Skocz do zawartości

Zasilanie


Łukasz99
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Ostatnio zakupiłem Lipo 2S z myślą o zasilaniu odbiornika. Odbiornik przyjmuje zasilanie 4.5-6.5V, a w pełnio naładowane lipo ma 7,4V. Po podpięciu zasilania serwa dostały drgawek, po czym jedno padło. Zwracam się do was z pytaniem: Czego używacie do zasilania serw w waszych szybowcach? I jak zasilać odbiornik z 2s?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

No dobrze, dobrze... w abcrc widzę tylko układy bec zasilane min. 3s.

 

No dobrze, dobrze... w abcrc widzę tylko układy bec zasilane min. 3s.

Gdzie dorwać taki bec za rozsądną cenę. Jeśli nie to może pakiet z odniw: http://www.batimex.p...enu=93&menu2=95 ?

 

DLG mozna zasilac NiMH - pakiety maks 350 mAh, ktore latwo mieszcza sie do noska i waza ok 35 g. Sa to 4 ogniwa dajace w sumie 4,8 V lub ukladem LiPo 2s + regulator napiecia. O regulatorach poczytaj na tym watku na rcgroups: http://www.rcgroups....d.php?t=1074600

 

Przy czym na obecnych mistrzostwach swiata w f3k w Danii wszyscy latali na LiPo - na jednym pakiecie latasz ponad 3,5 h :)

 

Pozdr,

Maciek

 

a ... taki uklad regulatora mozesz sobie sam zlutowac - banalnie prosta sprawa :)

 

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby ten układ działał poprawnie i był w miare niezawodny potrzeba jeszcze paru rzeczy(radiator, kondensatory, odpowiednie zasilanie), wszystko jest w datasheet.

 

Dziala i jest niezawodny,nie tylko ja tego uzywam.Mozna tez kupic gotowca za cene z kosmosu:http://www.der-schwe...gler_f3k_vr1,5a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że użycie takiego stabilizatorka zgodnie ze wskazówkami producenta kosztuje kilka groszy, a zapewnia jako-taka niezawodność. Ja nie pakował bym do modelu beca który będzie puszczał większość syfów na zasilaniu i może się wzbudzić, bo nie chciało mi się montować/żal mi było wydanych 10 groszy/oszczędzałem wagę i te 0,2g były bardzo cenne. O stopionych plastikach/folii/izolacji kabli w sąsiedztwie scalaka albo wyłączającym się z przegrzania zasilaniu odbiornika i serw nie wspominam. Wysoki dropout można jeszcze znieść, bo nie lata się aż do całkowitego wyczerpania baterii, a większość odbiorników nie musi mieć 5V, nawet przy 4V powinny działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Znalazłem wreszcie moje notatki i mogę dorzucić trzy grosze do dyskusji :)

 

Przez długi czas w modelu stosowałem akumulator LiPo 2s 350mAh zasilający całe wyposażenie przez BEC z HK. W pewnym momencie zachciało mi się zmodyfikować układ tak, aby odbiornik RC był zasilany bezpośrednio z 2s, abym mógł kontrolować napięcie akumulatora przez telemetrię wbudowaną w odbiornik. Odbiornik JR RG631 zgodnie ze specyfikacją można zasilać takim napięciem, dwa serwa Dymond D47 w kadłubie również, natomiast serw Hyperon D09 w skrzydle już nie i dlatego użyłem regulatora ld 5V pomiędzy nimi, a odbiornikiem.

Po wykonaniu przeróbek okazało się, że akumulator wyładowywał się podczas latania o wiele szybciej niż poprzednio.

 

 

Sprawdzałem pobór prądu przy obu konfiguracjach zasilania:

 

Zasilanie 2s: odbiornik + dwa serwa D47:

pobór prądu w spoczynku 170mA, serwa w ruchu 450mA

 

Zasilanie 2s: odbiornik + dwa serwa D47 + dwa serwa D09 za stabilizatorem liniowym:

pobór prądu w spoczynku 180mA, serwa w ruchu 600mA

 

Zasilanie 2s + BEC: odbiornik + dwa serwa D47:

pobór prądu w spoczynku 120mA, serwa w ruchu 250mA

 

Zasilanie 2s + BEC: odbiornik + dwa serwa D47 + dwa serwa D09

pobór prądu w spoczynku 130mA, serwa w ruchu 450mA

 

Niby Dymondy można zasilać bezpośrednio z 2s, ale biorą sporo więcej prądu :(

 

Pamiętacie dyskusję z wątku o zasilaniu szybowca F3F, o różnicy w sprawnościach układów obniżających napięcie? Bliżej mi do stanowiska, że mając na pokładzie 1700, czy nawet 2200mAh nie ma się czym przejmować. Jednak w przypadku tak małych pojemności akumulatorów zasilających modele DLG niższa sprawność stabilizatorów liniowych wzgl. układów BEC może mieć już znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ale jak to? Znaczy że jak wzrosło napięcie zasilania, to i pobór prądu również? To troszkę wbrew logice... Wiem, że temat trochę kopalniany, ale własnie składam Cometa na zestawie 520 mAh 2S + Lemon RX + D47 + D60  i wydawało mi się sensowne, że wywalając BEC-a lub Step down`a zyskuję, eliminując straty na tychże. A piszesz coś przeciwnego.

 

Niedobrze :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.