Skocz do zawartości

Biblioteka


Xeo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • 2 miesiące temu...

Zbliża się jesień, dłuższe wieczory- proponuję oprócz budowy modeli, co oczywiste, także lekturę. Wyszła nowa książka Andrzeja Glassa "SZYBOWCE KOCJANA", wydana przez witrynę SCG, którym kieruje Marcin Błuś. Tytuł jest skrótowy, bo oprócz szybowców są też motoszybowce, oraz opis konspiracyjnych dokonań bohatera w dziedzinie badań nad niemiecką bronią odwetową. Antoni Kocjan to człowiek niezwykły, bardzo zdolny, przedsiębiorczy i na koniec nieustraszony, czego dowiódł swą bohaterską śmiercią. Co do szybowców zaś, to dość powiedzieć, że zaprojektował większość liczebną wszystkich przedwojennych szybowców (a w tej dziedzinie już wtedy nie byliśmy jakimś "trzecim światem", tylko odwrotnie), wiele z nich wyprodukował (ale powstawały też w innych wytwórniach). Chyba nie było polskiego pilota biorącego udział w wojnie, który przeszedłszy klasyczne szkolenie od podstaw (czyli najpierw szybowce, potem samoloty), nie latałby na Wronie, czy Czajce. Komar to osobny rozdział historii polskiego i nie tylko, szybownictwa, podobnie Orlik, czy znakomita, choć mało rozpowszechniona Mewa- szybowiec na poziomie Bociana. Konstrukcie te miały też swoje życie i znaczenie także poza granicami kraju, Komar, pomimo swej delikatności okazał się szybowcem długowiecznym, budowanym z powodzeniem po wojnie, a dzieje Orlika, to temat na ciekawy film- jeden kadr powstał w mojej głowie i jest tematem okładki. O Antonim Kocjanie dawno, dawno temu opowiadał mi z dumą mój ojciec, a ja urodziłem się  w tym samym mieście co on- Olkuszu. pozdrawiam Olkusz! Książka zawiera oczywiście opisy, rysunki wszystkich konstrukcji, zestawienia ilości wyprodukowanych sztuk, różne ciekawostki i fakty dotyczące ich użytkowania itd. Dla miłośników historii skrzydeł- absolutny "must have".

post-3566-0-22610600-1568114804_thumb.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2018 ukazała się książka Stanisława Kubita:

 

post-18069-0-33556700-1568561069.jpg

 

... doskonała pozycja dla osób, które chcą zorganizować modelarnię od A do Z.

 

PS Przypominam, że z mojego Dropboxa można ściągnąć: TUTAJ plik (237MB) - składanka 15 książek archiwalnych nt. budowy różnych modeli latających dla dzieci i młodzieży w każdym wieku (będą przydatne w modelarni).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.