Skocz do zawartości

Porównanie depronów 6mm z różnych źródeł


robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystając z okazji, że mam na stole białe deprony, postanowiłem je porównać. Kupiłem je w sklepach modelarskich

A - abc-rc.pl i B, C - modele.sklep.pl, D-podkład pod panele Arbiton

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Pierwsze co się rzuca w oczy to oczywiście różnice wwielkości.

Pianka A ma deklarowane wymiary 600mm na 800mm i 205g/m2 co daje 48dm2 producent Dammplate, znalazłem nalepkę Extrupor

Pianka B ma deklarowane wymiary 400mm na 900 mm co daje 36dm2 producent Graupner

Pianka C ma deklarowane wymiary 292mm na 1194mm co daje 34,86dm2 producent ElectriFly.

Pianka D ma deklarowane wymiary 500mm na 1200mm co daje 60dm2

 

Ale czy na pewno, zmierzmy.

 

Pianka A ma wymiary 618mm na 795mm

Pianka B ma wymiary takie jak deklarowane w sklepie czyli 400x900mm

Z informacji na stronie abc-rc.pl wnioskuję, że Płyta A jest cięta z dużej płyty depronu 1200x800, stąd ta rozbieżność.

Pianka C ma wymiary takie jak zadeklarowano.

Pianka D ma wymiary 497mm na 1194mm

 

Przejdźmy do grubości.

Pianka A ma grubość w granicach 5,7mm do 6,0mm, przy czym grubości mierzone na krótszej krawędzi były bliskie 6,0mm a pomiary przy dłuższej krawędzi wskazywał na ok 5,8-5,7

Pianka B ma grubość od 5,8mm do 6,0mm, przy czym wymiar 6,0 pojawiał się zdecydowanie częściej.Nie zauważyłem zależności między grubością a orientacją płyty

Pianka C ma grubość między 6,0 do nawet 6,3mm

Pianka D ma grubość 6,2mm zmierzona w wielu miejscach, trzyma się idealnie. Grubość w rowkach 5,8mm, również powtarzalna w pomiarach

 

Przejdźmy do ceny

Pianka A kosztuje 9,20pln czyli wychodzi 0,20pln za 1dm2pianki

Pianka B kosztuje 14,39pln czyli wychodzi 0,40pln za 1dm2 pianki

Pianka C kosztuje 12,84 czyli wychodzi 0,36pln za 1dm2 pianki

Pianka D kosztuje 5zł/m2 czyli wychodzi 0,05zł za 1dm2 pianki - cena z allegro.

 

Zważmy teraz obie pianki - waga 1 arkusza

Pianka A waży 84gramy co daje wagę 175gram/m2 pianki 6mm

Pianka B waży 86gramy co daje wagę 238gram/m2 pianki 6mm

Pianka C waży 68,5gramy co daje wagę196 gram/m2 pianki 6mm

Pianka D waży 81gram co daje wagę 135gram/m2pianki 6mm. Jest najmniej gęsta i to widać, jest wiotka.

 

Badanie organoleptyczne

Obie pianki są białe

Pianka A ma wyraźnie lewą i prawą stronę. Jedna jest bardziej lśniąca

Pianka B, trudno powiedzieć, chyba też ma lewa i prawą, ale różnica jest mniej widoczna jak w piance A.

Pianka C ma obie strony takie same, ładne powierzchnie z obu stron.

W przekroju Pianka A ma drobniutkie ziarno, Pianka B i C większe.

W piance D, w przekroju ziarno jest podobne do pianki A

 

Cięcie skalpelem -nowym, żeby nie było.

Cięcie zawsze wykonuje na dwa, trzy razy. Pierwsze przejście przez wierzchnią warstwę. Drugie cięcie właściwe. Trzecie cięcie poprawiające.

 

Cięcie zielonego chyba jest każdemu znane.

Przy cięciu depronu A, zwłaszcza fazek np na lotki czasem może dojść do zawinięcia się pianki i wyrwania drobinki. Skutkuje to niezbyt ładną linia cięcia. To zjawisko pojawia się również, czasem przy cięciu podkładu pod panele.

Przy cięciue depronu B (dla mnie nowość) nie występuje to zjawisko. Cięcie jest ładne. Piankę trochę się dziwnie tne, widać duże pory w piance. Pianka A i podkład mają o wiele mniejsze małe komórki pianki.

Piankę C tnie się równie dobrze jak piankę B.

 

Znalazłem jeszcze kartę technologiczną depronu Aero

Wygląda na to, że to jest ten sam depron co ze sklepu abc-rc.

 

Gdy pojawią się ścinki zrobię jakieś próby obciążeniowe

cdn..

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • 9 miesięcy temu...

Pojawiło się coś nowego.

W Catoramie Sławek wypatrzył jasnoniebieskie podkłady panele nieznanej mi marki Cezar Expert Matt.

Byłem przejazdem, wyglądały na tyle obiecująco, że kupiłem od razu całą paczkę

Pianka jest w grubościach 3,5 i 6mm a co ciekawe nie ma rowków. Bardziej przypominają odciski od maszyny niż rowki jakie spotkamy w podkładach Arbitronu.

Przystępuję więc do pomiarów

Sponsorem dzisiejszego testu jest literka E.

Pianka E ma deklarowane wymiary 500mm na 1000mm co daje 50dm2

Pomiary

Pianka E ma wymiary 504mm na 9974mm

Pianka E ma grubość od 5,6 do 6,4 mm zmierzona po obwodzie w wielu miejscach, w większości przekracza 6mm

Pianka E waży 92 gram co daje wagę 184gram/m2

 

Dla przypomnienia czeski depron-Extrupor ma gęstość 175gram/m2 a depron Electrifly 196gram/m2

Całkiem nieźle.

Zielony arbitron jest na samym końcu z wagą135gram/m2

 

Badanie organoleptyczne

Pierwsze co się rzuca w oczy to symboliczne rowki, raczej nagniecenia na powierzchni.

Drugie to powierzchnia prawej strony jest gładka i śliska. Wygląda jakby była laminowana lub lakierowana.

Piankę się bardzo ładnie tnie skalpelem, nic się nie zadziera jak w arbitronie. W przekroju pory są bardzo drobniutkie, nie widać ich jak ma to miejsce w depronie graupnera. Od strony laminowanej "pianka" jest jaśniejsza.

Ciekawa właściwość, zginanie znacznie lepiej wychodzi jeśli laminowana strona jest w środku walca. Próba zwinięcia pianki tak aby gładkie było na zewnątrz szybko skończyło się złamaniem pianki.

 

Paczka 5m2 kosztuje 29 zł, co na dzień dzisiejszy plasuje tę piankę jako lidera w kategorii cena-jakość.

 

Panowie i Panie do Castoramy!

.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też widziałem te niebieskie w castoramie, ale sporo mi zostało jeszcze zieloniaka, 5mm, i 3mm (wymiary 50cm x ~118cm)

Ostatnio z ciekawości byłem w sklepie dla plastyków w Krakowie w okolicach Bramy Floriańskiej. Jest tam pianka oklejana kartonem, jest to chyba ten typ depronu - foam board, której używają chłopaki z Flite Test ( http://www.youtube.com/watch?v=nECZp8VS_Sc) ceny w okolicach 9zł za 600x800 bodajże 5mm, jest też 3mm i 10mm w kolorach biała i czarna, w konsystencji jest jak by bardziej zbita i cięższa, bardziej też sztywna niż XPS'y z castoramy, na pewno taki model wyglądał by sztywniej i bez problemu da się z tego robić klapy lotki itd, i kadłuby bez specjalnego wzmocnienia + klejenie najszybciej na ciepło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Robercie sprawdź jeszcze jak się ma klejenie " laminowanej " strony :) .

Jeśli chciałeś napisać, że średnio to potwierdzam.

Niby się klei, ale po wyschnięciu można ładnie oderwać jedną część od drugiej. W sensie, że gładka strona pozostaje bez sladu kleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ostatnio w jednym ze sklepów budowlanych kupiłem coś takiego.

post-12393-0-47615400-1383405835_thumb.jpg

 

Ten materiał jest twardszy od podkładów lepiej się obrabia i tnie według mojej wagi płyta o wymiarach 50/100 waży 0.22 dag, czy ktoś budował jakiś model z tego materiału? Ja mam zamiar zrobić MIGA 25 pierwsze elementy zacząłem wycinać.

Tak wygląda prawa i lewa strona.

post-12393-0-47615400-1383405835_thumb.jpg

 

Pozdrawiam Andrzej.

post-12393-0-07899200-1383406587_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wygląda na to, że to potomek dawnego depronu sprzed kilkunastu lat, tyle, że tamten miał grubość 5 mm (też był to Climapor, obustronnie biały).

Ta grubość pasowałaby mi do jakiegoś Polarisa 150%.

Gdzie go kupiłeś?

 

Często odwiedzam różne składy budowlane ale spotkałem to tylko w BRIKO MARCHE był jeszcze 4mm cena 51 zł za paczkę 8 płyt 50/100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dokładnie, wszystkie podkłady to ta sama kategoria. Choc jeśli miałbyś kupować w Castoramie to kup Cezara szarego. Nie jest tak sztywny jak Cezar błękitny, ale lepiej się go klei. Błękitny Cezar ma z jednej strony taką jakby laminowana powierzchnię i klej polimerowy średnio wiąże w tch miejscach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.