Skocz do zawartości

Tricopter z gyro


robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dziś rano dostałem paczkę z chinolandii i od razu zabrałem się do roboty. Miałem już przygotowaną ramę więc nie trwało to długo bo już ok 12 poszedłem oblatać swje dzieło. Lata aż miło :) dawno już nie miałem takiego banana na twarzy po lataniu. Dziękuję wszystkim za pomoc!

a oto moja maszyna

post-825-0-92238700-1345807238_thumb.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw musisz skonfigurować regulatory (wyłączyć ochronę LiPo, hamulec itd).

 

Konfigurowanie płytki KK sprowadza się do wgrania odpowiedniego softu (jest do tego prosty programik):

http://lazyzero.de/e...copterflashtool

 

Ostatnia czynność to skalibrowanie płytki, odwrócenie kierunku działania żyroskopów o ile jest taka potrzeba, sprawdzenie wszystkiego...

 

http://www.kkmultico...ml?modea=manual

 

Do sflashowania płytki musisz mieć programator taki jak wkleiłem powyżej (lepszy) lub taki jak zlinkował Paweł (tańszy i prostszy w obsłudze, ale dużo mniej funkcjonalny). Do tego programatora od SFaRa potrzebne jest też AVRStudio (oprogramowanie do pobrania ze strony Atmela). Alternatywnie możesz kupić po prostu płytkę KK2 (ta z wyświetlaczem) albo z dipswitchami: http://www.hobbyking...trol_Board.html

Wtedy obejdzie się bez programatora...

 

Zamiast X-coptera warto pomyśleć o H-copterze - dużo prostsza konstrukcja, pojemniejsza rama (FPV!), niektórzy twierdzą też, że stabilniej się zachowuje.

 

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=nJWwXA5cHJc

 

Minusem jest to, że konstrukcja musi być dość sztywna - przy mocnych silnikach mają tendencję do skręcania się w osi podłużnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno się go robiło? Jak z konfiguracją płytki?

 

Bardzo łatwo.

Polutowałem zasilanie regulatorów i przewody silników, podłączyłem pięcioma kabelkami odbiornik z płytką, podłączyłem przewody regulatorów do płytki.

Następnie wszedłem w menu KK2.0 i przestawiłem z Quadcopteta "+" na Quadcoptera "X"

Naładowałem pakiet poszedłem na dwór i... poleciałem :D

Dodam jeszcze że jedyny śmigłowiec jakim latałem to Lama V3.

Pakiet znów w ładowarce - jeszcze będzie latane:)

 

edit

było latane :)

pakiet znów się ładuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku KK2 nie ma potrzeby używania programatora bo wszystkie konfiguracje są juz wgrane i wybierane z menu. Inna sprawa ze można zaktualizować firmware do nowej wersji i wtedy przydaje się programator i flashtool.

KK2 jest super bo jest właściwie gotowy do lotu po wyjęciu z pudełka ;) super produkt ;)

 

A odnośnie twojego quada Bzik4 to przydało by się żebyś na swoje regulatorki wgrał firmware SimonK .... i będzie cud miód ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe potrzebny ci jest np taki programator jak w HK sprzedają do płytek KK .... a najwięcej powie ci temat na rc-groups :) ... http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1513678 niemniej wiąże się to z lutowaniem cieniutkich kabelków w pobliżu procka ESC ;) wymaga nieco skila..... a co daje? Daje tyle ze silniki reagują dużo szybciej dzięki czemu quad może być jeszcze stabilniejszy i reagować szybciej na podawane mu sygnały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jestem po pierwszym poważnym krecie :( Padła płyta główna, nic się nie wyświetla, grzeje się procesor i BEC w regulatorze zasilającym. Prawdopodobnie doszło po krecie do zwarcia na płytce i upalił się procek - taka moja diagnoza ;) . Nie mam żadnego doświadczenia w SMD i nie jestem elektronikiem ale postanowiłem się nie poddawać i spróbować to naprawić. Na dzień dzisiejszy wylutowałem Atmegę a nową zamówiłem w TME, dziś ma przyjść. Jak wlutuję i nie będzie się dymiło to już będzie sukces :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czy płytką KK2 mogę zrobić tricopter w układzie T, ale tak aby wszystkie silniki były nieruchome a sterownie kierunkiem odbywało się przez kierowanie strugi powietrza dwóch silników. Oraz żeby przód był tam, gdzie jest jeden silnik (w nóżce od T)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy płytką KK2 mogę zrobić tricopter w układzie T, ale tak aby wszystkie silniki były nieruchome a sterownie kierunkiem odbywało się przez kierowanie strugi powietrza dwóch silników. Oraz żeby przód był tam, gdzie jest jeden silnik (w nóżce od T)?

Z takim sterowaniem jeszcze się nie spotkałem zresztą w instrukcji płytki masz opisane wszystko - przeglądnij w zakładce - Files

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nieczytelnie napisałem. Obrót wokół własnej osi miałby być na zasadzie kierowania strugi powietrza z pod silnika do tyłu lub do przodu na obu silnikach tylnych. Taki obrót w miejscu.

A z resztą co ja wam tu będę gadać :) Chiałbym się zmierzyć z tym.

oczywiście najpier zrobic patyczak i nauczyć się latać.:)

Na forum rosyjskim native118 pisze, że to jest zmodyfikowana konfiguracja T. Ja widziałem, że w konfiguracj T, przód jest tam gdzie dwa silniki a silnik na ogonie ma mozliwość przechyłów na boki. A tu wszystkie silniki są na sztywno a obrót wokół własnej osi jest za pomocą kierownic strugi w tunelach głównych silników.

 

No i chciałbym zrobić coś podobnego ale nie znam się na copterach a tym bardziej na ustawieniach płytek i konfiguracjach lotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze zrobisz klasycznego tri coptera - tylko serwo zamiast pochylac wirnik bedzie poruszalo powierzchnia sterowa pod tym przednim wirnikiem.

Do tego rewersy na w aparturze ustawic na AIL i ELEV i latac " do tylu" ;-)

 

A najlepiej zarejestruj sie na rc-fpv i tam napisz ze chcesz takie cos zrobic - tam sporo fachowcow - pewnie cos Ci poleca - zobaczysz czy to trudne do zrobienia czy latwe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.