Skocz do zawartości

Jakie bagnety?


robloz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem na etapie budowy skrzydeł do szybowca o rozp 2400mm.Mam w rdzenie styropianowe przygotowane do oklejenia balsą,zostało wkleić skrzynki bagnetowe. I tu moje pytanie : czy zastosować płaskownik stalowy czy pręty węglowe (mam dwa pręty 5 i 4 mm)? Jaką powinny mieć długość?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

oba rozwiązania mają zalety jak i wady.

 

Płaskowniki stalowe są nie do złamania, łamie się za to skrzydło - skrzynka bagnetowa jest wyrywana razem z bagnetem podczas uderzenia w ziemię.

 

Węgiel jest za to bardziej kruchy - w locie napewno wytrzyma, jednak bagnet będzie sie nieco bardziej wyginał przy ostrych manewrach. Za to po groźnym ladowaniu pęknie i obie połówki skrzydła ocaleją, a pękniety bagnet będzie można wyjąć, ciągnąc kombinerkami za wystajace drzazgi.

 

Ja osobiscie wolę węgiel.

 

Długość bagnetu - rzędu 250 mm. Ale średnica pręta 5 mm za mała. Nie wiem czy budujesz szybowiec laminatowy czy lekki balsiak. W laminatowym średnica bagnetu musi byc nie mniejsza niż 8 mm (jak wspomniałem 5 mm wytrzyma ale wygnie się bardzo). W lekkim balsiaku 6 mm to minimum.

 

oczywiście skrzynki bagnetowe wklejasz pomiędzy pasy dźwigara

 

Pozdrawiam - Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście można, tylko po co. Podwójna robota, podwójna waga a wytrzymałość wcale nie podwójna, bo drugi bagnet nie będzie już miał miejsca między dźwigarami.

Chyba, że myślisz o dwóch płaskownikach w jednej skrzynce - to ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Delfinie były nawet mechaniczne miksery serw typu "wszystko ze wszystkim", wymienne uszy, stateczniki, itd :)

 

jak wspomniał poprzednik - nie ma sensu sobie tak utrudniać - jeśli nie masz grubszych prętów, to po prostu daj bagnet z płaskownika.

 

Pozdrawiam - Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.