Skocz do zawartości

Ogniwa Li-ion TBM


Nielot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .Właśnie zakupiłem ogniwa TBM 2-Cell Li-Ion 2600 mah o od Pana Wiesława Chmielewskiego i mam pytanie czy stosować balancer do tych ogniw? Nie posiadają dodatkowego wyprowadzenia .Widzę że koledzy takie używają .Bardzo prosze o poradę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeżeli te ogniwa służą do zasilenia serw to nietrzeba, a jeżeli do zapłonu

do silnika benzynowego to zależy jakie napięcie ma moduł zapłonowy

silniki typu ZDZ nie potrzebuja stabilizatora , a np. DA potrzebują zasilane są do 6V,

a ZDZ do 9V. Do czego masz to użyć ?

POWODZONKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli te ogniwa służą do zasilenia serw to nietrzeba, a jeżeli do zapłonu

do silnika benzynowego to zależy jakie napięcie ma moduł zapłonowy

silniki typu ZDZ nie potrzebuja stabilizatora , a np. DA potrzebują zasilane są do 6V,

a ZDZ do 9V. Do czego masz to użyć ?

POWODZONKA

Kolega pytał o sposób ładowania a nie rozładowania ,

Wieslaw Chmielewski jest gorącym zwolennikiem tych bateri i stosuje je od dawna więc jeśli masz z nim kontakt to nie zaszkodzi zapytac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy stosować balancer do tych ogniw?

No właśnie sam jestem ciekawy, mam FROMECO i TBM(zresztą, składane z tych samych ogniw) jeszcze ich nie balansowałem. Poprzednio miałem DURALITE wewnątrz był jakiś balanserek i oddzielny kabelek do ładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie same ogniwa kupione w tym samym miejscu. Wykonałem ok. 15 lotów ( najwięcej 5 w jednym dniu przy temperaturze ok. 2-7 stopni C) na 5 serwach 8711 i jednym S9405 bez żadnych problemów z zasilaniem. Nawet nie wpadło mi do głowy balansowanie tych ogniw. Uważam, że nie ma takiej potrzeby. Podglądając W.Ch nie zauważyłem, aby i On stosował balanser.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak zrobię i zapytam pana Wiesława. Z pakietu wychodzą 2 komplety kabli tj.główny z wtyczką multiplexową do power boxa i cieniutki z standardem hiteck jr.Te cienkie są przeznaczone do ładowania, tak myślę bo jest + i - tak jak na głównych przewodach.Ale czy w środku pakietu pod folią jest jakiś patent do balansowania , tego nie wiem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(..)Jeżeli Pan Wiesław nie stosuje balansu to znaczy że tak ma być. (..)

 

No to jest argument, ręce jak płetwy opadają :devil:

Jak "rozjadą" się ogniwa to też nie będziesz wyrównywać napięć w pakiecie bo ktoś tak nie robi - zastanów się trochę.

Jeśli bedą różne napięcia na ogniwach to należy je zbalansować, prędko to nie będzie ale może tak być, i po to jest dodatkowe wyprowadzenie aby sobie pomierzyć i ew. naładować każdą celę osobno, albo dokonać tego samego za pomocą balansera.

Ogniwa mogą mieć układ nadzorujący proces ładowania i balansujący - często stosowany w zasilaniach elektroniki domowej a czy mają czy nie to już trzeba sobie w karcie katalogowej baterii ogniw doczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Armand masz rację ze może pochopnie wnioski wysnułem ale , no właśnie żeby ten pakiet balansować to trzeba go rozpruć z folii bo nie ma wyjścia z poszczególnych ogniw. jest tylko +i- całego pakietu.Wniosek taki że producent nie przewiduje takich zabiegów.Uwierz mam doświadczenie z li-pol i tu jest bez komentarza stosowanie balansu natomiast li-ion wprawdzie bardzo podobny jest mi troche obcy stad moje zapytanie.Jest to markowy pakiet wcale nie tani i nie mam chęci go załatwić dlatego pytam. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Sprowadziłem właśnie te pakiety i zamierzam zastosować je moim Yaku. Z instrukcji, którą też powinniście (posiadający te pakiety) mieć wynika, że stosowanie balancera nie jest potrzebne. Warunkiem utrzymania ogniw w dobrej sprawności jest utrzymanie napięcia pomiędzy 3,4V do 4,2 V na celę. Pakiety należy ładować niezwłocznie po zakończeniu lotów, lub nawet w trakcie i sprawdzać ich napięcie. Producent twierdzi ,że jeśli pakiet zostanie zaniedbany (niaładowany) to i tak żadne zabiegi już nie pomogą, dlatego nie ma wyjścia na balancer.Wielomodułowa ładowarka rekomendoawna przez producenta ,również nie ma takiej opcji.

Ważne jest pierwsze ładowanie , gdzie należy rozłączać ładowarkę co ok 15 min. i sprawdzac ,czy napięcie pakietu bez obciążenia nie przekracza 8,4 V.

Waga pakietu 111 g Pojemność 2600 mAh.

Tekst w niedosłownym tłumaczeniu , zaczerpnięty z załączonej do pakietu instrukcji.

Dobrze eksploatowane działają min. 2 sezony przy intensywnym użytkowaniu, o czym dowiedziałem się na lotnisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.