Skocz do zawartości

Osprzęt modelarski - klika pytań od początkującego.


almatea
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Chciałbym zacząć swoją przygodę w modelarstwem.

Na forum znalazłem sporo cennych informacji dla początkujących, ale wciąż mam kilka pytań.

Oczywiście od razu dodam, że nie będę porywał się z motyką na Słońce i skorzystam z rad bardziej doświadczonych.

Jeśli chodzi o model, zacznę od jakiegoś trenera.

Ale mam kilka pytań.

 

Czy silniki i serwa do modeli są wykonane w jakimś standardzie? Czasem przy opisie modeli podana jest charakterystyka napędu

z opisem producenta. Rozumiem, że mogę kupić silnik o podobnych parametrach ale innej firmy?

Czy napędy i serwa mają jakieś standardowe rozstawy mocowań etc, etc, które pozwolą na swobodne przekładanie do innych modeli?

 

Czy można wykorzystać silnik o większej mocy niż przewidziany do danego modelu, tylko po prostu nie korzystać z tej mocy?

 

Model być może rozbiję, ale aparatury raczej nie, więc chciałbym kupić raz a dobrze.

Jakie jest dzisiaj minimum, które po pewnym czasie i nabraniu doświadczenia zapewni mi również wykorzystanie tej aparatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ad.1 Standardzie? Każdy produkt ma swój standard, zależnie od firmy. Oczywiście, że możesz zastosować inny sprzęt niż zaleca producent.

Ad.2 Każde serwo danej klasy np. mikro będzie tych samych rozmiarów. Możesz stosować je do innych modeli. Z silnikami już inaczej, ale wszystko jest zawsze w opisie na danej stronie gdzie chcesz zakupić takowy.

Ad.3 Można, ale nie trzeba. Chyba, że jesteś dość doświadczonym modelarzem i wiesz jak wykorzystać ten nadmiar mocy.

Ad.4 Jest o tym wszędzie masa tematów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadajesz trochę zbyt dociekliwe pytania. Pytanie 1 i 2 są raczej bez sensu. Jeśli myślisz rozwojowo, czyli, że będziesz miał kilka modeli i będziesz chciał przekładać wyposażenie to raczej nie tędy droga. Na pewno nie będą to modele podobne, więc i wymagania będą się różnić. Poza tym w większych modelach będzie to za bardzo skomplikowane, a w mniejszych wyposażenie jest na tyle tanie, że można sobie pozwolić przynajmniej na komplet serw i nie trzeba ich przekładać.

Ad. 3 - po co Ci nadmiar mocy? Pewnie też myślisz, że będziesz mógł używać jednego silnika do kilku modeli? Jak wpakujesz potężny silnik do małego modelu, to będzie po prostu za ciężki i będzie problem z wyważeniem. Duży silnik potrzebuje dużo prądu, więc i pakiet trzeba większy i zrobi Ci się z małego trenerka cegła z potężnym silnikiem.

Ad. 4 - Podstawowa, pozwalająca na rozwój aparatura to np Turnigy 9x. Opinie ma różne, ale to po prostu tani nadajnik z dobrymi możliwościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.