Skocz do zawartości

Mechanizm napędu skrzeli i klap w RWD6


Henryk S.

Rekomendowane odpowiedzi

Rafał B.pisałeś do Wojtka o rozwiązanie mechanizmu napędu,skrzeli razem z klapami w RWD6.

Wojtek nie może zrobić fotek całego napędu tylko serwa i dżwignie,reszta jest niewidoczna pod poszyciem.

Napęd ten jest bardzo prostym rozwiązaniem.

Zrobiłem to podobnie jak opisuje Wiesław Schier w książce Miniaturowe Lotnictwo.

Schier pokazuje i opisuje napęd skrzeli i klap na jedno serwo,dwa płaty.

Ja zrobiłem na każdy płat oddzielne serwo,jest to bardzo proste rozwiązanie i niezawodne.

 

Fotki napędu skrzeli i lotek z książki Miniaturowe Lotnictwo.

Niestety z mojego rozwiązania na dwa serwa nie posiadam żadnych zdjęć.

tigermoth1listopad20070lt2.jpg

tigermoth1listopad20070fu8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Witam . Posiadam w swojej kolekci RWD 5,6,9,14 problem mechanizacji rozwiazalem za pomoca 2 mikro serv podlaczonych do slota za pomoca bowdena . Rozwiazanie to zastosowalem w modelu RWD 9 w skali 1 do 7 zdalo egzamin .Rozwiazanie za pomoca walkow, popychaczyi dwigni nie zdawalo egzaminu ,zacinaly sie lub ciezko pracowaly.Taki sposob uwarzam za lepszy jest duzo lrzejszy i mniej pracochlonny. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pokazał Henryk to jest stare rozwiązanie ale wtedy to ludzie działali cuda i podejrzewam, że obecnie mało kto by podołał odwzorowaniu takiego mechanizmu.

 

Należy również pamiętać że wtedy nie było mikro serw. Ogólnie obecnie dużo prościej jest to rozwiązać. Henryk w swojej nowej makiecie zastosował taki oto mechanizm: http://pfmrc.pl/viewtopic.php?t=132&postdays=0&postorder=asc&start=79#top

myślę, że podobne rozwiązanie do twoich Pawle.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno w to uwierzyć że serwo mikro poradzi sobie ze slotami.

Do RWD9 tej wielkości powinny być serwa co najmniej 3 kg na jeden płat

Po wysunięciu slotów podczas startu,działają potężne siły wysysające sloty gdy model wznosi się do góry,jak takie mikro serwa mogą schować te sloty.

Do slotów powinny być zamontowane serwa mocne,przy słabym serwie podczas lotu może nastąpić samoczynne wyssanie jednego ze slotu,przy wysuniętym jednym slocie nie jest możliwe sterowanie modelem.

Takie rozwiązanie jak ja pokazałem i zrobiłem w RWD6 jest bardzo mocne.

Wałek napędowy slot i klap zrobiłem na sześciu panewkach,cały mechanizm bardzo lekko pracuje,bez żadnych oporów.

Pawel B pokaż swoje rozwiązanie może jest proste i wytrzymałe na duże obciążenia.

Za kilka miesięcy rozpocznę budowę modelu o rozpiętości 3666mm który posiada klapy i sloty,planuje tez taki napęd jak w RWD6,napędzany będzie dwoma serwami HS-5645MG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Panie Henryku moj model w ten sposob co opisalem wczesniej zrobil 3 loty i nie mialem problemu z otwarciem lub zamknieciem slotow pniewarz do jednego slota podlaczylem 2 serwa mikro HS 81 MG jedno takie serwo przy 6v ma 3,0 kg uciagu wic 2 serwa maja 6,0 kg. Jezeli sie myle to prosze mnie poprawic .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No tak PANIE TIGER tylko niech Pan podpowie jak pan dobrał przełożenia pomiędzy serwami i dżwigniami w skrzydle aby uzyskać wysów slotów i pochylenie klap takie jak na planach bo ja przytym padłem przy budowie RWD 9 w skali 1/5 .Stosowałem serwa standard na każde skrzydło .I JESZCZE JEDNO PYTANIE JAK Pan wykonywał skrzela czy w formach czy tak jak na planach z przkładkami balsowymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich bardzo serdecznie.Dobieranie i ustawianie tych serw jest ciezko mi opisac zabraklo by mi strony.A skrzela wykonalem sklejka 0,6 mm mata szklana 100gr i balsa w srodku sklejane na zywice na formie dociskowej. Nie znam innego lepszego patentu narazie .A skrzela sklejane wedlog planow wichrowaly mi sie i nie moglem nic z tym zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.