Skocz do zawartości

Extrim RGB V.2 ( Świcuncy ślicznie samolocik :-) )


pietka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pozazdrościwszy Koledze Robertusowi narodzin piknego i w dodatku świcuncego latacza postanowiłem wykonać 2gi egzemplarz Extrima Extra Light ( i nie chodzi tu o light jako lekki a o światłoemitujący) ;) . Po doświadczeniach nabytych na poprzednim egzemplarzu, który poległ był pewnego wieczoru na przeszkodzie terenowej, postanowiłem , że będą następujące założenia:

 

1. Model z selekcjonowanej balsy. Nie ażurowany dodatkowo.

2. Galanteria i pozostałe wyposażenie jak najlżejsze ale bez przesady. Nr 1 był zwykłym , wzbogaconym nieco o masę świecących ledów i latał super. Do 3D był już za ciężki ale dawał radę.

3. Model zostanie oklejony matową, białą, półprzezroczystą folią. Poprzedni maił spód przezroczysty, czerwony, górę białą, półprzezroczystą.

4. Końce skrzydeł zostaną wyposażone w okrągłe klastry (czerwone i zielone) 4xOLED lub 1 segment podłużny z taśmy 3xOLED) na każdy koniec

5. Maska i kabina zostanie podświetlona od wewnątrz niebieskimi taśmami OLED o dobranych długościach przyklejanymi taśmą bezbarwną, dwustronną, punktowo.

6. Skrzydła i kadłub zostaną oświetlone taśmami RGB LED sterowanymi każda niezależnie , zdalnie z aparatury , statecznik poziomy i pionowy zostaną oświetlone niebieską taśmą led, lotki będą miały na całej długości taśmy czerwoną i zieloną, zapalane lub gaszone z przełącznika

7. Do włączania i wyłączania pozostałych taśm wykorzystany zostanie przełącznik sekwencyjny

8. wszystkie połączenia elektryczne zostaną wykonane przewodami o jak najmniejszej średnicy, bez izolacji , a na ruchomych połączeniach zostaną wykonane kabelkami w silikonowej izolacji. Kabelki będą doklejane do struktury modelu w celu uniknięcia ułamywania się ich wskutek drgań.

9. Zasilanie: Lipo 3 S, 20 c 2200 mAh, silnik od Mustanga epo 1m z HK ( sprawdzony w poprzednim egzemplarzu :rolleyes: ) ,

o wystarczającej mocy do dźwignięcia zwiększonej masy. Śmigło 10/5, 10/6 lub 11/5, dodatkowo optyczno-dźwiękowy sygnalizator wyładowania pakietu.

10. Podwozie z elastycznego druciku stalowego i z piankowymi, lekkimi kółkami, tylne kółko skrętne. Giętkie podwozie pełniło w NR 1 skutecznie rolę elastycznego zabezpieczenia podczas twardszych lądowań. Cóż - nikt nie jest doskonały! :D

 

Ponieważ pogoda jest podła, zabieram się za model już dziś. Wszystkie elementy są gotowe, zatem pozostaje poskładać i okleić i polatać najpóźniej na piknik w Kraśniku.

 

Zdjęcia niebawem.

 

Pozdrawiam wszystkich lataczy, którzy mają taką korbę jak ja :P

Piotr

 

No, praca ruszyła. Poniżej kilka zdjęć z montazu taśm OLED w elementach nośnych i sterowych. I jedno zdjęcie z osprzętem, który prawdopodobnie będize w całości zastosowany.

1. Lotki

20130502234358.jpg

 

2. Ster kierunku

 

20130502234344.jpg

 

3. Stała część steru wysokości. Ruchoma zostanie oklejona z zewnątrz taśmą OLED, jak w prototypie.

 

20130502234035.jpg

 

4. Skrzydło : taśma zarówno na przedniej jak i tylnej części dźwigara skrzydła, moduł sterujący na wierzchniej części.

 

20130502234011.jpg

 

20130502233953.jpg

 

 

Jutro montaż oświetlenia kadłuba, kabinki i maski silnika. Potem lutowanie, cała elektrownia i takie tam , oraz przymiarki do usytuowania przełącznika, odbiornika i pozostałych elementów. Pojutrze, ja nie będzie nadal pogody, oklejanie elementów. Ponieważ dziś jest święto flagi to zastanawiam się, czy nie zrobić go jednak biało czerwonym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Aż mi się zachciało 3 extrima :)

 

Bardzo dobry pomysł ze wzmocnieniem konstrukcji, Oryginalnie extrim jest bardzo delikatny. U mnie dopiero latał przez rok nie ustatnie gdy wymieniłem wręga silnika na sklejke 4mm i zrobiłem domek silnik z rurek węglowych. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Chłopaki

No, więc dziś coś zrobię tylko skrobnę słów parę. Mój pierwszy Extrimek z światełkami poległ był jesienią i ciągle za mną chodziło, żeby w nowym wykorzystać zalety zdalnie sterowanego paska RGB. Nr 1 posiadał taki jeden dookoła dolnej krawędzi kadłuba i dawał bajeczny efekt. Powinienem mieć w starym kompie jakieś fotki to zaraz wrzucę. Ale oświetlany był tak na chybcika bez jakiegoś pomysłu. Teraz chcę to jakoś uporządkować, tzn. chce aby prawie cały zmieniał jednocześnie kolor zgodnie z programami sterownika. Dla orientacji w przestrzeni będzie pomocny oddzielny ( niebieski) kolor części ogonowej oraz białe OLEDY w kabince i masce silnika. Wzdłuż tylnej, dolnej części kadłuba nakleję jeszcze podłużną listwę jakiegoś koloru. Również krawędź ruchomej części steru wysokości dostanie od dołu taki pasek, niebieski ale już po oklejeniu folią, nr 1 miał tak zamontowane ledy na zewnątrz i nie zauważyłem jakiegoś wyraźnego wpływu na własności lotne. Również klastry na krańcach skrzydeł będą bardzo dobrze widoczne ( nr 1 miał po 1 segmencie taśmy na końcu skrzydła przyklejone). Przetestowałem na innych modelach. Np. mój Zlinek jest wyposażony w te klastry i widać je bardzo dobrze nawet w słoneczny dzień. Będą się świecić stale i niezależnie od oświetlenia RGB. Na początek okleję dół płata i przeźroczystą, rubinową folią. Kadłub i góra płata będą oklejone półprzeźroczystą białą folią. Jak nie będzie ok to zawsze można zmienić folię. Chcę coś jeszcze wymyśleć na oświetlenie śmigła . Chodzi mi po głowie np. zamalowanie końcówek śmigieł od tyłu jakąś farbą fluo i oświetlenie tego diodą ultrafioletową. Czy ktoś wie może gdzie takie diody można dostać?

Na razie tyle . Idę do starego kompa poszukać starych fotek n-ru 1. Jak się uda to zaraz wyedytuję posta i zobaczyćie dla porównania tego poległego Extrimka.

Pozdrawiam

Piotr

 

No to mam te stare fotki, jakimś cudem ocalało tylko foto z pierwszej wersji oświetlenia, kiedy to nie była jeszcze oświetlana maska i ogon.

 

Trochę ujęć z anfasa

 

p9062946.jpg

 

p9062945m.jpg

 

p9062942.jpg

 

p9062938.jpg

 

p9062949.jpg

 

p9062939.jpg

 

Na jednym ze zdjęć widać chińskie zimne katody. Ponieważ świecą conajmniej ....owo ( przepraszam, ups :P ) nie znalazły zastosowania i jako niewidoczne w powietrzu wiszą se na guździu w garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Chłopaki

No, więc dziś coś zrobię tylko skrobnę słów parę. Mój pierwszy Extrimek z światełkami poległ był jesienią i ciągle za mną chodziło, żeby w nowym wykorzystać zalety zdalnie sterowanego paska RGB. Nr 1 posiadał taki jeden dookoła dolnej krawędzi kadłuba i dawał bajeczny efekt. Powinienem mieć w starym kompie jakieś fotki to zaraz wrzucę. Ale oświetlany był tak na chybcika bez jakiegoś pomysłu. Teraz chcę to jakoś uporządkować, tzn. chce aby prawie cały zmieniał jednocześnie kolor zgodnie z programami sterownika. Dla orientacji w przestrzeni będzie pomocny oddzielny ( niebieski) kolor części ogonowej oraz białe OLEDY w kabince i masce silnika. Wzdłuż tylnej, dolnej części kadłuba nakleję jeszcze podłużną listwę jakiegoś koloru. Również krawędź ruchomej części steru wysokości dostanie od dołu taki pasek, niebieski ale już po oklejeniu folią, nr 1 miał tak zamontowane ledy na zewnątrz i nie zauważyłem jakiegoś wyraźnego wpływu na własności lotne. Również klastry na krańcach skrzydeł będą bardzo dobrze widoczne ( nr 1 miał po 1 segmencie taśmy na końcu skrzydła przyklejone). Przetestowałem na innych modelach. Np. mój Zlinek jest wyposażony w te klastry i widać je bardzo dobrze nawet w słoneczny dzień. Będą się świecić stale i niezależnie od oświetlenia RGB. Na początek okleję dół płata i przeźroczystą, rubinową folią. Kadłub i góra płata będą oklejone półprzeźroczystą białą folią. Jak nie będzie ok to zawsze można zmienić folię. Chcę coś jeszcze wymyśleć na oświetlenie śmigła . Chodzi mi po głowie np. zamalowanie końcówek śmigieł od tyłu jakąś farbą fluo i oświetlenie tego diodą ultrafioletową. Czy ktoś wie może gdzie takie diody można dostać?

Na razie tyle . Idę do starego kompa poszukać starych fotek n-ru 1. Jak się uda to zaraz wyedytuję posta i zobaczyćie dla porównania tego poległego Extrimka.

Pozdrawiam

Piotr

 

U mnie w małym elektronicznym sklepie można takie diody dostać, więc myślę że w Lublinie na pewno się też dostanie (np sklep koło Gali po schodkach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AAAA :unsure: Mea Culpa, mea maxima culpa., Sławku już ślęu

 

No, dwie godziny roboty i efekt poniżej. W zasadzie to wszystko prawie co ma się świecic się świeci, jutro chyba zacznie się klejenie folii.

Sorry za jakość zdjęć, robione szajsungiem

 

1 Przymiarka do oświetlenia kabinki

 

20130503223034.jpg

 

20130503223025.jpg

 

2. Wnętrze maski silnika przed okablowaniem i już świecące

 

20130503213422.jpg

 

20130503213356.jpg

 

20130503224807.jpg

wszystkie diody klejone w miarę możliwości na ich klej z taśmy, newralgiczne miejsca glue gunem, trzyma i nie widać!

Okablowanie jednak w izolacji kabelkiem 0,3 mm w izolacji silikonowej.

To tyle bo moja strychnina tuskoli , że jej kalafunija śmierdzi wieczorem, ale jak jej lakiery do włosów powodują u mnie zejścia niemal śmiertelne to jest ok? :angry:Świat niesprawiedliwy jest...... :(

 

Pozdrawiam strugaczy i lataczy

Piotr

 

 

NOBEL dla wynalazcy glue guna się należy!!! :D

 

P.S. Zapomniałem o kadłubie. Na zdjęciach poniżej sposób mocowania taśmy RGB i dodatkowy ażur po obu stronach ogona. W końcowej części płyty nośnej kadłuba została wycięta szczelina, przez którą przewleczona jest taśma. W ten sposób taśma oświetla dół i górną część kadłuba. Dodałem mały ażur na końcu kadłuba.

20130503223203.jpg

 

20130503223241.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze

Na pewno policzę . Ale tylko dla zasady. Jak zapewne pamiętasz, nr 1 miał w sumie sporo sztuk oledów i latał na bateriach 1800 mAh minimum 15 minut! A więc teraz bardziej niepokoi mnie waga taśm, zwłaszcza, że rgb jest o połowę więcej niż w NR1,a i zwykłych oledów ciut przybyło. Ale nic to. Jakby co to najwyżej powiększę trochę skrzydło po szerokości- dorobię 1 segment na końcówkach skrzydeł. Zawsze to fajny eksperyment będzie , nieprawdaż?

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, extrim nawet z cegłą poleci i nie trzeba mu nic dorabiać ;)

 

tak nie do końca...

miałem kiedyś extrima i był bardzo odczuwalny przyrost wagi w locie w zależności od założonego pakietu...

 

Pietka,zalecam ostrożności z pakowaniem do modelu zbyt dużej ilości tych "żarówek", żeby nie przesadzić z wagą końcową ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to chyba jest teraz mniej światełek niż w nr 1. Ale do rzeczy: dzisiejsze prace zgodnie z planem. Wszystkie elementy oklejone i gotowe do montażu. Jak będzie jutro pogoda do altania to sorry, ale idę latać. Jak nie to postaram się złożyć na tyle aby się cuś zaświeciło

 

20130504224526.jpg

 

Idę poczytać jeszcze książkę.

Pozdrawiam

PJ.

P.S. Zapomniałem o jednym. Czasem człowiek nie planuje, a tu coś mu przypadkiem wychodzi ok. Mały ażur na ogonie początkowo nie miał w zasadzie żadnej funkcji poza tym, żeby było trochę więcej rozświetlonych płaszczyzn w okolicy ogona. A tu się łokazało, że bez niego nie dało by się polutować w niewidoczny sposób kabelków do zasilania Oledów w sterach wysokości i kierunku oraz pod ogonem. Niechcący zrobiłem otwór inspekcyjny, jaki jest niezbędny, jak się okazuje. Zostanie zaklejony folią po polutowaniu elektryki.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dobre słowo Robertus

Wicie, gazdo, tako mi się ino robota w ryncach pali, ze hej! :rolleyes: Przełącom se monitur na Diskowery i zamiast mencyć wybitny umysł klikaniem i ślepieniem w ta szyba, łączym przyjemne z pożytecznym, a i łokowitka cy piwko czasami jakieś padnie w tzw. miendzyczasie :D . Jak sięm zawezmem to robota ino furcy!. Ale potem ile frajdy jest! :D .

 

A kolega tys widzem spać ni moze i kiej bydlątka łobrzondzac to łod rana ino przy kumpie siedzi i mię tu kuntruluje :P. lepi by kuolega afosmyre sprawdził cy siem pofruwać nie da, hej!

Pozdrawiam

Piotr

P.S. zapomniałem dodać, że ostatnio jak siedzę w modelarni , w garażu znaczy się , to cuś sąsiedzi ostatnio często z okowitką wpadają, ogóreczek, boczuś, i garażówka gotowa! :D Dlatego zaszyła ja się w pokoju w hałupie i jeno moja strychnina drze się: wynieś choinkę! wynieś choinkę! O co jej kaman? :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:angry:Niestety, mimo, żer pogoda przepiękna, nie mogłem dzisiaj pojechać na lotnisko. Jak człek nie chce to się zawsze teście zwalą bo tacy stęsknieni, kurde. :angry: Ale udało się trochę polutować, pokleić i takie tam. No i co nieco wyszło. Zdjęcia na dole. Wygląda bajecznie :P. Jak podłączyłem całą choinkę to aż mi samemu dech w piersi cherlawej nieco, zaparło! Cała elektryka w z silnikiem w stanie spoczynku i na pełnym cugu ciągnie 21, 3 W i 1,8 A. Zatem niewiele więcej niż ŚP Nr 1. Zostało tylko zamontować popychacze, 2 dźwignie kółko ogonowe, zamknięcie kabinki i skrzydła i podwozie, wyważyć i można fruwać. Jak już skończę to wrzucę na tubę filmik z dynamiczną zmianą kolorów , nieźle to wygląda ale trzeba oba sterowniki zgrać aby tym samym impulsem włączały ten sam program. Sposób jest łatwy. W przeciwnym razie wychodzi masło maślane z kolorami. No to trzymajta teraz chłopy szczęki dolne bo zaroz wam poopadają:

 

 

FOTY:

 

1. złożenie na szybko bo teść ciekawy :ph34r:

20130505185632.jpg

2. Złożenie w stan niemalże naturalny - teściowa rzuciła ( niechętnie ale jednak ) okiem :unsure: O dziwo! nadal widzi!

20130505190838.jpg

3. Teraz to już same ochy i achy, teść chce oświetlić cały dom OLEDami!!! Pyta czy u chińczyka sprzedają po 100 metrów!! :D

 

p5050853.jpg

 

 

p5050852.jpg

 

 

 

 

 

p5050849.jpg

 

teraz moja strychnina poleciała sprawdzić stan konta!!! :( I po co? To właściwe nadal poza jej zasięgiem, heheheh.. :rolleyes:

 

 

20130505190910.jpg

Jeszcze ogonek samotnie i klaster czerwony ( ale daje!)

 

 

p5050854.jpg

 

p5050850.jpg

 

No i na dziś tyle bo mię teście tu zagadują cobym im takiego nad kuminek wyfasować! :huh:

 

Acha, na spodzie kadłuba będzie jeszcze jedna taśma dla orientacji. Pewnie czerwona...... hm,

Pozdrawiam

Piotr

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.