Skocz do zawartości

M-15 Belfegor


Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie pomyślałem, że można by coś zrobić razem. I wydaje mi się, że nikt jeszcze M-15 RC nie zrobił.

Sam nie dam rady, ale może ktoś się chce dopisać? Deklaruję wsad w postaci turbiny, regulatora i chęci do klejenia.

Głupi pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Przy ciągu 40kN model powinien ważyć nie więcej niż 18kG. Będziemy się zatem borykać z takimi samymi problemami jak oryginalni twórcy tego samolotu. Z ciekawostek, dopuszczalna maksymalna prędkość wynosiła 130km/h (zalecana maksymalna przez biuro konstrukcyjne), a prędkość przy której samolot zwalał się na glebę wynosiła 110km/h. Nie było łatwo tym latać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku, M-15 przy masie startowej 5750 kG latał z ciągiem 15000 kN. Zatem przeliczając skalowanie, z ciągiem 40kN (tyle daje mój EDF) maksymalny ciężar startowy modelu nie powinien przekroczyć 15,33 kG. To nie jest łatwe, ale możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomasz,

 

, M-15 przy masie startowej 5750 kG latał z ciągiem 15000 kN.

 

Tak na moje oko to sie pomylisles, przy takim ciagu to byla by rakieta ktora zapewne po paru sekundach uzyskala by 3 kosmiczna :)

Ciag zapewne byl na poziomie 15kN co daje stosunek ciagu do masy ~1/3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając pomyłkę, to uważam, że masz straszne parcie na redukcję. Robisz też błąd dzieląc wszystko wg przelicznika skali. Tak się nie da. Model, który będzie sześć razy mniejszy, sześć razy lżejszy nie poleci. Zmieniając rozmiary liniowo, powierzchnia zmniejsza się w kwadracie a objętość w sześcianie.

Na podstawie doświadczenia w depronolotach myślę, że lepszym przelicznikiem wg mnie jest obciążenie powierzchni nośnej. Zeskaluj powierzchnię skrzydła dla wielkości, którą chcesz osiągnąć. Wg mnie jak obciążenie będzie rzędu do 60g/dm2 to samolot będzie w miarę wolno i przyjemnie latał. Gdy będzie powiedzmy powyżej 100g/dm2 będzie już szybszy, z większą prędkością do lądowania i przeciągnięcia.

Wyjdzie Ci wtedy waga jaką powinieneś mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja:

Jedno- lub dwumiejscowy dwupłat o konstrukcji metalowej.

Zbiorniki chemikaliów (2200 kg) między skrzydłami.

Kabina zakryta. Za kabiną pilota miejsce do przewozu dwóch mechaników.

Podwozie trójkołowe z kołem przednim, stałe.

Silnik- turboodrzutowy, dwuprzepływowy AI-25 o ciągu 1470 daN (1500 kG).

Dane techniczne PZL M15 (wg [1]):

Rozpiętość- 22,4 m, długość- 12,72 m, wysokość- 5,34 m, powierzchnia nośna- 67,5 (wg [2]- 67,9) m2.

Masa własna- 3090 (wg [2]- 3180) kg, masa użyteczna- 2560 (wg [2]- 2570) kg, masa całkowita- 5650 (wg [2]- 5750) kg.

Prędkość max- 200 km/h, prędkość przelotowa- 165 km/h, prędkość min.- 89 km/h, wznoszenie- 4,5 m/s, pułap- 4500 m, zasięg- 400 km.

 

tutaj http://www.samolotyp...ZL-M15-Belfegor więcej na temat tego samolotu

 

A tutaj http://www.liczby.pl/przelicznik/sily przelicznik jednostek miar siły ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.