Skocz do zawartości

Wicherek 10 E jak elektryk


przemo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

karlheinz faktycznie z listwami pionowymi dałem ciała ale postara się to naprawić ... coś się dosztukuje i powinno być dobrze ... choć w porównaniu do obecnych moich konstrukcji piankowych sztywność tego statecznika jest naprawdę o wiele większa. Temat do naprawy z tymi listwami pionowymi :)

Fred w zasadzie to celowo tak zrobiłem ponieważ wzorowałem się na tym co podejrzałem w sieci i tutaj akurat znowu napatoczył mi się ten o to właśnie Wicherek ,

post-8897-0-89060400-1364145473.jpg

 

choć mogłem zrobić jak w tym

post-8897-0-05298600-1364145719_thumb.jpg

ale właśnie jakoś opcja pierwsza bardziej przypadła mi do gustu :)

Błąd według mnie żaden co najwyżej będzie lepiej reagował na SK ... a przynajmniej tak mi się wydaje ;)

Ogólnie mam nadzieję że poleci i obejdzie się bez żadnych niespodzianek

 

Dziękuje za zainteresowanie tematem ... oczywiście konstruktywna krytyka mile widziana :)

przypomnę że jest to mój pierwszy model RC z drewna więc istny ze mnie nowicjusz w tych sprawach :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Wicherek na planie to wolnolotka - bez sterowania ;)

Dla RC należało statecznik, a w zasadzie stateczniki - przekonstruować. ;)

 

Co też uczyniłem a oblot zweryfikuje czy dobrze to zrobiłem czy źle ;)

 

Na wieczór poskładałem jeszcze raz wszystko do kupy ale oczywiście wcześniej dorobiłem wręgę silnika do której przykręciłem silnik, wrzuciłem regulator i pakiet 3S 1300 by sprawdzić wstępnie SC. Według planów SC znajduje się między 60 a 75 mm licząc od krawędzi natarcia i w moim przypadku SC wychodzi w sam raz na 60 mm czyli wstępnie się zmieściłem w planowanym SC bez dodawania balastu :) ... brakowało mi tylko odbiornika ale on będzie znajdował się w tylnej części kadłuba zaraz za SC więc nie sądzę żeby wpłynął już na SC. Wrzucając cały model na wagę bez odbiornika i popychaczy ale z pakietem, ESC, silnikiem i serwami szala wskazała 409 g :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Syriusz pisząc o przekonstruowaniu stateczników miał na myśli coś takiego

post-1288-0-57027000-1364220855_thumb.jpg

Zwróć uwagę na statecznik poziomy, ma profil symetryczny. Wizję statecznika pionowego już mi wyjaśniłeś. Obawiam się, że ster kierunku będzie bardzo skuteczny.

Wyważenie jakie podajesz jest właściwe dla statecznika z profilem nośnym. Jeżeli jednak skorzystasz z naszych porad i zmienisz go na symetryczny, środek ciężkości musisz przesunąć w przód do 1/3 cięciwy płata. A polecieć poleci, tylko jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za sugestie z pewnością z niej skorzystam :) Profil statecznika poziomego to oryginalny że tak powiem Wicherkowski. Co do wykreślania profilu symetrycznego to mogę przy tym korzystać z tych o to rysunków pomocniczych ?

post-8897-0-76610100-1364222768_thumb.jpg

 

post-8897-0-72422600-1364222778_thumb.jpg

 

Ewentualnie potem mogę wykorzystać ten sposób wykreślania profilu do zrobienia skrzydła prostego z lotkami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profil R - 304 wykorzystać możesz do statecznika poziomego. Do skrzydeł to raczej coś z profili typu CLARK Y lub NACA. Wiele już napisano na temat stosowania lotek w orginalnym profilu R - 310, ogólnie nie nadaje się.

post-1288-0-06473400-1364230373.jpg

Egzemplarz ze zdjęcia w rozmiarze 15 ma to "na końcu anteny". Na wicherkowym profilu wyposażony w klapolotki krawędziowe lata bez żadnych dziwacznych zachowań. Ale wyjątek potwierdza regułę, traktuj to jako ciekawostkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę brakuje mi czasu na podłubanie coś przy Wicherku więc statecznik pozostawiam taki jaki jest czyli z profilem "wicherkowym". Statecznik jest odejmowany więc będzie można dorobić nowy jak coś. Powoli zacząłem oklejać Wicherka i wygląda on już tak. Kadłub oklejony w 90%, brakuje mi tylko pokryć statecznik pionowy i górę kadłuba. Skrzydła pokryte od spodu naklejone czerwone gwiazdy dla lepszej widoczności modelu. I model wyszedł w pół na radziecko a w pół patriotycznie ;)

Statecznik poziomy będzie oklejony białą folią, której mi brakło i muszę dokupić Szyby boczne wyklejone przeźroczystą folią oracover a przedniej szyby brak z tytułu chłodzenia pakietu i dostępu do regulatora ... tak to sobie wymyśliłem ;)

Parę zdjęć ;)

post-8897-0-35452400-1364910281_thumb.jpg

 

post-8897-0-43517600-1364910300_thumb.jpg

 

post-8897-0-61264900-1364910315_thumb.jpg

 

Folia gdzieniegdzie pofałdowana ale jak na pierwszy mój raz oklejania folią osobiście jestem zadowolony i sądzę że przy następnym projekcie będzie lepiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedniej szyby brak z tytułu chłodzenia pakietu i dostępu do regulatora ...

Tak "dećko" na skróty poszedłeś, między wręgami mogłeś zrobić odejmowaną klapkę. Miałbyś dostęp do regulatora, a samolot z przednią szybą tak trochę lepiej wygląda ;) Gdzie zaplanowałeś kieszeń na pakiet, może będzie możliwość zapewnienia mu chłodzenia w inny sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakiet znajduje się właśnie w miejscu okien czyli tam gdzie powinien siedzieć pilot ;) wcześniej sprawdzałem wyważenie i w tym miejscu jest OK ;) co do braku okna masz racje poszedłem na skróty ... tutaj obiecuje naprawie to :) faktycznie nie wygląda to za bardzo rewelacyjnie.

Zastanawiam się jeszcze nad dorobieniem skrzydła z lotkami tylko będzie chyba troszkę kombinowania żeby dobrze dopasować kołki mocujące z profilu wicherkowego przy kadłubie do nowego profilu tak żeby wyszedł prawidłowy kąt zaklinowania płata ale jest to raczej wykonalne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pomimo silnego wiatru Wicherek poleciał ... pierwszy twór z drewna lata :) zadowolony jestem i nie mogę się doczekać bezwietrznej pogody co by w spokoju powozić się po niebie Wicherkiem ... w sam raz przypomnę sobie jak się lata na SK bo dzisiaj notorycznie chodził drążek od lotek i momentami było blisko kreta ;)

Skończony Wicherek w moim wydaniu :)

post-8897-0-83808700-1365705962.jpg

 

post-8897-0-11256400-1365705980.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sam raz przypomnę sobie jak się lata na SK bo dzisiaj notorycznie chodził drążek od lotek i momentami było blisko kreta ;)

 

A podobno tego nie zapomina się, jak jazdy na rowerze. Widzę, że i pilotowi wiatr w oczy nie wieje ;) Wznios skrzydeł masz jak na planach czy zmieniałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 3 lata później...

Chciałbym się podpiąć pod ten temat, ponieważ też zamierzam zbudować Wicherka 10, który będzie miał taki sam ster kierunku jak ten opisany powyżej (podoba mi się to rozwiązanie), dodatkowo chciałbym się zapytać jak duży powinien być ster wysokości (nie chcę ingerować w konstrukcję statecznika poziomego tylko dodać ster za nim).

Pozdrawiam,

Jacek T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam

 

Te wszystkie dywagacje na temat SK w Wicherku są bez sensu. Kolega Przzemo zrobił to dobrze. SK z wersji RC jest szpetny i niszczy Wicherka.

 

Pozdrawiam

Możliwe , że masz racje , ale sterowanie takim Wicherkem jest mało komfortowe i słabo reaguje na skręty.

Powinien być ster kierunku do wicherka powinien być tak jak tu :

post-7945-0-94787400-1514750443_thumb.jpg

 

Zobaczymy co powie Przemek po oblocie .Mój pilot oblatywacz stwierdził , że zle skręca  

To mój Wicherek    http://pfmrc.eu/index.php/topic/44424-modelarze-z-rudy-śląskiej/?p=545145

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.