Jeszcze bez masztu (dopiero zrobilem ten reapeater) latalem z takimi antenkami 6-8km, w zaleznosci od warunkow.

 

Nienawidze luznych kabli <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie aparatury masz na 2.4 GHz?

 

I malutki OT - Na jaką częstotliwość (dokładnie) docinasz antenki? Dla video jest podany kanał (mam 5.8GHz), dla RC tylko 2.4GHz bwz dokładnej częstotliwości. Mam FRSky i nigdzie nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko RC FrSky. Zapomnialem dopisac ze z odbiornika w przekazniku wyjalem antenki by go znieczulic.

Cos podobnego robie w przekazniku wideo ale w nadajniku. Zadnej anteny tylko rezystor obciazajacy. W ten sposob ograniczam zasieg i zaklocenia.

 

Antenki docinam/robie na 2.4 lub 5.8. Docinanie/dopasowywanie nie ma sensu. Dokladnosc wykonania, ta od suwmiarki i paluchow, spokojnie wystarcza by pokryc cale pasmo z przyzwoitym SWR. Sprawdzono organoleptycznie.

Aparatury na 2.4 z natury rzeczy skacza po calym pasmie. Kazdy pakiet jest transmitowany na innej czestotliwosci.

Edytowane przez Leszek_K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze rozumiem, masz 2.4 GHz w przekaźniku RC. Nadajesz pełną mocą do przekaźnika i z przekaźnika do modelu. Masz "uszkodzony" odbiornik przy sprawnym nadajniku eeee chodzi o to, że wysyłasz 2 sygnały sterowania z podobną mocą, z różnej wysokości. Wideo nadajesz na 2.4 czy 5.8 (na krótkim linku)?

 

Pytanie o częstotliwość pojawiło się, po tym jak popełniłem koniczynkę do wideo i rozmiar dla skrajów pasma różnił się o ponad 2mm. Oczywiście, jak toto zalutowałem na kablu H155 to i tak wszystkie wymiary wzięły w łeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak:

RC - nadajnik w reku - calkiem normalny. W przekazniku mam standartowy odbiornik bez anten, nadajnik z koniczynka na 15cm "maszcie". Czyli odbiornik jest w "dziurze" antenki i na dokladke bez wlasnych anten. Dziala idealnie. Oczywiscie failsafe w przekazniku i modelu ustawione tak samo.

Wideo - 5.8GHz. W modelu Tx 200mW, z koniczynka. Na ziemi, w obrotowej konsoli, 3 anteny kierunkowe (helikalne) rozstawiione co ok 20-25 stopni i koniczynka na gorze - wszystkie z glowicami.. Skrajne sluza do sterowania mechanizmem sledzenia modelu, srodkowa i koniczynka na gorze tego ustrojstwa - wejscia przelacznika wideo - silniejszy sygnal idzie do nadajnika 5.8/10mW zamknietego na 50ohm jako antena. Na glowie mam kask z odbiornikiem i gogle. Oczywiscie z modelu do przekaznika uzywam kanal 1, z przekaznika do gogli - kanal 8. I jest cacy. Nic niczego nie zakloca, nie ogranicza zasiegu.

Zadnych kabli, zasieg tych "radiolinkow" jest rzedu 20-30m. Az nadto. Problem (w tej chwili) mam taki ze wilgotnosc jest pod 90% i caly zasieg, szczegolnie wideo, szlag trafil. Bez tych cudakow, z koniczynka w RC (nadajnik na kolanach) i helikiem na kasku do wideo, kiedys udalo mi sie poleciec 8km. Ciekaw jestem ile uda mi sie polatac z tym ustrojstwem na statywie na dachu samochodu - jakies 3.5m w gorze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Prześledziłem wiele Twoich wypowiedzi i dlatego (między innymi) zdecydowałem się na 5,8 GHz wideo. Wszystko wydaje się logiczne i przemyślane.

 

Najdalej odległe kanały to chyba 4 i 8. 1 jest w środku. Być może mam inną instrukcję. Grunt, że działa.

 

Ciekaw jestem ile uda mi sie polatac z tym ustrojstwem na statywie na dachu samochodu - jakies 3.5m w gorze

 

Fajne masz auto.

Edytowane przez bart07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No popatrz, nie sprawdzalem czestotliwosci. Zalozylem ze 1 i 8 beda skrajne. Wszystko jedno, dziala bez pudla nawet tak.

A samochod nie moj. Mojej lepszej polowie kiedys Forda Explorera kupilem, lubi kobieta duze samochody, fakt, mozna sie w tutejszej dziczy czuc bezpieczniej w takim czolgu. To i pozyczam od niej czasem te maszyne gdy na lotnisko jade a w swoj nie moge sie zmiescic. A dach ma toto na prawie 2m. Plus statyw i . . . .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.