Skocz do zawartości

Pilatus PC-6 Turbo Porter 200cm


Rekomendowane odpowiedzi

porter.parsys.0002.Image.jpeg

 

Ten samolot chodził za mną już od bardzo dawna. Przy budowie kolejnych modeli, gdzieś tam się przebijał w podświadomości.

Chciałbym go zrobić w rozpiętości między 160cm a 200cm. Jeszcze nie wiem, bo duże kusi, ale finansowo może być spora różnica.

No i podstawowa sprawa,chciałbym go zrobić w drewnie.

Pojęcie mam o tym zerowe, za to naoglądałem się dużo zdjęć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Armagedon idzie, poniewaz mistrz podkladu pod panele przechodzi na panele ;).

 

Moze troche inna technika bylaby lepsza, czyli xps z castoramy i drut oporowy? Tez daje spore mozliwosci.

 

Wysłane z mojego LG-P700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry wybór. Proste skrzydło, długi dziób, będzie łatwy do wyważenia, duże koła w oryginale. Do tego skrzydła na zastrzałach, więc zero problemów z bagnetem.

Zasiadam na widowni i trzymam kciuki.

PS. Ja bym go robił na Clarku, nawet bez kesonu górnego, Dałbym podwójne albo potrójne półżeberka między przednim dźwigarem a natarciem. Prosta konstrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym masz go zamiar napędzać ? :) .

Zdecydowanie rób go jak największego,to górnopłat -będzie latał jak trenerek ;) ...a niewiele więcej materiału wyjdzie na większy.

różnicę możesz odczuć dopiero przy wyposażeniu .

To że brzydal ;) to chyba nie trzeba dodawać...oblatywaliśmy takiego u nas bodaj 2,5 metra .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachmistrz depronu dla którego niemożliwe staje się możliwe startuje w nowej kategorii :-)

Robercie patrząc na to co robisz z depronu tartak będzie równie prosto się modelował w Twoich rękach.

Trzymam kciuki I zasiadam na widowni jak koledzy :-)

 

Wysłane z GT-N7100 przy użyciu Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym założeniem że na 4s to bym poczekał. Miałem trenerka górnopłata 180 cm rozpiętości (konstrukcyjnego) i latał na 3s i bynajmniej nie brakowało mu mocy. To nie sztuka włożyć duży silnik i dużą baterię i obciażyć model, oczywiście poleci, ale ja osobiście nie lubię latać obciążonymi modelami. 

Staraj się budować lekko i decyzję o napędzie podejmij jako jedną z ostatnich gdy będziesz miał wszystkie dane, zwłaszcza że tak jak przedmówcy napisali z wyważeniem nie powinno być kłopotów..

Zwłaszcza że decyzja o wyborze silnika pociąga za sobą inne wagowo istotne konsekwencje, cięższy, większy silnik to większy, cięższy regulator i cięższa bateria, a to już zaczyna się sumować.

A tak a`propos Pilatusa, Multiplex wypuścił swojego piankowego, dwa dni temu byłem przy oblocie. Bardzo porządnie wykonany model (co u Multiplexa nie dziwi), nawet ma amortyzowane podwozie i nieźle radził sobie na niezłym wietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za wsparcie, ale nie rozsiadajcie się za bardzo na widowni. Ten projekt to ruszy gdzieś dopiero na jesień. Zorientowałem się, ze przeglądam wciąż te same strony o Porterze i zapominam później o nich.

Do tego wątku będę wrzucał linki i zdjęcia, które pomogą mi w budowie, a i liczę na Waszą pomoc czy sugestie co i jak budować.

Z chęcią kupiłbym jakiegoś kita do składania, ale nie ma takiego. Samolot wydaje się prosty, więc dam radę.

Na razie nie sprecyzowałem jeszcze rozpiętości, ani rodzaju pokrycia. Nie wiem po prostu które by było lepsze. chciałbym chyba aby był w barwach wojskowych, jakiś kamuflaż, ale z drugiej strony czysty biały z jakimś detalem czerwonym lub niebieskim również mi się podoba.

Jak malować to chyba balsa z japonką. Jak oklejać to chyba folią.

 

Profil skrzydła Clark-Y lub Naca2415.

Skrzydło bez wzniosu lub tak wznios z luzu na bagnecie i mocowania zastrzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno odkryłem laminowanie balsy lekką tkaniną szklaną (25g/m2) za pomoca EzeCote, polecam, nie śmierdzi, łatwo i szybko się laminuje, nie ma takich problemów jak z żywicą i rozłożeniem tkaniny, wzmacnia konstrukcję, w niewielkim tylko stopniu podnosi wagę, łatwo poddaje się malowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę się opierał na oryginalnych przekrojach pobranych ze strony Pilatusa.

Pilatus Aircraft Ltd - PC- 6 Model Plan.pdf

Znalazłem jeszcze plany

post-7718-0-44090300-1399962619_thumb.jpg

post-7718-0-69407000-1399962621_thumb.jpg

Pilatus_Porter_57in.pdf

 

Jest tez model w sketchupie opart na planach Pilatusa.

https://3dwarehouse.sketchup.com/model.html?id=a15d68156a2b7fa7ad08cff1a1aeb751

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.