Skocz do zawartości

FrSky TARANIS


Wojtass_nt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,jest o.k,dzięki za poradę :) .

bo taranis i OpenTX jest OK :) i da się nim zrobić wszystko, co tylko się wymarzy. Czasem tylko potrzeba chwili by to ogarnąć..

W każdym razie jeśli czegoś się nie da zrobić to wystarczy tylko dobrze poszukać na YT :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

bo taranis i OpenTX jest OK :) i da się nim zrobić wszystko, co tylko się wymarzy. Czasem tylko potrzeba chwili by to ogarnąć..

W każdym razie jeśli czegoś się nie da zrobić to wystarczy tylko dobrze poszukać na YT :D

No,właśnie wszystkie ustawienia pobierałem z YT,ale tak jak pisałem,to były do sterów tradycyjnych ;) ,teraz po raz pierwszy zetknołem się z usterzeniem V, :ph34r: .No,ale lata lecą,mózg się lasuje,,jeszcze raz dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Noszę się z zamiarem nabycia Taranisa Q X7, który jest dostępny za ok 356zł w urodzinowej promocji Banggood.

https://www.banggood.com/FrSky-ACCST-Taranis-Q-X7-Transmitter-2_4G-16CH-Mode-2-White-Black-International-Version-for-RC-Drone-p-1196246.html?utmid=9868&ID=521800&cur_warehouse=GWTR

Miałbym do Was pytanie, czy ta aparatura, to właściwy Q X7, ze wszystkim parametrami koniecznymi do użytkowania w Polsce, czy też niska cena związana 

jest z jakimś haczykiem?

Pozdrowienia 

Janek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) to wersja international czyli teoretycznie nielegalna w EU (przy czym dość łatwo można ją raczej przeprogramować na wersję LBT EU)

2) promocja urodzinowa BG to w większości niezła ściema (ceny z przed "promocji" czyli te przekreślone, są brane z sufitu :)

2.1) cena wyjściowa z BG (674.33pln) jest na 100% wzięta z sufitu - bez promocji, w porządnym polskim sklepie Taranis Q X7 EU jest po 485pln (z zapłaconym już Vat i gwarancją w PL, bez czekania 2-4tyg na dostawę i ewentualnego zapłacenia VATu gdy UC zainteresuje się przesyłką)

3) w HK magazyn europejski(https://hobbyking.com/en_us/frsky-taranis-q-x7-digital-telemetry-radio-system-2-4ghz-accst-black-eu-version-preorder-only.html) z darmową wysyłką do PL(bez VAT, cła itp itd) masz ją (w wersji EU) za $88, jakby nie było taniej niż w promocji BG :D

 

pozsumowując przydługie tłumaczenie BG to krętacze i naciągacze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zipp,

Dzięki za pomoc, ta wersja z Hobbykinga zatem posiada wszystko w takiej konfiguracji jak w polskim sklepie?

Jeszcze bardzo interesowałoby mnie czy Taranis Q X7 posiada możliwość stosowania OpenTX, czy też takie udogodnienia są dopiero od wersji Q X9?

Na koniec sprawa odbiornika, teraz używam do mojego FlySky FS-iA10B, czy będzie on działać z Taranisem, czy też potrzebuję nowy odbiornik?

Wybacz naiwne pytanie, ale dopiero zaczynam się bawić w latanie modelami RC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zipp,

Dzięki za pomoc, ta wersja z Hobbykinga zatem posiada wszystko w takiej konfiguracji jak w polskim sklepie?

Jeszcze bardzo interesowałoby mnie czy Taranis Q X7 posiada możliwość stosowania OpenTX, czy też takie udogodnienia są dopiero od wersji Q X9?

Na koniec sprawa odbiornika, teraz używam do mojego FlySky FS-iA10B, czy będzie on działać z Taranisem, czy też potrzebuję nowy odbiornik?

Wybacz naiwne pytanie, ale dopiero zaczynam się bawić w latanie modelami RC.

Wersja z HK jest to chyba dokładnie to co w sklepie z PL. Niektóre wersje radia mają w komplecie odbiornik, ale nie w tym przypadku.

Wszystkie radia Frsky używają OpenTX. OpenTX jest właściwie sponsorowany przez Frsky. Niestety wygląda, że przestaje być open.. a staje się podporządkowany Frsky.

Odbiornik flysky nie będzie działał z taranisem, chyba, że w taranisie będzie moduł obsługujący protokół flsky (nie wiem czy taki istnieje).

 

Kupując taranisa trzeba się nastawić na odbiorniki frsky (moim zdaniem świetne w relacji jakość do ceny).

Siłą taranisa jest społeczność OpenTX i tanie a dobre odbiorniki z telemetrią.

Pytanie czy jest sens wymieniać FlySky skoro masz działający system? Czy czegoś Ci brak, coś Cię ogranicza w obecnym radiu?

Jeśli już wymieniać to na TARANIS X9D PLUS lub TARANIS X9D PLUS 2019 (ale czy na prawdę jest taka potrzeba?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wygląda, że przestaje być open.. a staje się podporządkowany Frsky.

Odbiornik flysky nie będzie działał z taranisem, chyba, że w taranisie będzie moduł obsługujący protokół flsky (nie wiem czy taki istnieje).

 

Oczywiście że istnieje. Patrz moduły multiprotocol.

 

Sytuacja jest bardzo korzystna. FrSky sponsoruje a pozostałe protokoły "jadą" za darmo przy okazji. Inna rzecz że np frsky w trybie D16 ma świetną telemetrię, która chyba nie bardzo ma odpowiednik dla innych protokołów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja z HK jest to chyba dokładnie to co w sklepie z PL. Niektóre wersje radia mają w komplecie odbiornik, ale nie w tym przypadku.

Wszystkie radia Frsky używają OpenTX. OpenTX jest właściwie sponsorowany przez Frsky. Niestety wygląda, że przestaje być open.. a staje się podporządkowany Frsky.

Odbiornik flysky nie będzie działał z taranisem, chyba, że w taranisie będzie moduł obsługujący protokół flsky (nie wiem czy taki istnieje).

 

 Istnieje np. moduł:

 

https://www.banggood.com/pl/Flysky-FS-RM003-Transmitter-Module-Compatible-AFHDS-2A-For-FS-TH9X-Transmitter-p-1194145.html?gmcCountry=PL&currency=PLN&createTmp=1&utm_source=googleshopping&utm_medium=cpc_union&utm_content=lijing&utm_campaign=ssc-pl-toys-0829-13anv&ad_id=379991120147&cur_warehouse=CN

 

Wsadzasz do Taranisa i masz obsluge odbiornikow flysky. A co do przestawania byc "open" OpenTX, to jak to sobie wyobrazasz? Zamkna githuba z projektem? Zamkna kod? To sie zrobi forka i tyle. Na chwile obecna tylko FrSky jest jedynym wyborem (stosunek cena-jakosc).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienia, ale kupując Taranisa to rozwiązanie z modułem raczej mało praktyczne. Za cenę modułu znacznie lepiej/sensowniej kupić odbiornik Frsky. Podejrzewam, że pytający ma jeden/dwa odbiorniki Flysky.. Zalety Taranisa można w pełni wykorzystać tylko używając odbiorników Frsky z telemetrią ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zipp,

Tak jak napisałeś, mam odbiornik FlySky 10-cio kanałowy i zastanawiałem się czy na coś się przyda. Taranisa chciałbym mieć bo spodobała mi się możliwość programowania z poziomu komputera.

Druga sprawa, to znalazłem ciekawe rozwiązanie 3-osiowego drążka, właśnie dla Taranisa i przyznam bardzo mi się podoba wizja połączenia lotek, steru kierunku i wysokości w jednym drążku.

https://alofthobbies.com/third-axis-stick-end.html 

Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem po co łączyć trzy kanały sterowania w jednym drążku. Nie widzę zalet tego rozwiązania, a to co obecnie jest dostępne wydaje mi się całkowicie wystarczające.

 

Na pewno zaletą Taranisa jest dobry serwis w Polsce. Kilka dni temu bindując nowy odbiornik wcisnąłem przycisk "ENT" który... się "zapadł"! I przestał działać. Jako że aparatura była na gwarancji, wysłałem i... odpisali że za mocno wciskam. Już się przestraszyłem że będziemy się po sądach ciągać czy wciskam mocno czy normalnie, ale doczytałem że naprawią :) Ale tak ostrzegam - uważajcie i nie wciskajcie (za mocno).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze podziwiałem koordynację pilotów śmigłowców (jeśli Ktoś nie czytał, to polecam książkę "Powiedz że się boisz" Roberta Masona), podobnie z Modelarzami. Opanowanie poprawnie skoordynowanego operowania drążkami, to naprawdę wielka sztuka. Kiedyś zajmowałem się budową modeli swobodnie latających i na uwięzi, teraz po latach spróbowałem sił w modelach zdalnie sterowanych. Swój model zbudowałem, oblatałem w zeszłym roku i największy sukces jak dla mnie, to to że model istnieje nadal. Udaje mi się wystartować z ziemi, wylądować w miarę poprawnie, nawet podstawową akrobację też udaje mi się zrobić. Brakuje mi właśnie klasycznego drążka skupiającego w jednej ręce lotki, ster kierunku i wysokości i tutaj dochodzimy do sedna sprawy, okazało się, że do Taranisa jest dostępny taki trzyosiowy drążek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki drążek, to raczej nie służy do sterowania w 3 osiach. Ten potencjometr używa się do zadań dodatkowych np. płynnego sterowania klapami, regulacji mieszanki, zmiany skoku śmigła ... itp. Sterowanie trzecią osią modelu raczej jest tu problematyczne, nie po to robi się takie drążki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Brakuje mi właśnie klasycznego drążka skupiającego w jednej ręce lotki, ster kierunku i wysokości i tutaj dochodzimy do sedna sprawy, okazało się, że do Taranisa jest dostępny taki trzyosiowy drążek.

Klasyczny drążek to lotki i wysokość w samolocie. Lub w mode 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo Mode 3, jak u mnie. Ciekawy jestem czy jeszcze ktoś tak lata jak ja, bo osobiście chyba nie spotkałem.

 

Nie wyobrażam sobie w sytuacji awaryjnej (np zmiana geometrii modelu lub utrata serwa w locie w pozycji niecentralnej) sterowania trzyosiowym drążkiem. Niby to kwestia wprawy, ale chyba bym nie ogarnął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak przypuszczałem, temat kumulacji w jednym drążku lotek, steru wysokości i kierunku będzie budził u Wielu zdziwienie. Początkujący jestem i nieco odmienne przyzwyczajenia posiadam. Tak jak wspomniałem, sprawne operowanie w układzie Mode 1 lub 2 to naprawdę sztuka. Chciałem sobie to nieco ułatwić, ponieważ dla mnie największym problemem jest operowanie sterem kierunku tak aby nie zakłócać (zmieniać) obrotów silnika. Dało mi trochę w kość lądowanie na wąskim pasie, gdzie przy wietrze było dużo kombinowania sterem kierunku co nie pozostało bez wpływu na obroty silnika. 

Wracając do Taranisa Q X7, to jaki polecacie odbiornik? Potrzebuję minimum 7-kanałowy, możliwie najlżejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz zmieniać obrotów bez potrzeby, to daj je na jeden z potencjometrów. Raczej się bez potrzeby nie wrzuca wszystkiego co możliwe na jeden drążek. Gdyby jeszcze to miało przynieść jakieś ekstra korzyści z uwolnienia lewej ręki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak przypuszczałem, temat kumulacji w jednym drążku lotek, steru wysokości i kierunku będzie budził u Wielu zdziwienie. Początkujący jestem i nieco odmienne przyzwyczajenia posiadam. Tak jak wspomniałem, sprawne operowanie w układzie Mode 1 lub 2 to naprawdę sztuka. Chciałem sobie to nieco ułatwić, ponieważ dla mnie największym problemem jest operowanie sterem kierunku tak aby nie zakłócać (zmieniać) obrotów silnika. Dało mi trochę w kość lądowanie na wąskim pasie, gdzie przy wietrze było dużo kombinowania sterem kierunku co nie pozostało bez wpływu na obroty silnika.

Nie chcę pouczać ale to kiepski pomysł. Opanowanie mode2 (mode1) to podstawa RC. Nie ma sensu wymyślać koła..

Najprościej spędzić kilkadziesiąt godzin w symulatorze (mnie to nie działało, niektórzy sobie chwalą), albo kupić motoszybowiec ze stabilizacją (po puszczeniu drążków automatycznie poziomuje lot, w dużym stopniu zapobiega zbyt szybkiemu rozbiciu) i na nim trenować aż ruchy drążkami staną się automatyczne i nie wymagające zastanowienia.

Wracając do Taranisa Q X7, to jaki polecacie odbiornik? Potrzebuję minimum 7-kanałowy, możliwie najlżejszy.

zależy do czego: do (moto)szybowca warto G-RX8(wbudowane vario/altimetr waga 6g?, dostępny w HK mag. EU za $40,99), do innego samolotu może być inny z serii X (X8R będzie np. ok )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.