Skocz do zawartości

Bojer RC??


batman

Rekomendowane odpowiedzi

Zimno, cimno itp. więc pomysły coraz dziwniejsze. Co o tym myślicie znaczy nie o tym że cimno tylko o BOJERZE RC. Dla niewtajemniczonych - Bojer ślizg lodowy (ang. iceboat) - jednostka napędzana siłą wiatru, gdzie pędnikiem jest żagiel (lub rzadziej płat lotniczy - skrzydło) poruszająca się na płozach po zamarzniętych zbiornikach wodnych. O poruszającym się bojerze mówimy, że "lata".[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Teren? Znaczy się zamarznięte jezioro? Tak mam kilka. Problem chyba to odpowiednie warunki - najlepiej brak śniegu i spory przymrozek po lekkiej odwilży. Fakt konstrukcja to mały problem ale jaką to by musiało mieć masę i skalę by miało "ciekawe" osiągi? Dodam że żeglowanie nie jest mi obce ale woda w postaci stałej :crazy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może poszukamy prawdziwego Bojera i zobaczymy jak to jest??

No nie wiem, czy jest w Dąbrowie wystarczająco silny holownik, żeby dał radę w taki ziąb na ten wygwizdów mnie zawlec :devil: , choć do Pogorii III mam niedaleko- tak na oko dwa rzuty namoczonym moherowym beretem :devil: .

Pogoogluję nieco, może jakie plany czegoś, co by Cię mogło usatysfakcjonować uda się znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latałem (raz) na bojerze lodowym (bo są plażowe na kółkach, śniegowe itd...). Konstrukcja dosyć prosta, zwłaszcza dla żeglarza. Moje przeżycia to niesamowita prędkość, jak na żagiel i niesamowite zimno, które mnie zniechęciło do tej zabawy. Jeśli chodzi o sterowanie to jeden kanał na kierunek. Pomysł ciekawy. Na Pogorie idealny. Można by wykorzystać stare łyżwy. Najważniejsze w konstrukcji, tak jak w lataniu, minimalne opory powietrza. Dobra rada od szkutnika modelarza też by sie przydała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałeś dobrze - tym niemniej wydaje mi się że przy tej skali sterowanie ożaglowaniem było by wskazane :) (choćby celem postawienia żagli w łopot)

Ale generalnie to sobie gdybie - nie jeździłem nigdy w prawdziwym bojerze - widziałem tylko zawody bojerowe lata całe temu na jeziorze Kierskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bojerach lata się z maksymalnie wybranymi żaglami, bez względu na kierunek wiatru. Może źle zrozumiałem określenie "winda żagla"?

Ale tam żywy człowiek balansuje, nie chciał byś chyba zrobić tak ciężkiego bojeru aby wytrzymał pełny boczny szkwalik, bo by to był nielot :)

Edit 1. Wyszedłem na papierosa i wpadło mi do głowy takie rozwiązanie, bom stabilizowany na sprężynach lub gumkach wpięty w układ cięgien pracujących w bloczkach na bocznych łyżwach, a na cięgle w środku bojeru zaczepiony odpowiedniej wagi balast. Przy gwałtownych podmuchach, lub zwrotach, gdy przechodzimy w bocznym wietrze napinałby stabilizator przesuwając balast w przeciwną stronę, to mogłoby wystarczyć dla zabezpieczenia przed wywrotką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdyby tak dac 2 silowniki(albo nawet serwa)na plozy z przodu badz z tylu i zainstalowac zyroskop?mozna by zrobic jeszcze inna zecz tez zwiazana z zyroskopem....tz. dac cerwo a do serwa na wysiegniku(takim 5cm)zamontwoac przeziwwage albo baterie czy cos w tym stulu(zeby nie robic nieotrzebnego balsatu)i gdzy model przechylalby sie za bardzo to ciezarek wprost proporcjonalnie do przechylu wychylalby sie w druga str...

Ps.bede pilnie sledzil ten projekt i kibicowal wykonawcy bojera :):lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps.bede pilnie sledzil ten projekt i kibicowal wykonawcy bojera :):lol:

 

Projektu się raczej nie podejmę. Zniechęca mnie to że pogoda na taką zabawkę może w sezonie zimowym nawet nie zaistnieć. Jak jutro polatam z 20 minut motoszybowcem to mi tak :ass: zmarznie, że mi się odechce "ciekawych pomysłów". Ale widzę że bojer jest jak najbardziej do wykonania - polecam morsom. :D

 

Edit http://pl.youtube.com/watch?v=PObP4zQCiI8 Może to nie jest bojer ale wystarczy chyba zamienić koła na płozy. Super nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kiedyś zbudowałem sobie bojera tzn. razem z tatą .... dwie dechy na krzyż jako płóz użyłem starych łyżew ... żagiel wysoki na ok. 2m z ortalionu, sterowanie przednią płozą trochę tym pojeździłem po sporym stawie ...super jazda, ale pomysł RC jest fajny ... czekam na relacje z budowy i objazd bojera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.