Skocz do zawartości

Dobór silnika i sterownika do wyświetlacza-zegara widmowego (POV)


cyp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Moje pytanie nie jest bezpośrednio związane z modelarstwem, ale z silnikami jak najbardziej jest , już mówię o co chodzi.

 

Zrobiłem sobie wyswietlacz-zegar widmowy, takie jakby smigło z płytki PCB z zamontowaną elektroniką i diodami led wzdłuż całego śmigła.

Jak ktoś nie wie o co chodzi proszę w youtube wpisać "POV clock", poprzez zapalanie i gaszenie diod w odpowiednich momentach czasu uzyskuje się obraz.

 

Śmigło-wyświetlacz napędzam testowo silnikiem od starej suszarki, ma on dobre obroty ( 30 obr/sek ), ale po 2 minutach działania jest bardzo gorący i nie nadaje się do dłuższej pracy.

 

Dlatego chciałbym Was prosić o pomoc/poradę w dobraniu odpowiedniego silnika bezszczotkowego oraz sterownika.

 

Poniżej szczegóły techniczne:

- całkowita długość śmigła ( średnica ?) 28 cm

- śmigło waży 90 gram, ale jakieś 70% masy jest skupiona w centralnej części, w okręgu promieniu 4 cm od środka obrotu

- wymagana liczba obrotów śmigła: 30 obr/sek, czyli 1800 obr/min

- napęd będzie przekazany za pomocą paska zębatego i kół pasowych z przełożeniem 1:1, przełożenie może być inne jeżeli będzie lepsze dla zastosowanego silnika

pasek zębaty powoduje że drgania nie będą niepotrzebnie obciążać łożysk silnika, a nie jestem w stanie idealnie wyważyć śmigła,

samo śmigło będzie zamocowane na trochę bardziej wytrzymałych, większych łożyskach

- napięcie zasilające to 12V DC z zasilacza

dlatego sterownik powinien mieć możliwość pracy z takiego napięcia, jak nie, albo będzie za drogi, to będę musiał obniżyć napięcie za pomocą przetwornicy

- całość powinna mieć możliwość pracy 24h/dobę

 

 

Wiem że dla takiego silnika są to bardzo niskie obroty, dzięki temu pewnie nie zużyje się tak szybko, ale wiem też że przy niskich obrotach moc jest znacznie mniejsza.

Chciałbym zastosować silnik i sterownik które będą w miarę tanie, ale też bez przesady, nie chciał bym żeby się coś popsuło po kilku godzinach pracy :)

 

Wszelkie pomysły, uwagi, sugestie mile widziane.

 

wklejam rysunek poglądowy

post-12728-0-47794500-1368359440.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.